Jezioro Erie

Jezioro Erie

Erie to słodkowodne jezioro, jedno z najmniejszych w amerykańskim kompleksie Pięciu Wielkich Jezior. Przez jego środek biegnie umowna granica pomiędzy USA oraz Kanadą. Warto zauważyć, że właśnie stąd wypływa rzeka Niagara, na której znajduje się jeden z najsłynniejszych wodospadów na świecie.

Dzięki Drodze Morskiej Świętego Wawrzyńca, statki morskie posiadają możliwość dopłynięcia do wszystkich Wielkich Jezior. Szlakiem tym przemieszcza się również wiele wielkogabarytowych statków dostosowanych do żeglugi śródlądowej. Na Rzece Świętego Wawrzyńca bardzo często widujemy więc ogromne tankowce, kontenerowce i inne statki o długości ponad kilkuset metrów, co dla osoby spoza tej części świata jest na pewno dosyć osobliwym widokiem.

Jezioro od strony amerykańskiej jest naprawdę mocno zaludnione – bezpośrednio z posiadającym 25 tysięcy kilometrów kwadratowych Erie sąsiaduje między innymi Toledo, Buffalo, Erie oraz Cleveland. Po stronie kanadyjskiej napotykamy natomiast głównie tereny rolnicze – największym ośrodkiem miejskim jest tam Nanticoke.

Według oficjalnych zapisków, pierwszym mieszkańcem Starego Kontynentu, który dotarł do jeziora Erie miał być Etienne Brule, w okolicach 1615 roku. Niespełna sto lat później powstała tutaj pierwsza europejska osada o nazwie Fort Detroit, również założona przez francuzów. Na początku XIX wieku rozegrała się tutaj natomiast jedna z największych bitew morskich w historii całej Ameryki, gdzie na przeciwko siebie stanęły wojska Brytyjskie oraz Stanów Zjednoczonych. Amerykanie odnieśli tutaj jeden ze swoich największych sukcesów podczas tamtej wojny, przejmując całkowitą kontrolę nad Jeziorem Erie.

Co do atrakcji, na które liczyć mogą osoby odwiedzające Jezioro Erie, to na pewno jest to raj dla wszystkich sympatyków wędkarstwa. To właśnie tutaj zlokalizowane są bowiem największe komercyjne stawy hodowlane – ogromna ilość planktonu oraz korzystne temperatury sprawiają, że życie wodne rozwija się w ogromnym tempie. Prawdziwą atrakcją jest również łowienie na zamarzniętym jeziorze – w sezonie zimowym praktycznie całe pokryte jest taflą lodu. Należy jednak zachować szczególną ostrożność i nie wypływać zbyt daleko od brzegu – silne wiatry oraz pływy często prowadzą bowiem do pękania lodu.

W okolicach Erie, szczególnie po stronie kanadyjskiej bardzo dynamicznie rozwija się również agroturystyka. Znajdujemy tutaj ogromną ilość plantacji winogron, rozległe farmy i pełne ciszy i spokoju zielone tereny, które z ogromną przyjemnością odwiedzają mieszańcy bardziej zatłoczonej, amerykańskiej strony jeziora.
Wśród atrakcji turystycznych, ogromną popularnością cieszą się również wyprawy w poszukiwaniu zatopionych statków – jeżeli wierzyć powszechnej opinii, to na dnie znajdować może się ich od 1500 do aż 800 tysięcy! Jedynie 270 z zatopionych jednostek pływających posiada potwierdzoną lokalizację, reszta nie została natomiast jeszcze odkryta. Sympatycy poszukiwania przygód na jeziorze Erie uważają, że w żadnym innym zbiorniku słodkowodnym nie ma takiego zagęszczenia zatopionych statków na jednym kilometrze kwadratowym!

Mówiąc o jeziorze Erie nie można zapominać o jego wielobarwnych wyspach, na których znajdują się kurorty wypoczynkowe oraz miejsca idealne do uprawiania najpopularniejszych sportów wodnych. Największe z nich i cieszące się uznaniem wśród turystów to Wyspy Kelleys, Pelee oraz South Bass.

Najważniejsze atrakcje w okolicach jeziora Erie:
Buffalo
Erie
Cleveland
Toledo
Nanticoke
Połów ryb
Wędkarstwo zimowe
Rejsy po jeziorze
Wycieczki po zamarzniętej tafli Erie
Windusrfing
Kitesurfing
Żeglarstwo
Kajakarstwo
Wyspa Pelee
Wyspa Kelleys
Wyspa South Bass
Wyspa Middle Bass
Wyspa North Bass
Wyspa Johnson’s
Wyspa Middle
Wyspa West Sister
Wyspa East Sister
Wyspa Tattlesnake
Wyspa Turtle
Wyspa Green
Wyspa Sugar
Wyspa Ballast
Wyspa Mouse
Wyspa Gibraltar
Wyspa Indian
Wyspa Hen
Wyspa Middle Sister
Wyspa North Harbour
Wyspa Starve
Wyspa Buckeye
Wyspa Lost Ballast
Wyspa Mohawk
Wyspa Gull
Agroturystyka
Poszukiwanie wraków statków
Naturalne parki wodne
Latarnie morskie
Port Stanley
Potwór z Jeziora Erie

Zobacz też

Morze Egejskie

Morze Egejskie to akwen wodny znajdujący się we wschodniej części Morza Śródziemnego. Położone jest...
Morze Egejskie

Rzeka Wołga

Wołga to z pewnością rzeka wyjątkowa – zarówno pod względem swojej powierzchni oraz długości....
Rzeka Wołga

Bay of Islands

Bay of Islands to Zatoka Wysp, w której położone jest niewielkie miasto Russell. To...
Bay of Islands

Jezioro Titicaca

Należące do największych atrakcji turystycznych Ameryki Południowej Jezioro Titicaca to miejsce o niezwykłym pięknie....
Jezioro Titicaca

Jezioro Guatavita

Jezioro Guatavita znajduje się około 50 kilometrów na północ od Bogoty, w związku z...
Jezioro Guatavita

Jezioro Ganga Talao

Ganga Talao to jezioro wulkaniczne znajdujące się w zacisznej okolicy górskiej, głęboko w sercu...
Jezioro Ganga Talao