
Morze Irlandzkie jest częścią Oceanu Atlantyckiego. Leży pomiędzy Irlandią i Wielką Brytanią. Od północy od otwartego Oceanu oddziela go Kanał Północny, od południa z kolei przez Kanał Świętego Jerzego łączy się z Morzem Celtyckim. Akwen wraz z zatokami ma powierzchnię 105 tysięcy kilometrów kwadratowych. Znajdują się na nim liczne wyspy, z których największe to Man, Anglesey, Holy Island czy Walney Island.
Ze względu na swoje położenie oraz fakt, że Irlandia nie posiada żadnego lądowego połączenia z jakimkolwiek innym krajem, a przez Morze Irlandzkie wiedzie najkrótsza droga do Wielkiej Brytanii akwen jest wykorzystywany bardzo mocno do celów transportowych. Rozwinięty jest zarówno transport towarów, który ma ogromne znaczenie dla gospodarki Irlandii, jak i osób. Liczne promy kursują każdego dnia z Liverpoolu, Holyhead, Dublina, Belfastu czy Rosslare.
Dno Morza Irlandzkiego kryje w sobie liczne złoża ropy naftowej. Jest ona wydobywana na platformach wiertniczych. Na angielskich wybrzeżach akwenu, w okolicach Sellafield zlokalizowana jest natomiast elektrownia atomowa. Od wielu lat ekolodzy zwracają uwagę, że jej radioaktywne odpady trafiają często do morza. Prowadzone badania pozwoliły stwierdzić, że choć wody Morza Irlandzkiego należą do najbardziej zanieczyszczonych radioaktywnie na świecie to poziom ten jest na tyle niski, że nie stanowi zagrożenia dla ludzi. Jednak pozyskuje się tu także energię z „zielonych” źródeł. Ze względu na mocne wiatry na powierzchni akwenu zlokalizowano kilka farm wiatrowych.
Wybrzeża Morza Irlandzkiego są bardzo atrakcyjne ze względów turystycznych. leżą nad nimi znane i często odwiedzane przez turystów miasta. Najważniejszym jest oczywiście irlandzka stolica, Dublin, który oferuje nie tylko ciekawe zabytki ale także liczne puby, w których często posłuchać można muzyki na żywo. Interesujący jest także należący d o Irlandii Północnej Belfast. Podupadłe po zamknięciu słynnej stoczni, w której powstał Titanic miasto wraca w ostatnich latach na turystyczne mapy. Najnowszą przyciągających przybyszów z całego świata atrakcją jest Centrum Titanica.
Jednak wybrzeża Morza Irlandzkiego to nie tylko duże miasta ale też wspaniałe krajobrazy. Leżąca w Wielkiej Brytanii, na północ od Preston i Lancaster Kraina Jezior (Lake District) to rejon nagich wzgórz, sięgających blisko 1000 metrów nad poziomem morza, wrzosowisk oraz ukrytych wśród nich przepięknych błękitnych jezior. Z kolei w Irlandii wprost z morza wyrastają Góry Mourne, które zachwycają surowym pięknem. Im dalej na północ, tym wybrzeże na obydwu wyspach staje się coraz mocniej rozczłonkowane, pełne zatok oraz niewielkich wysepek i skał sterczących z morza.
Warte wspomnienia są także leżące na Morzu Irlandzkim wyspy. Mocno zurbanizowaną Anglesey oddziela od Walii jedynie wąska cieśnina Manai Strait, nad którą przerzucono monumentalny Most Britannia. Niemal na środku akwenu leży Wyspa Man. Formanie nie należy ona do Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej ani do Unii Europejskiej. Jest przykładem tak zwanej dependencji Korony Brytyjskiej. Ze względu na łagodny klimat oraz piaszczyste plaże jest każdego roku odwiedzana przez tłumy turystów.
Plaże znaleźć można także na brytyjskim wybrzeżu na północ od Liverpoolu. Zlokalizowanych jest tu także kilkadziesiąt pól golfowych o różnym stopniu trudności.
Miasta nad Morzem Irlandzkim:
Dublin
Belfast
Liverpool
Blackpool
Southport
Birkenhead
Bangor
Barrow – in – Furness
Wallesey
Crosby
Morecambe
Lytham St. Annes
Drogheda
Dundalk
Rhyl
Bray
Thornton-Cleveleys
Colwyn Bay
Carrickfergus
Fleetwood
Douglas
Larne
Wexford
Wiclow
Aberystwyth
Atrakcje nad Morzem Irlandzkim:
Przylądek Hook
Powercourt
Ogrody Góry Usher
Wieża Jamesa Joyce’a
Ruiny zamku King John’s Castle w Carlingford
Góry Mourne
Stramgford Lough
Półwysep Ards
Mount Stewart House
Wybrzeże Mourne
Lake District (Kraina Jezior)
Wyspa Man
Anglesey
Park Narodowy Snowdonia