Morze Wewnętrzne

Morze Wewnętrzne
Autor: Christian Günther , Licencja: CC-BY-SA

Japonia od wieków pociąga mieszkańców Starego Kontynentu swoja egzotyką i malowniczością. Nawet dziś, gdy jest to jeden z najmocniej zurbanizowanych regionów świata, na dźwięk nazwy kraju przed oczami stają nam ośnieżone stoki góry Fudżi, kwitnące drzewa wiśniowe i bajeczne nadmorskie krajobrazy. Japonia, kraj wyspiarski otoczona jest morzami ze wszystkich stron. Jednym z nich jest Morze Wewnętrzne znajdujące się między wyspami Honsiu, Kiusiu i Sikoku.

Z jednej strony jego wybrzeża zaliczane są do najmocniej uprzemysłowionych rejonów Japonii, drugiej zaś bliskość miast o długiej historii i licznych zabytkach oraz wspaniałe nadmorskie krajobrazy sprawiają, że jest to także jeden z najbardziej liczących się regionów turystycznych.

Morze Wewnętrzne to akwen o powierzchni 9500 kilometrów kwadratowych. Jest to morze zamknięte, które od Oceanu oddzielają jedynie dość wąskie cieśniny. Stąd też są to wody wyjątkowo spokojne i stosunkowo, jak na te szerokości geograficzne ciepłe. Zamknięcie zbiornika ma także swoje złe strony. Morze Wewnętrzne to rejon silnego rozwoju sinic. W okresie kwitnienia tworzą one na wodzie rudo-czerwone pasy, które choć widokowe, to są niestety mocno toksyczne i powodują między innymi śnięcie ryb.

Wybrzeża Morza Wewnętrznego to miejsca o mocno rozwiniętym ruchu turystycznym. Przybysze z Japonii, a także z całego świata odwiedzają tu trzy wielkie miasta, Kobe, które było w przeszłości stolicą Japonii, Osakę oraz Hiroszimę, która potwornie zniszczona w wyniku ataku nuklearnego w 1945 roku jest dziś miastem – symbolem okrucieństwa wojny. Choć powróciło tu życie to pamięć o wydarzeniach sprzed prawie siedemdziesięciu lat jest nadal żywa i kultywują ją muzea oraz ośrodki naukowe.

Ale wybrzeża Morza Wewnętrznego to nie tylko miasta. To także wspaniałe krajobrazy i dziwy natury zachowane w Parku Narodowym Setonaikai obejmującym wody akwenu wraz z brzegami i licznymi wyspami, z których największa nosi nazwę Awaji. To także jedno z najczęściej fotografowanych i reprodukowanych na zdjęciach miejsc Japonii, świątynia Itsukushima na wyspie Miyajima, z bramą O-Tori umieszczoną w morskich wodach. Tę część wybrzeża porasta bujna roślinność, która szczególnie w okresie kwitnienia wiśni oraz czerwienienia liści klonów tworzy niepowtarzalną scenerię.
Z przyrodą współgrają tu nowinki nowoczesności. Przez morze przerzucono kilka mostów łączących znajdujące się na brzegach miasta. Są to spektakularne dzieła inżynierii, które włączone w krajobraz stały się jego częścią.

Miasta nad Morzem Wewnętrznym:
Osaka
Kobe
Hiroszima
Fukuyama
Kokogawa
Takamtsu
Kurashiki

Atrakcje nad Morzem Wewnętrznym:
Wyspa Awaji
Park Narodowy Setonaikai
Świątynia Itsukushima
Wyspa Shodoshima
Wiry morskie w Cieśninie Naruto
Most Great Seto

Zobacz też

Jezioro Górne

Podróżując po północno-wschodnich obszarach Stanów Zjednoczonych, nie można odmówić sobie wybrania się w rejon...
Jezioro Górne

Morze Czerwone

Wciśnięte między Afrykę a Azję Morze Czerwone to akwen znany turystom z całego świata....
Morze Czerwone

Rzeka Oka

„Płynie, płynie Oka jak Wisła szeroka, jak Wisła głęboka”. Te słowa żołnierskiej piosenki śpiewanej...
Rzeka Oka

Morze Czarne

Morze Czarne jest jedną z coraz chętniej wybieranych przez naszych rodaków destynacji na letni...
Morze Czarne

Rzeka Ural

Rzeka Ural przepływa przez Rosję i Kazachstan. Jest trzecią co do długości rzeką w...
Rzeka Ural

Rzeka Severn

Rzeka Severn jest najdłuższą w całej Wielkiej Brytanii, posiada długość 354 kilometrów. Przepływa przez...
Rzeka Severn