Rzeka Missouri

Rzeka Missouri
Autor: Shannon1, Licencja: CC-BY-SA

Z czym się nam kojarzą Stany Zjednoczone? Dla jednych będą to wielkie miasta jak Nowy Jork i Los Angeles, dla innych parki narodowe jak Wielki Kanion i Yellowstone. Według wielu prawdziwa Ameryka to ogromne bezkresne prerie i równiny po horyzont. Bez nich zapewne nie byłoby Stanów Zjednoczonych takich, jakie znamy. A Wielkie Równiny przecięte są są przez rzekę Missouri. Razem z rzeką Missisipi (geografowie Missouri oraz Missisipi od ujścia Missouri aż do morza liczą jako jedną rzekę: a to dlatego, że w momencie połączenia to Missouri jest większa) jest to najdłuższa rzeka Ameryki Północnej, jedna z najdłuższych na świecie, niosąca najwięcej wody, nawadniająca największy obszar (a przecież prerie to obecnie głównie teren rolniczy). Tych naj można by było jeszcze kilka wymienić.

Tyle faktów geograficznych. A czy turysta nad Missouri miałby co robić? Oczywiście, że tak. Średnio rocznie nad Missouri przyjeżdża wypoczywać około 60 milionów Amerykanów. Europejczycy nad tą rzeką też nie będą się nudzić, tym bardziej, że w Europie podobnych się raczej nie znajdzie: wszystko jest już wyregulowane i wybetonowane.

Trzon atrakcji turystycznych stanowią nad Missouri zbiorniki wodne, które powstały po przegrodzeniu rzeki zaporami. Ich głównym przeznaczeniem jest zapewnienie wody i ochrona przed powodziami, ale dzięki staraniom rządu (Kongres amerykański swego czasu wydał nawet specjalną ustawę), nad brzegami tych jezior powstały ośrodki wypoczynkowe i to przede wszystkim one cieszą się takim powodzeniem. Missouri dla mieszkańców Równin stała się tym, czym plaże są dla tych, którzy mieszkają w nadmorskich metropoliach.

Wylegiwanie się na plażach, rzeczne kąpiele i sporty wodne to oczywiście nie koniec tego, co możemy robić nad Missouri, Jest tu też miejsce na bardziej atrakcyjną turystykę. Jeśli lubicie długie piesze, rowerowe, czy zresztą też samochodowe podróże (w Stanach z racji rozmiarów kraju spędzanie urlopu de facto w samochodzie jest bardzo popularne), powinniście się udać na Narodowy Historyczny Szlak Lewisa i Clarka, który prowadzi od ujścia Missouri do Missisipi do jej źródeł i dalej na zachód aż do Oceanu Spokojnego. Został on wytyczony na pamiątkę odkrywców, którzy po raz pierwszy zbadali te tereny na początku XIX wieku tuż po tym, jak region rzeki Missouri został odkupiony przez USA od Napoleona. Na taką wyprawę powinniście zarezerwować sobie przynajmniej kilka tygodni.

Podróżując wzdłuż Missouri warto mieć na uwadze, że kiedyś na tej rzece de facto kończyły się Stany Zjednoczone, a dalej były już terytoria Indian. Zresztą zachowało się sporo zabytków, a przede wszystkim dziewiętnastowiecznych fortów świadczących o tym, że kiedyś było tu pogranicze.

Missouri i jej okolice to jednak przede wszystkim przyroda. Wzdłuż rzeki lub w jej niedalekim sąsiedztwie znajduje się kilka parków narodowych w tym wspomniany powyżej Yellowstone. Miłośnicy cywilizacji też znajdą tu coś dla siebie. Z kilkunastu większych miast nad Missouri najbardziej znane jest to położone przy jej ujściu: Saint Louis, swoją nazwą przypominające, że kiedyś te tereny przez pewien czasy były francuskie. Samo Saint Louis miało opinię amerykańskiej bramy na Zachód. Na pamiątkę kolonizacji interioru wzniesiono tu Arch Gate: specyficzną konstrukcję, do budowy której nawet nie użyto cementu.

Ciekawostką na Missouri są również… wraki statków. Kiedyś (teraz już tylko turystycznie, co zresztą jest kolejną atrakcją dla podróżników) po rzece pływała masa parowców: głównie stylowych kołowców. Przeszło czterdzieści z nich osiadło na dnie lub jest gdzieś na brzegach. Warunki żeglowania na tej rzece były dość ciężkie, ale poprawiły się dzięki budowie zapór wodnych. Wiele malowniczych przełomów wciąż można podziwiać, a najbardziej widowiskowe są te w górnym biegu rzeki. Dla ich ochrony utworzono Pomnik Narodowy, będący odpowiednikiem naszego parku krajobrazowego.

Atrakcje nad rzeką Missouri:
Możliwość uprawiania sportów wodnych
Ośrodki wypoczynkowe nad sztucznymi jeziorami
Turystyczne rejsy parostatkami
Parki Narodowe
Szlak Turystyczny Clarka i Lewisa
Przełomy rzeki
Zapory wodne

Miasta nad rzeką Missouri:
Great Falls
Bismarck (stolica stanu Dakota Północna)
Pierre (stolica stanu Dakota Południowa)
Sioux City
Council Bluffs
Omaha
Saint Joseph
Kansas City (Kansas)
Kansas City (Missouri)
Jefferson City (stolica stanu Missouri)
Saint Charles
Saint Louis

Parki narodowe w pobliżu Missouri
Glacier National Park
Rocky Mountain National Park
Yellowstone National Park
Badlands National Park

Zobacz też

Jezioro Yojoa

Jest to największe jezioro Hondurasu położone w jego zachodniej części pomiędzy stolicą kraju Tegucigalpą...
Jezioro Yojoa

Ren

Jedna z największych europejskich rzek, która na swym górskim odcinku, wyglądając jeszcze dość niepozornie,...
Ren

Morze Irlandzkie

Morze Irlandzkie jest częścią Oceanu Atlantyckiego. Leży pomiędzy Irlandią i Wielką Brytanią. Od północy...
Morze Irlandzkie

Zatoka Tuniska

Zatoka Morza Śródziemnego u północno-wschodnich wybrzeży Tunezji. Znajdują się tutaj jedne z najważniejszych miejskich...
Zatoka Tuniska

Jezioro Włocławskie

W okolicach Włocławka wody Wisły zostały spiętrzone w sztuczny zbiornik nazywany jeziorem Włocławskim. Ma...
Jezioro Włocławskie

Morze Moluckie

Morze Moluckie to akwen wewnętrznym Archipelagu Malajskiego. Należy do Oceanu Spokojnego a jego położenie...
Morze Moluckie