Katalonia

Hiszpania w pigułce

Flaga Hiszpanii
Oficjalna nazwa Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de España)
Stolica
Madryt
Waluta
1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)
Język
hiszpański
Liczba ludności
47 213 100
Powierzchnia
504 645m2
Religia
katolicyzm
Ustrój
monarchia parlamentarna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Katalonii Hotele w Katalonii

Co warto zobaczyć w Katalonii?

Katalonia jest obecnie jednym z autonomicznych regionów położonych na ternie Hiszpanii. Jest to kraina o dużym znaczeniu historycznym dla Półwyspu Iberyjskiego. Jej stolicą jest Barcelona. Symbolem Katalonii jest osioł, który jest przeciwstawiany symbolowi całej Hiszpanii – bykowi.

Z uwagi na swoje położenie Katalonia jest niezwykle chętnie wybierana przez turystów. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie – są góry, morze i ogrom cudownych zabytków. Katalonia to kraina wielkiej sztuki – jest to miejsce, w którym żyli i tworzyli między innymi Salvador Dali i Antonio Gaudi. Tutejsza atmosfera sprawia, że opuszczając Katalonię od razu pragnie się do niej wrócić.

Katalonia miała istotne znaczenie już w starożytności, kiedy to była częścią Imperium Rzymskiego, dla którego była istotnym dostawcą rudy żelaza i garum. Była też dużym ośrodkiem rolniczym. W okresie upadku Imperium wielokrotnie najeżdżana była przez barbarzyńców, w tym Wizygotów, którzy szybko asymilowali się z mieszkającymi tu ludźmi.

W średniowieczu Katalonia staje się jednym z ośrodków walki z Maurami, jednakże jej znaczenie spada kiedy dochodzi do unii personalnej pomiędzy Kastylią i Aragonią.

W XVII w. zostaje sukcesywnie ograniczana autonomia Katalonii, a po wojnie trzydziestoletniej zostaje ona podzielona pomiędzy Francje i Hiszpanię. W związku z tym kilkakrotnie wybuchały tutaj powstania, które były krwawo tłumione. Dopiero z początkiem XX w. ponownie podjęto próbę odzyskania autonomii, w której skład miały wchodzić cztery okręgi – Barcelona, Tarragona, Girona i Lleida. W latach trzydziestych Katalonii została przyznana autonomia w ramach republiki.

Wszystkie te wydarzenia odcisnęły piętno na tym regionie. Tutejsza kultura to niesamowita mieszanka tego co najlepsze z Francji i Hiszpanii doprawiona odrobiną Orientu. Widać to zarówno w architekturze, sztuce, a także w katalońskiej kuchni, która słynie z niecodziennych połączeń smakowych, a zarazem jest prosta i smaczna.

Zgłoś błąd

Mapa Katalonii

Miasta w Katalonii

Atrakcje turystyczne i zabytki w Katalonii

Katalonia - galeria zdjęć

Hiszpania w pigułce

Flaga Hiszpanii
Oficjalna nazwa Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de España)
Stolica
Madryt
Waluta
1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)
Język
hiszpański
Liczba ludności
47 213 100
Powierzchnia
504 645m2
Religia
katolicyzm
Ustrój
monarchia parlamentarna