Rzeka Arkansas

Rzeka Arkansas
Autor: Shannon1, Licencja: CC-BY-SA

Arkansas, zaliczana do największych rzek Ameryki Północnej jest najważniejszym prawobrzeżnym dopływem Missisipi. Licząca przeszło 2360 kilometrów rzeka znajduje się w zachodniej części Stanów Zjednoczonych przepływając przez stany Colorado, Kansas, Oklahoma i Arkansas, gdzie łączy się ze wspomnianą już Missisipi.

Arkansas to rzeka mocno zróżnicowana na całej swej długości. Jej tereny źródłowe znajdują się w Górach Skalistych. Toczące się z ogromną szybkością i przybierające z każdą chwilą na sile wody Arkansas toczą się wąskimi gardłami kanionów i wąwozów, z których najbardziej znanymi są Royal Gorge i Brown’s Canyon. To właśnie tu organizowane są słynne raftingi, które przyciągają miłośników mocnych wrażeń z całych Stanów Zjednoczonych. W Royal Gorge rzeka płynie szerokim na około 50 metrów prześwitem między piętrzącymi się dookoła 400 metrowym skałami. Uczestnicy spływu walczyć muszą z wartkim nurtem, wystającymi z dna kamieniami oraz licznymi wirami. Jeżeli ktoś nie lubi aż tak dużej dawki adrenaliny może podziwiać kanion z okien pociągu. Przez wąwóz, wzdłuż rzeki wiedzie bowiem linia kolejowa Royal Gorge Route Railroad. Dookoła doliny ciągną się górzyste tereny, które są idealnym miejscem na ucieczkę od cywilizacji. Wyznaczono tu wiele szlaków pieszych pozwalających na bezpieczne penetrowanie tych obszarów.

W okolicach Canon City w Colorado rzeka Arkansas zmienia swój charakter. Wiąże się to z wyjściem na tereny Wielkich Równin. Wartki i dość wąski nurt zmienia się w rzekę równinną, rozlewającą swe wody szeroko. Jednak rzeka jest dostępna dla większych jednostek dopiero poniżej miasta Muskogee we wschodniej Oklahomie dzięki istniejącemu tam systemowi tam, przepustów i jazów. Powyżej miasta po Arkansas pływać mogą jedynie mniejsze statki.

Ostatni odcinek Arkansas znajdujący się w zachodniej części stanu o tej samej nazwie to znów powrót do rzeki górskiej. Tutejsze wzniesienia dochodzą do około 850 metrów i ze względu na swoją skalistość są bardzo malownicze. Brzegi rzeki objęte są tu ochroną w ramach parku stanowego Petit Jean. W jego obrębie znaleźć można liczne szlaki piesze wiodące wśród malowniczych wzgórz, liczne wodospady z wyjątkowo pięknym Cedar Falls na czele.

Arkansas to jedna z najpiękniejszych rzek Stanów Zjednoczonych, wzdłuż której zobaczyć można bardzo zróżnicowane krajobrazy. Jej dolina to doskonałe miejsce dla miłośników turystyki aktywnej oraz sportów ekstremalnych. Przybywają tu oni każdego roku by korzystać z raftingów, szlaków pieszych oraz możliwości kontaktu z przyrodą.

Miejscowości nad rzeką Arkansas:
Pueblo, Colorado
Muskogee
Tulsa
Canon City
Fort Smith
Wichita
Little Rock

Atrakcje nad rzeką Arkansas:
Góry Skaliste
Royal Gorge
Royal Gorge Bridge
Royal Gorge Route Railroad
Royal Gorge Animal Park
Petit Jean State Park
Tama John Martin
Cheney State Park

Zobacz też

Morze Żółte

Przez Chińczyków zwane Huanghai, a przez mieszkańców Korei Hwang Hae, Morze Żółte jest jedną...
Morze Żółte

Jezioro Tyberiadzkie

Jest to jezioro najniżej położone na świecie, jest to również największe jezioro o słodkiej...
Jezioro Tyberiadzkie

Morze Balearskie

Morze Balearskie dawniej znane było jako Morze Iberyjskie. Morze to stanowi niewielki fragment Morza...
Morze Balearskie

Diyawanna Oya

Diyawanna Oya – Jezioro Parlamentarne to najważniejsze miejsce w Kotte. Jezioro utworzone zostało po...
Diyawanna Oya

Morze Salomona

Na wschód od Papui-Nowej Gwinei, ograniczone od zachodu przez łańcuch Wysp Salomona leży Morze...
Morze Salomona

Rzeka Mackenzie

Mackenzie (przez rdzennych mieszkańców tej części świata nazywana Deh-Cho), to najdłuższa rzeka na terenie...
Rzeka Mackenzie