Morze Celtyckie jest częścią Oceanu Atlantyckiego. To otwarty akwen, który wydzielony został sztucznie na potrzeby rybołówstwa i gospodarki morskiej. Rozciąga się miedzy południowymi wybrzeżami Irlandii, południowo – zachodnią Walią, zachodnią Kornwalią oraz wybrzeżami francuskiej Bretanii. Obejmuje ono obszar szelfu kontynentalnego na powierzchni 45 tysięcy kilometrów kwadratowych.
Akwen od czasów średniowiecza miał bardzo duże znaczenie komunikacyjne oraz handlowe. Do dziś wiedzie tędy wiele ważnych szlaków żeglugowych. To także miejsce, gdzie znajdują się znaczące łowiska oraz złoża ropy naftowej. Wszystko to sprawia, że Morze Celtyckie jest bardzo mocno uczęszczane przez różnego typu obiekty pływające. Przez jego wody wiodą także ważne połączenia pasażerskie, które między innymi łączą Irlandię z Francją czy Hiszpanią.
Nazwa morza została zaproponowana przez Ernesta Wiliama Lyonsa Holta w 1921 roku, jednak przyjęła się dopiero w II połowie XX wieku. Ma ona podkreślać wspólnotę dziedzictwa historycznego i kulturowego ludności zamieszkującej na jego brzegach. A jest ono potężne. Do tradycji celtyckich odwołują się społeczeństwa Irlandii, Walii oraz leżącej po francuskiej stronie Bretanii. Widoczna jest ona zarówno w muzyce, sztuce ludowej jak i języku. To właśnie te aspekty w dużej części odpowiadają za postrzeganie tych grup jako odrębnych i dodatkowo bardzo starych. Fascynacja kulturą celtycką sprawia, że wybrzeża morza są każdego roku odwiedzane przez tysiące turystów.
A mogą tu oni znaleźć wiele ciekawych zabytków. Średniowieczne zamki, urokliwe wioski zagubione wśród zielonych pól, pozostałości stanowisk archeologicznych. A to wszystko wtopione w olśniewające spokojem i harmonią krajobrazy, w których dominuje zieleń, przerywana od czasu do czasu ciemniejszymi skałami, które opadają stromo do morza. Wybrzeże Irlandii, zwłaszcza w okolicach Baltimore i Kinsale uznawane jest za jedno z najbardziej malowniczych w Europie. To tu, na połączeniu z Oceanem Atlantyckim znajduje się najdalej na zachód wysunięty punkt Irlandii – Mizen Head. Postrzępiony dramatycznymi urwiskami skalnymi, z niewielkim muzeum tuż nad spienionymi morskimi falami.
Morze Celtyckie kryje także wiele zagadek marynistycznych. Statki tonęły tu od wieków. Jednak najbardziej znana tragedia rozegrała się w pobliżu portu Cobh koło Cork w Irlandii w 1915 roku. to właśnie tu zatonęła słynna Lusitania, storpedowana przez niemieckie łodzie podwodne. Ofiary, które udało się wyłowić pochowane zostały na specjalnym cmentarzu w Cobh. Stoi tu także pomnik poświęcony temu tragicznemu wydarzeniu.
Zarówno po irlandzkiej jak i po brytyjskiej stronie morza jego wybrzeże obfituje w plaże, które każdego roku okupowane są przez tysiące turystów. W ich pobliżu powstały liczne hotele, pensjonaty oraz bardzo popularne na Wyspach miejsca kempingowe i karawaningowe wraz z pełnym zapleczem.
Miasta nad Morzem Celtyckim:
Cork
Cobh
Kinsale
Bristol
Newport
Swansea
Cardiff
Clonakilty
Dungarvan
Waterford
Tramore
Milford Haven
Tenby
Llanelli
Port Talbot
Wadebridge
Newquay
Hayle
St. Ives
Hugh Town
Brest
Crozon
Atrakcje nad Morzem Celtyckim:
Mizen Head
Kamienny krąg Dromberg
Suvereign Islands
Latarnia morska na Hook Head
Keeragh Islands
Plaże Ballytaige Burrow
Wyspa Ramsey
Wyspa Skomer
Kaplica St. Govan
Kanał Bristolski
Glanymor Park
Oxwich Leisure Park
Zatoka Threecliff
Latarnia Mumbles
Dunraven Park
Trevigue Wildelife Conservatory
Zamek Tintagel
Półwysep Trevose
Godrevy – Portreath Herritage Coast
Archipelag Scilly
Regionalny Park Natury d’Armorique
Park Natury Marin d’Iroise