Morze Andamańskie

Morze Andamańskie
Autor: Ahoerstemeier, Licencja: CC-BY-SA

Znajdujące się w północno-wschodniej części Oceanu Indyjskiego morze Andamańskie to połowicznie zamknięty zbiornik wodny, sąsiadujący z Tajlandią oraz Mjanmą. Jego ogólna powierzchnia to prawie 800 tysięcy kilometrów, a w najgłębszym punkcie sięga nawet 4,5 kilometra w czarną morską otchłań.

Należy zauważyć, że Morze Andamańskie posiada dosyć wysoki poziom zasolenia, sięgający miejscami nawet do 34,5 promila. Specyficzne umiejscowienie sprawia, że łączy się z Zatoką Bengalską przez sporą liczbę cieśnin, a na jego powierzchni znajdujemy wiele małych, w dużej mierze niezamieszkałych wysp.

Chociaż Morze Andamańskie posiada silnie monsunowy charakter i chwilami jest naprawdę nieprzewidywalne, to w chwilach odpływów kąpiel w nim to sama przyjemność – temperatura wód powierzchniowych utrzymuje się na poziomie około 30 stopni i przy większości plaż jest wyraziście czysta.

Przebywając w okolicy na pewno warto skorzystać z tak popularnych tutaj przejażdżek promami morskimi oraz statkami, czy też z możliwości wypożyczenia sprzętu do nurkowania. Podwodne życie jest tutaj niezwykle rozwinięte i kilka metrów pod wodą zaobserwujemy ogromną ilość okazów lokalnej i niezwykle barwnej fauny oraz flory.

O ile odwiedzanie Mjanmy (powszechniej znanej jako Birma) mija się tak naprawdę z celem – obecnie jest to jeden z najbiedniejszych krajów świata i pomimo wspaniałych warunków klimatycznych roztaczające się tutaj widoki są dosyć przybijające, to sama Tajlandia jest państwem, które koniecznie powinieneś zobaczyć. Przymorskie porty oraz miejscowości nastawione są mocno na turystykę, w każdym z nich będziesz mógł więc wyśmienicie się zabawić i spróbować specjałów lokalnej kuchni. Zaledwie kilka dni spędzonych w Tajlandii wystarczy, abyś zobaczył jak skrajnie różnić mogą się poszczególne kultury w nawet najprostszych, powszednich aspektach życia. Nie zmienia to jednak faktu, że tutejsza egzotyka w połączeniu z urokami Morza Andamańskiego robi na przyjezdnych gościach piorunujące wrażenie!

Atrakcje w okolicach Morza Andamańskiego:
Kanał Dziesiątego Stopnia,
Dunkan,
Cieśnina Nikobarska,
Nikobary,
Andamany,
Sumatra,
Morskie rejsy,
Irawadi,
Rangun,
Penang,
Phuket,
Belawan,
280 gatunków ryb,
Kilka tysięcy gatunków roślin podwodnych,
Wspaniałe krajobrazy,
Ko Samet,
Wat Arun,
Wielki Pałac Królewski,
Wat Phra,
Wat Rong Khun,
Złoty Budda,
Park Narodowy Khau Yai

Zobacz też

Jezioro Habbaniyah

Jezioro znajduje się przy mieście Habbaniyah, oddalonym około 90 kilometrów od Bagdadu. Jego 140...
Jezioro Habbaniyah

Ren

Jedna z największych europejskich rzek, która na swym górskim odcinku, wyglądając jeszcze dość niepozornie,...
Ren

Rzeka Peczora

Rzeka Peczora to rzeka w europejskiej, czyli północno-zachodniej części Rosji. Przepływa przez Republikę Komi...
Rzeka Peczora

Jezioro Górne

Podróżując po północno-wschodnich obszarach Stanów Zjednoczonych, nie można odmówić sobie wybrania się w rejon...
Jezioro Górne

Rzeka Wisła

Wisła, rzeka, której żadnemu Polakowi przedstawiać nie trzeba. Nazywana Królową Polskich rzek, przecina kraj...
Rzeka Wisła

Jezioro Jabi

Naturalny zbiornik wodny, znajdujący się około 10 kilometrów od samej Abudży. Chociaż większa jego...
Jezioro Jabi