Morze Filipińskie

Morze Filipińskie
Autor: Magalhães, Licencja: Domena publiczna

Morze Filipińskie to sporych rozmiarów akwen znajdujący się na zachodnim skraju Oceanu Spokojnego. Rozciąga się na powierzchni przeszło pięciu milionów kilometrów kwadratowych i ograniczony jest od zachodu Archipelagiem Filipińskim i Wyspą Tajwan, od wschodu Marianami, od północy Wyspami Japońskimi, a od południa Archipelagiem Palau.
Ten ciepły akwen leży na pograniczu Azji i Oceanii. Znajduje się na rozległym kontynentalnym szelfie, który pocięty jest licznymi rowami oceanicznymi. Najgłębsze z nich to Rów Riukiu o głębokości siedmiu i pół kilometra oraz Rów Filipiński, którego dno znajduje się na głębokości ponad dziesięciu kilometrów.
Na Morzu Filipińskim znajduje się wiele większych i mniejszych wysp i wysepek. Część z nich jest niezamieszkałych i stanowią zaledwie niewielkie skrawki ziemi na powierzchni błękitnej wody. Wyspy znajdujące się na Morzu Filipińskim mają doskonałe warunki przyrodnicze do uprawiania turystyki. Jednak ze względów komunikacyjnych rozwija się ona przede wszystkim na tych lepiej zagospodarowanych. Filipińskie plaże od dawna starają się przebić do światowej czołówki. Króluje na nich jasny piasek, ocieniają palmy i inne tropikalne rośliny, a błękit wody nie ma sobie równych.
Poza dzikimi zakątkami nad Morzem Filipińskim znaleźć można także prawdziwe wakacyjne kurorty. Znajdują się one miedzy innymi na Tajwanie. W jego południowej części znajduje się park Narodowy Kenting. W jego skład wchodzą doskonałe plaże. Mieszczą się tu liczne parki rozrywki oraz miejsca, gdzie oglądać można dzikie zwierzęta morskie. Centrum turystyczne stanowi tu miejscowość Kenting, gdzie zlokalizowana została dobrej klasy baza hotelowa.
Prawdziwą atrakcją Morza Filipińskiego jest jednak jego podwodny świat. W wielu miejscach występują tu rafy koralowe z bogactwem podwodnych organizmów. Korale, gąbki, różnokolorowe ryby, żółwie wodne, rozgwiazdy i wiele, wiele innych mienią się wszystkimi kolorami tęczy. Wielbiciele nurkowania znajdą tu prawdziwy raj.
Dodatkowym uatrakcyjnieniem nurkowania na Morzu Filipińskim mogą być znajdujące się na jego dnie wraki statków wojennych. Pochodzą one z okresu II wojny światowej, kiedy na tych wodach rozegrała się wielka bitwa pomiędzy flotą Stanów Zjednoczonych i Japonii. Stalowe kolosy spoczywają wciąż na dnie intrygując i zaciekawiając kolejne rzesze nurków.

Miasta nad Morzem Filipińskim:
Taitung
Hualian
Mijakojima
Naha
Miyazaki
Hamamatzu
Shizuoka
Legazpi City
Koror

Atrakcje nad Morzem Filipińskim:
Park Narodowy Taroko
Park Narodowy Kenting
Wyspy Riukiu
Okinawa
Palau
Wyspa Guam
Góry Mingan na Filipinach
Wulkan Mayon

Zobacz też

Jezioro Onega

Jezioro Onega, drugie co do wielkości jezioro w Europie, liczące prawie 10 tysięcy kilometrów...
Jezioro Onega

Jezioro Ontario

Leżące na pograniczu Stanów Zjednoczonych i Kanady Wielkie Jeziora to rejon bardzo zróżnicowany zarówno...
Jezioro Ontario

Morze Japońskie

Morze Japońskie to akwen przybrzeżny leżący między Wyspami Japońskimi, Sachalinem, Półwyspem Koreańskim i Rosją....
Morze Japońskie

Rzeka Peczora

Rzeka Peczora to rzeka w europejskiej, czyli północno-zachodniej części Rosji. Przepływa przez Republikę Komi...
Rzeka Peczora

Rzeka Jangcy

Licząca ponad 6300 kilometrów Jangcy należy do najdłuższych rzek na świecie. Płynie w całości...
Rzeka Jangcy