Morze Ochockie

Morze Ochockie
Autor: Ras67, Licencja: CC-BY-SA

Morze Ochockie znajduje się w Azji, w północno- zachodniej części Oceanu Spokojnego. Leży pomiędzy półwyspem Kamczatka, Wyspami Kuryslkimi i Hokkadio na wschodzie, a na zachodzie graniczy z Sachalinem. Z Oceanem Spokojnym łączą je Cieśniny Kuryslkie, a z Morzem Japońskim Cieśnina Tatarska i Cieśnina La Perouse’a. Powierzchnia Morza Ochockiego to 1583 tyś. km2, jego średnia objętość wynosi 1365 tyś km3. Średnia głębokość morza to 177 m, przy czym, największa zanotowana głębokość sięga 3372 m. Wody są zasolone w 32,8 ‰.

Większa część można znajduje się na szelfie kontynentalnym. Długość jej linii brzegowej to około 10460 km. Jest ona słabo rozwinięta, w większości ma ten sam typ. Morze Ochockie otoczone jest dużą ilością zatok, z czego do największych należą: Szelichowa, Sachalińska. Kolejną cechą tego morza jest występowanie wysp i wysepek, z których większość znajduje się w brzegach. Do największych wysp należą: Wyspy Szantarskie, Wyspa Zawiałowa, Wyspy Jamskie. Jedyną wyspą, leżącą na otwartym morzu jest Wyspa Jana.

Morze Ochockie przede wszystkim zasilane jest przez połączenie z Oceanem Spokojnym, jednak wpływają do tego morza rzeki, takie jak na przykład: Amud, Ora, Ochota, Giżyga, Pienżyna, które w pewien sposób wpływają do wody Morza Ochockiego. Najwięcej wód wpływa do Morza Ochockiego poprzez Cieśninę La Perouse’a. Temperatura wód powierzchniowych zimą waha się od -1,8 ˚C do 2˚C. Latem natomiast amplituda temperatur jest o wiele wyższa gdyż wynosi około 12˚C. Na temperaturę Morza Ochockiego wpływają prądy morskie, które w największym stopniu występują w Cieśninach Kurylskich. Północna część morza często pokrywa się lodem, dlatego też tam często mogą występować temperatury poniżej 0˚C. Przezroczystość wód Morza Ochockiego waha się w granicach 6- 8 metrów przy brzegach i 10- 17 metrów na pełnym morzu.

Historia Morza Ochockiego sięga pierwszej połowy wieku XVII. Zostało ono odkryte przez rosyjskich podróżników Moskwicina i Pojarkowa. Od 1733 roku badaczom udało się zbadać większość wybrzeży morza, a w latach 1849- 1855 potwierdzono istnienie cieśniny pomiędzy kontynentem a Sachalinem.

Fauna Morza Ochockiego jest bardzo bogata. Morza zaobserwować wiele ławic mintaja, płastug, dorszy, ryb łososiowatych ale też wiele bezkręgowców i ssaków, takich jak walenie i foki, kraby czy kalmary. Z tego powodu bardzo dobrze rozwinięty jest połów ryb na obszarach Morza Ochockiego.

Atrakcje nad Morzem Ochockim:
Wędrówki po Kamczatce
Kanał Hakata
Wieża Fukuoka
Narodowe Muzeum Kyushu
Park Ohori
Zamek Fukuoka
Island City, Fukuoka
Orientalne Muzeum Okayama
Muzeum Yumeji Art.
Farma truskawek Nanaku
Gojo Village Outdoor market
Obserwatorium Befco Bakauke
Most Bandai
Tor wyścigów konnych Niigata
Stadium Big Swan
Park Toyanogato
Park Hakusan
Park Uwasekigata
Enkinkan
Targ Pia Bandai z miejscowymi przysmakami
Fukushimagata
Muzeum Nauki Toyama
Wieża obserwacyjna Toyama
Zamek Toyama
Park Odori
Sala koncertowa Sapporo
Park Narodowy Akan
Muzeum piwa
ZOO w Sapporo
Wieża zegarowa
Muzeum sztuki Miyanomori

Miasta nad Morzem Ochockim:
Akita
Morioka
Niigata
Sendai
Toyama
Kanazawa
Nagoya
Okayama
Fukui
Gifu
Osaka

Zobacz też

Morze Tasmana

Morze położone na Oceanie Spokojnym, od zachodu ograniczone Tasmanią i Australią, ze wschodu Nową...
Morze Tasmana

Jezioro Titicaca

Należące do największych atrakcji turystycznych Ameryki Południowej Jezioro Titicaca to miejsce o niezwykłym pięknie....
Jezioro Titicaca

Jezioro Wiktorii

Jezioro Wiktorii, wśród mieszkańców Czarnego Lądu znane jako Ukerewe, zalewa ogromne połacie Wyżyny Wschodnioafrykańskiej,...
Jezioro Wiktorii

Ocean Atlantycki

Drugi co do wielkości spośród pokrywających Ziemię oceanów jest najbliższy mieszkańcom Europy. Rozciąga się...
Ocean Atlantycki

Jezioro Boiling

Zaledwie 10 kilometrów od Roseau, w dżungli, na terenie parku Morne Trois Pitons znajduje...
Jezioro Boiling

Rzeka Mackenzie

Mackenzie (przez rdzennych mieszkańców tej części świata nazywana Deh-Cho), to najdłuższa rzeka na terenie...
Rzeka Mackenzie