Morze Alandzkie

Morze Alandzkie
Autor: MoRsE, Licencja: Domena publiczna

Morze Alandzkie to niewielki akwen będący częścią Morza Bałtyckiego, wciśnięty miedzy wybrzeże Szwecji na północ od Sztokholmu a należący do Finlandii szwedzkojęzyczny archipelag Wysp Alandzkich. To ważna droga komunikacyjna z otwartego Bałtyku do Zatoki Botnickiej. Wykorzystywana jest zarówno przez statki handlowe jak i pasażerskie oraz liczne promy.

Wybrzeże Szwecji na północ od Sztokholmu należy do najbardziej popularnych terenów wypoczynku letniego. Znaleźć tu można niewielkie piaszczyste plaże, ale Szwedzi szczególnie cenią sobie te kamieniste, które nagrzewają się w letnim słońcu. Warto pamiętać, że na tych szerokościach geograficznych w czerwcu i lipcu słońce praktycznie nie zachodzi, lub ledwie chowa się za horyzontem, a noce są jasne lub ledwie mroczne.

Po drugiej stronie morza leży archipelag Wysp Alandzkich. Zamieszkuje go ludność mówiąca po Szwedzku ale należy do Finlandii. Posiada jednak daleko idącą autonomię. Na wyspy dostać się można licznymi promami oraz łodziami. Najwięcej wypływa ich ze Sztokholmu i Helsinek. Na promach obowiązuje strefa bezcłowa i wielu Szwedów wybiera się na wycieczki połączone z zakupami. Same wyspy tworzą plątaninę płaskich fragmentów lądu oraz wystających z morza skał, nazywanych szkierami. Spośród przeszło 6700 wysp jedynie 60 jest zamieszkałych. Oprócz nich z morza sterczy tu ponad 100 tysięcy skał. Latem są one oblegane przez wielbicieli kąpieli morskich i słonecznych.

Wyspy zachęcają nie tylko do wypoczynku nad wodą ale także do aktywności ruchowej. Znaleźć tu można wiele ścieżek rowerowych, szlaków pieszych oraz miejsca, gdzie popływać można kajakami. Skrawki lądu są ze sobą dobrze skomunikowane, a wiele z nich łączy sieć mostów.

Morze Alandzkie od czasów średniowiecznych stanowiło ważną drogę handlową. Ze względu jednak na duże ilości skał oraz liczne płycizny było miejscem niebezpiecznym dla żeglarzy. Świadczą o tym liczne spoczywające na jego dnie wraki statków. Dziś są one obiektem eksploracji ze strony nurków i poszukiwaczy skarbów. Na jednym z wraków udało się nawet znaleźć najstarszy szampan na świecie. Wyciągnięto je ze statku, który zatonął prawie 150 lat temu. Odnalezione butelki osiągnęły na aukcjach astronomiczne ceny.

Miasta nad Morzem Alandzkim:
Mariehamn
Nortalje
Halstavik

Atrakcje nad Morzem Alandzkim:
Wyspy Alandzkie
Park Narodowy Angso

Zobacz też

Jezioro Maracaibo

Na północno – zachodnim wybrzeżu Wenezueli leży Jezioro Maracaibo. Odpowiedź na pytanie czym jest...
Jezioro Maracaibo

Morze Czerwone

Wciśnięte między Afrykę a Azję Morze Czerwone to akwen znany turystom z całego świata....
Morze Czerwone

Rzeka Nil

Nil – obok Amazonki najdłuższa rzeka na świecie, która rozciąga się praktycznie na całej...
Rzeka Nil

Diyawanna Oya

Diyawanna Oya – Jezioro Parlamentarne to najważniejsze miejsce w Kotte. Jezioro utworzone zostało po...
Diyawanna Oya

Jezioro Wiktorii

Jezioro Wiktorii, wśród mieszkańców Czarnego Lądu znane jako Ukerewe, zalewa ogromne połacie Wyżyny Wschodnioafrykańskiej,...
Jezioro Wiktorii

Jezioro Tyberiadzkie

Jest to jezioro najniżej położone na świecie, jest to również największe jezioro o słodkiej...
Jezioro Tyberiadzkie