Jezioro Wostok

Jezioro Wostok
Autor: Ningyou, Licencja: Domena publiczna

Jest takie jezioro na ziemi, którego wód nikt nigdy nie widział, a mimo tego wzbudza ogromne zainteresowanie, a nawet euforię niektórych naukowców. Akwen o wodach mających około miliona lat. Prawdziwa skarbnica wiedzy o świecie i prehistorycznych formach życia. To jezioro Wostok ukryte pod prawie czterokilometrową warstwą antarktycznych lodów.

Jezioro Wostok zostało odkryte w 1966 roku na podstawie zdjęć satelitarnych, które pozwoliły stwierdzić, że pod pokrywą lodu, na głębokości około 4 kilometrów znajduje się zbiornik wodny o długości 250 i szerokości około 50 kilometrów. Czyni go to największym jeziorem podlodowym na świecie. Na lodzie pokrywającym jezioro znajduje się rosyjska stacja badawcza o tej samej nazwie.

Jezioro Wostok stanowi dla naukowców nie lada zagadkę oraz wyzwanie. Przypuszcza się, że jest ono połączone z innymi jeziorami znajdującymi się pod powierzchnią antarktycznych lodów. Choć temperatura jego wód wynosi około -3 stopnie Celsjusza, to samo jezioro nie zamarza. Dzieje się tak na skutek panującego pod lodem ciśnienia, oraz podgrzewania go przez ciepło geotermalne.

Największą nadzieję pokładają naukowcy w możliwości zbadania wód Jeziora Wostok. Najprawdopodobniej można tam znaleźć ekosystem sprzed miliona lat, który nie występuje nigdzie więcej na ziemi. Dotarcie do niego jest jednak niezwykle skomplikowane. W pierwszym wykonanym w 1998 roku odwiercie naukowcy zatrzymali się około 120 metrów nad taflą jeziora obawiając się jego zanieczyszczenia. Dopiero w 2012 roku udało się pobrać pierwsze próbki. Ich wstępna analiza wykazała dużą ilość organizmów, z których część wymyka się wszelkim klasyfikacjom.

Choć jezioro Wostok nie jest i nie ma szans na to by stać się atrakcją turystyczną, to samo w sobie jest w tej chwili jednym z najbardziej fascynujących zbiorników wodnych świata, w którym uczeni spodziewają się znaleźć odpowiedzi na wiele pytań związanych z ewolucją i tworzeniem się życia na Ziemi.

Zobacz też

Rzeka Severn

Rzeka Severn jest najdłuższą w całej Wielkiej Brytanii, posiada długość 354 kilometrów. Przepływa przez...
Rzeka Severn

Jezioro Boeung Kak

Jezioro to jako miejsce do pływania nie należy do zbyt atrakcyjnych – bywa zanieczyszczone...
Jezioro Boeung Kak

Jezioro Sewan

Jezioro Sewan jest jedną z największych atrakcji całej Armenii. Jest to największe jezioro wysokogórskie...
Jezioro Sewan

Morze Tasmana

Morze położone na Oceanie Spokojnym, od zachodu ograniczone Tasmanią i Australią, ze wschodu Nową...
Morze Tasmana

Morze Moluckie

Morze Moluckie to akwen wewnętrznym Archipelagu Malajskiego. Należy do Oceanu Spokojnego a jego położenie...
Morze Moluckie

Morze Lakkadiwskie

Morze Lakkadiwskie jest częścią Oceanu Indyjskiego, położone u południowo-zachodnich wybrzeży Indii. Od otwartego oceanu...
Morze Lakkadiwskie