Morze Alandzkie

Morze Alandzkie
Autor: MoRsE, Licencja: Domena publiczna

Morze Alandzkie to niewielki akwen będący częścią Morza Bałtyckiego, wciśnięty miedzy wybrzeże Szwecji na północ od Sztokholmu a należący do Finlandii szwedzkojęzyczny archipelag Wysp Alandzkich. To ważna droga komunikacyjna z otwartego Bałtyku do Zatoki Botnickiej. Wykorzystywana jest zarówno przez statki handlowe jak i pasażerskie oraz liczne promy.

Wybrzeże Szwecji na północ od Sztokholmu należy do najbardziej popularnych terenów wypoczynku letniego. Znaleźć tu można niewielkie piaszczyste plaże, ale Szwedzi szczególnie cenią sobie te kamieniste, które nagrzewają się w letnim słońcu. Warto pamiętać, że na tych szerokościach geograficznych w czerwcu i lipcu słońce praktycznie nie zachodzi, lub ledwie chowa się za horyzontem, a noce są jasne lub ledwie mroczne.

Po drugiej stronie morza leży archipelag Wysp Alandzkich. Zamieszkuje go ludność mówiąca po Szwedzku ale należy do Finlandii. Posiada jednak daleko idącą autonomię. Na wyspy dostać się można licznymi promami oraz łodziami. Najwięcej wypływa ich ze Sztokholmu i Helsinek. Na promach obowiązuje strefa bezcłowa i wielu Szwedów wybiera się na wycieczki połączone z zakupami. Same wyspy tworzą plątaninę płaskich fragmentów lądu oraz wystających z morza skał, nazywanych szkierami. Spośród przeszło 6700 wysp jedynie 60 jest zamieszkałych. Oprócz nich z morza sterczy tu ponad 100 tysięcy skał. Latem są one oblegane przez wielbicieli kąpieli morskich i słonecznych.

Wyspy zachęcają nie tylko do wypoczynku nad wodą ale także do aktywności ruchowej. Znaleźć tu można wiele ścieżek rowerowych, szlaków pieszych oraz miejsca, gdzie popływać można kajakami. Skrawki lądu są ze sobą dobrze skomunikowane, a wiele z nich łączy sieć mostów.

Morze Alandzkie od czasów średniowiecznych stanowiło ważną drogę handlową. Ze względu jednak na duże ilości skał oraz liczne płycizny było miejscem niebezpiecznym dla żeglarzy. Świadczą o tym liczne spoczywające na jego dnie wraki statków. Dziś są one obiektem eksploracji ze strony nurków i poszukiwaczy skarbów. Na jednym z wraków udało się nawet znaleźć najstarszy szampan na świecie. Wyciągnięto je ze statku, który zatonął prawie 150 lat temu. Odnalezione butelki osiągnęły na aukcjach astronomiczne ceny.

Miasta nad Morzem Alandzkim:
Mariehamn
Nortalje
Halstavik

Atrakcje nad Morzem Alandzkim:
Wyspy Alandzkie
Park Narodowy Angso

Zobacz też

Jezioro Athabaska

Athabaska to ósme pod względem wielkości jezioro Kanady. Znajduje się na pograniczu dwóch prowincji,...
Jezioro Athabaska

Jezioro Aralskie

Znaleźć je można na niemal każdej mapie przedstawiającej tereny dawnego Związku Radzieckiego, występuje nawet...
Jezioro Aralskie

Morze Celtyckie

Morze Celtyckie jest częścią Oceanu Atlantyckiego. To otwarty akwen, który wydzielony został sztucznie na...
Morze Celtyckie

Rio Grande (Jamajka)

Jedna z największych rzek na Jamajce znajdująca się regionie Portland. Wypływa z Gór Błękitnych....
Rio Grande (Jamajka)

Jezioro Ganga Talao

Ganga Talao to jezioro wulkaniczne znajdujące się w zacisznej okolicy górskiej, głęboko w sercu...
Jezioro Ganga Talao