Rzeka Don

Rzeka Don
Autor: Kmusser, Licencja: CC-BY-SA

Don to jedna z głównych rzek europejskiej części Rosji. Ma swoje źródła na Wyżynie Środkoworosyjskiej w pobliżu Novomoskovska, około 60 kilometrów od słynącego z samowarów miasta Tuła. Od swoich źródeł do ujścia do Zatoki Taganroskiej nad Morzem Azowskim ma prawie 2000 kilometrów długości, z czego żeglowną jest na odcinku przeszło 1300 kilometrów.

Nizinny charakter rzeki oraz jej wielkość sprawiają, że jest to jeden z głównych kanałów komunikacyjnych i transportowych tej części Rosji. Połączony jest z innymi głównymi rzekami siecią kanałów. Z punktu widzenia komunikacji i gospodarki kraju najważniejszym jest Kanał Wołga – Don o długość 105 kilometrów. Jest to jedna z głównych magistrali transportowych Zagłębia Donieckiego.
Na całej swojej długości Don jest pocięty siecią tam i śluz. Z tego względu znajduje się tu wiele mniejszych i większych zbiorników zaporowych. Największym z nich jest Zbiornik Cymlański, nad którym leżą ważne porty Wołgodońsk i Kałacz. Jezioro powstało w związku z budową elektrowni wodnej, która pracuje tu do dziś.

Don to w dużym stopniu rzeka o znaczeniu głównie użytkowym. Jej brzegi i okolice nie mają zbyt wiele do zaoferowania turystom, a w pobliżu dużych portów są wręcz zniszczone przez przemysł. Stale jednak służy jako droga transportu pasażerskiego. Niestety wiele statków lata swojej świetności ma już za sobą. Flota śródlądowa, podobnie jak w całej Rosji jest tu bardzo przestarzała, a mniejsze wypadki nie należą do rzadkości. Niemniej dla wielbicieli mocnych wrażeń oraz dla tych, którzy chcieliby poznać „prawdziwą Rosję” może to być spora atrakcja.

Ciekawy jest także rejon ujściowy Donu do Morza Azowskego. Był on zamieszkały już w starożytności. Znajdowały się tu greckie kolonie handlowe, których ślady dziś skryte są niestety przed ludzkim wzrokiem. Specjalna wyprawa archeologiczna zlokalizowała jedną z nich na dnie Zatoki Taganroskiej.

Miasta nad Donem:
Rostow nad Donem
Wołgodońsk
Kałacz
Novomoskovsk
Azow

Atrakcje nad Donem:
Zbiornik Cymlański
Zatoka Taganroska

Zobacz też

Jezioro Ładoga

Największe jezioro Europy, położone w Rosji, na północny wschód od Petersburga. Jego wcześniejszą nazwą...
Jezioro Ładoga

Morze Koralowe

Morze Koralowe położone jest w Australii. Od zachodu graniczy z Oceanem Indyjskim, dzięki Cieśninie...
Morze Koralowe

Rzeka Kolorado

Znacie Wielki Kanion Kolorado? Któż by go nie znał. Dla wielu ludzi w Polsce,...
Rzeka Kolorado

Rzeka Jukon

Jukon jest największą rzeką północno- zachodniej Ameryki Północnej. Ponad połowa tej rzeki przepływa przez...
Rzeka Jukon

Jezioro Górne

Podróżując po północno-wschodnich obszarach Stanów Zjednoczonych, nie można odmówić sobie wybrania się w rejon...
Jezioro Górne

Rzeka Severn

Rzeka Severn jest najdłuższą w całej Wielkiej Brytanii, posiada długość 354 kilometrów. Przepływa przez...
Rzeka Severn