Rzeka Kama

Rzeka Kama
Autor: Kmusser, Licencja: CC-BY-SA

Kama to jedna z głównych rzek Rosji. Jest dopływem Wołgi i liczy sobie 1805 kilometrów długości. Dawniej uważana była za odcinek źródłowy Wołgi i w rzeczywistości, w miejscu gdzie do niej uchodzi niesie ze sobą więcej wody. Źródła Kamy znajdują się w republice Udmurcji, niedaleko miasta Kuliga. Do Wołgi uchodzi między Kazaniem a Uljanowskiem.

Kama to rzeka w większości nizinna, rozlewająca się dość szeroko. W przeszłości, zanim wybudowano kolej oraz drogi bite była jedną z głównych tras transportowych w kierunku Uralu i Syberii. Obecnie jest żeglowna na przeszło 1500 kilometrach od miejscowości Rudniczny. Obecnie wchodzi w skład rozbudowanego systemu komunikacyjnego Wołgi, dzięki któremu przez sieć kanałów dopłynąć można nawet do Moskwy.

Na rzece znajdują się trzy duże zbiorniki zaporowe. Wiążą się one z działającymi tu elektrowniami wodnymi. Zalewy znajdują się w Permie, Czajkowskim i Nabierieżnyje Czełny. Stanowią one także tereny rekreacyjne dla miejscowej ludności. W większych miastach działają ponadto statki wycieczkowe oferujące przejażdżki po rzece.

Brzegi rzeki odznaczają się sporymi walorami widokowymi. Nie brakuje tu urokliwych zakątków, a na samej rzece znaleźć można samotne łachy, które są ostoją dużej ilości ptaków wodnych.

Jednak w wielu miejscach brzegi Kamy są mocno uprzemysłowione. W okolicach Solikamska znajduje się ważny rejon wydobycia węgla, choć samo miasto posiada bogatą historię i kilka ciekawych zabytków. Wart zwiedzenia jest także Perm. Ale i tu natkniemy się na duże zakłady przemysłowe. Najbardziej znanym dla Polaków miejscem nad Kamą może być Nabierieżnyje Czełny, gdzie mieści się słynna fabryka samochodów ciężarowych o nazwie Kamaz.

Miasta nad Kamą:
Perm
Solikamsk
Nabierieżnyje Czełny
Czajkowski
Sarapuł

Zobacz też

Morze Śródziemne

Jedno z najpiękniejszych i z pewnością najpopularniejszych mórz międzykontynentalnych, które od tysięcy lat ma...
Morze Śródziemne

Morze Jońskie

Morze Jońskie to część Morza Śródziemnego położone między południowo- zachodnią częścią Półwyspu Bałkańskiego (są...
Morze Jońskie

Jezioro White Rock

Jezioro White Rock to sztuczny zbiornik powstały przez przegrodzenie tamą potoku White Rock Creek....
Jezioro White Rock

Jezioro Wostok

Jest takie jezioro na ziemi, którego wód nikt nigdy nie widział, a mimo tego...
Jezioro Wostok

Morze Balearskie

Morze Balearskie dawniej znane było jako Morze Iberyjskie. Morze to stanowi niewielki fragment Morza...
Morze Balearskie