Jezioro Wostok

Jezioro Wostok
Autor: Ningyou, Licencja: Domena publiczna

Jest takie jezioro na ziemi, którego wód nikt nigdy nie widział, a mimo tego wzbudza ogromne zainteresowanie, a nawet euforię niektórych naukowców. Akwen o wodach mających około miliona lat. Prawdziwa skarbnica wiedzy o świecie i prehistorycznych formach życia. To jezioro Wostok ukryte pod prawie czterokilometrową warstwą antarktycznych lodów.

Jezioro Wostok zostało odkryte w 1966 roku na podstawie zdjęć satelitarnych, które pozwoliły stwierdzić, że pod pokrywą lodu, na głębokości około 4 kilometrów znajduje się zbiornik wodny o długości 250 i szerokości około 50 kilometrów. Czyni go to największym jeziorem podlodowym na świecie. Na lodzie pokrywającym jezioro znajduje się rosyjska stacja badawcza o tej samej nazwie.

Jezioro Wostok stanowi dla naukowców nie lada zagadkę oraz wyzwanie. Przypuszcza się, że jest ono połączone z innymi jeziorami znajdującymi się pod powierzchnią antarktycznych lodów. Choć temperatura jego wód wynosi około -3 stopnie Celsjusza, to samo jezioro nie zamarza. Dzieje się tak na skutek panującego pod lodem ciśnienia, oraz podgrzewania go przez ciepło geotermalne.

Największą nadzieję pokładają naukowcy w możliwości zbadania wód Jeziora Wostok. Najprawdopodobniej można tam znaleźć ekosystem sprzed miliona lat, który nie występuje nigdzie więcej na ziemi. Dotarcie do niego jest jednak niezwykle skomplikowane. W pierwszym wykonanym w 1998 roku odwiercie naukowcy zatrzymali się około 120 metrów nad taflą jeziora obawiając się jego zanieczyszczenia. Dopiero w 2012 roku udało się pobrać pierwsze próbki. Ich wstępna analiza wykazała dużą ilość organizmów, z których część wymyka się wszelkim klasyfikacjom.

Choć jezioro Wostok nie jest i nie ma szans na to by stać się atrakcją turystyczną, to samo w sobie jest w tej chwili jednym z najbardziej fascynujących zbiorników wodnych świata, w którym uczeni spodziewają się znaleźć odpowiedzi na wiele pytań związanych z ewolucją i tworzeniem się życia na Ziemi.

Zobacz też

Morze Południowochińskie

Morze Południowochińskie należy do najważniejszych akwenów oblewających Azję. Jest częścią Oceanu Spokojnego i rozciąga...
Morze Południowochińskie

Jezioro Ganga Talao

Ganga Talao to jezioro wulkaniczne znajdujące się w zacisznej okolicy górskiej, głęboko w sercu...
Jezioro Ganga Talao

Jezioro Athabaska

Athabaska to ósme pod względem wielkości jezioro Kanady. Znajduje się na pograniczu dwóch prowincji,...
Jezioro Athabaska

Morze Wewnętrzne

Japonia od wieków pociąga mieszkańców Starego Kontynentu swoja egzotyką i malowniczością. Nawet dziś, gdy...
Morze Wewnętrzne

Jezioro Maracaibo

Na północno – zachodnim wybrzeżu Wenezueli leży Jezioro Maracaibo. Odpowiedź na pytanie czym jest...
Jezioro Maracaibo

Jezioro Ontario

Leżące na pograniczu Stanów Zjednoczonych i Kanady Wielkie Jeziora to rejon bardzo zróżnicowany zarówno...
Jezioro Ontario