Jezioro Huron

Jezioro Huron
Autor: Svenskan, Licencja: Domena publiczna

Położone na granicy Stanów Zjednoczonych i Kanady Jezioro Huron to czwarte pod względem wielkości jezioro świata. Powierzchnią w Ameryce Północnej ustępuje tylko należącemu także do Wielkich Jezior Jezioru Górnemu. Jego wielkość sprawia, że stojąc na brzegu można odnieść wrażenie, że stoi się nad morzem.

Brzegi jeziora Huron to popularny teren wypoczynku mieszkańców północnej części Stanów Zjednoczonych i południowej Kanady. Nie brakuje tu piaszczystych plaż, pomostów dla wędkarzy, marin i niewielkich portów pozwalających zacumować łódkę czy nawet jacht. Turystów przyciągają czyste i niezwykle przejrzyste wody jeziora, w których można bez przeszkód pływać. Dużą atrakcją dla plażowiczów są zlokalizowane przy kąpieliskach parki rekreacji oraz parki wodne. W sezonie niemal w każdej miejscowości odbywają się festiwale i lokalne święta, które ściągają mieszkańców okolicznych miejscowości i wypoczywających w okolicy turystów.

Jezioro Huron wykorzystywane było właściwie od początku zasiedlenia jego brzegów przez przybyszów z Europy do celów komunikacyjnych i transportowych. Nie były to jednak wody bezpieczne. Podwodne skały, mielizny oraz zdarzające się od czasu do czasu sztormy powodowały duże zniszczenia wśród jednostek pływających. Dziś ocenia się, że na dnie jeziora spoczywać może nawet 25 tysięcy wraków statków i łodzi. Wiele z nich stanowi atrakcję turystyczną. Dzięki przejrzystości wody można je oglądać między innymi w Tunder Bay czy parku Fathom Five. Poruszając się kajakami można tu obserwować zatopione statki.

Brzegi Jeziora Huron nie należą do zbyt mocno zurbanizowanych. Można tu ciągle znaleźć dziewicze leśne tereny oraz zakątki, w których natura zdecydowanie wygrywa z człowiekiem. Wiele z nich objętych zostało ochroną w ramach parków narodowych, stanowych i prowincjonalnych. Dzięki ich obecności istnieje duża szansa na zachowanie tych terenów w obecnym stanie.

Miejscowości leżące nad Jeziorem Huron są niezbyt duże. Największe nie przekraczają 40 tysięcy mieszkańców i zachowują swój małomiasteczkowy charakter. W niektórych z nich jak Bay City, Port Huron czy Goderich zachowały się urokliwe fragmenty starej zabudowy. Mieszczą się tu także liczne muzea i placówki kulturalne. Z kolei miasto Sarnia pochwalić się może ponad setką parków, z których największy Blue Water leżący na brzegu jeziora liczy sobie już 80 lat.   

Wokół Jeziora Huron poprowadzono trasę rowerową będącą częścią szlaku wiodącego dookoła Wielkich Jezior Ameryki Północnej. Pozwala ona na poznanie najważniejszych atrakcji turystycznych jego wybrzeża oraz podziwianie wspaniałych krajobrazów.

Miejscowości nad Jeziorem Huron:

Bay City
Port Huron
Sarnia
Goderich
St. Ignace
Alpena
Cheboygan
Sauble Beach
Tobermory
Saugeen Shores

Atrakcje turystyczne Jeziora Huron:

Wyspa Manitoulin
Wyspa Mackinac
Fathom Five National Marine Park
Bruce Peninsula National Park
Museum Kultury Indian Ojibwa
Skała Castle Rock
Blue Water Bridge
Thunder Bay National Marine Sanctuary
Wodospad Aubrey
Wodospad Onaping
Sagina Bay Birding
Sauble Falls Provincial Park

Zobacz też

Morze Celtyckie

Morze Celtyckie jest częścią Oceanu Atlantyckiego. To otwarty akwen, który wydzielony został sztucznie na...
Morze Celtyckie

Rzeka Poprad

Wyjeżdżając z Nowego Sącza na południe w kierunku Piwnicznej poruszamy się drogą prowadzącą doliną...
Rzeka Poprad

Morze Egejskie

Morze Egejskie to akwen wodny znajdujący się we wschodniej części Morza Śródziemnego. Położone jest...
Morze Egejskie

Emerald Pool (Dominika)

Okolice Roseau słyną z pięknych egzotycznych miejsc. Jednym z nich jest jezioro Emerald Pool,...
Emerald Pool (Dominika)

Jezioro Bodeńskie

Nazwę jeziora kojarzą wszyscy, również ci, dla których geografia nigdy nie była mocnym przedmiotem...
Jezioro Bodeńskie

Jezioro Wiktorii

Jezioro Wiktorii, wśród mieszkańców Czarnego Lądu znane jako Ukerewe, zalewa ogromne połacie Wyżyny Wschodnioafrykańskiej,...
Jezioro Wiktorii