Rzeka Don

Rzeka Don
Autor: Kmusser, Licencja: CC-BY-SA

Don to jedna z głównych rzek europejskiej części Rosji. Ma swoje źródła na Wyżynie Środkoworosyjskiej w pobliżu Novomoskovska, około 60 kilometrów od słynącego z samowarów miasta Tuła. Od swoich źródeł do ujścia do Zatoki Taganroskiej nad Morzem Azowskim ma prawie 2000 kilometrów długości, z czego żeglowną jest na odcinku przeszło 1300 kilometrów.

Nizinny charakter rzeki oraz jej wielkość sprawiają, że jest to jeden z głównych kanałów komunikacyjnych i transportowych tej części Rosji. Połączony jest z innymi głównymi rzekami siecią kanałów. Z punktu widzenia komunikacji i gospodarki kraju najważniejszym jest Kanał Wołga – Don o długość 105 kilometrów. Jest to jedna z głównych magistrali transportowych Zagłębia Donieckiego.
Na całej swojej długości Don jest pocięty siecią tam i śluz. Z tego względu znajduje się tu wiele mniejszych i większych zbiorników zaporowych. Największym z nich jest Zbiornik Cymlański, nad którym leżą ważne porty Wołgodońsk i Kałacz. Jezioro powstało w związku z budową elektrowni wodnej, która pracuje tu do dziś.

Don to w dużym stopniu rzeka o znaczeniu głównie użytkowym. Jej brzegi i okolice nie mają zbyt wiele do zaoferowania turystom, a w pobliżu dużych portów są wręcz zniszczone przez przemysł. Stale jednak służy jako droga transportu pasażerskiego. Niestety wiele statków lata swojej świetności ma już za sobą. Flota śródlądowa, podobnie jak w całej Rosji jest tu bardzo przestarzała, a mniejsze wypadki nie należą do rzadkości. Niemniej dla wielbicieli mocnych wrażeń oraz dla tych, którzy chcieliby poznać „prawdziwą Rosję” może to być spora atrakcja.

Ciekawy jest także rejon ujściowy Donu do Morza Azowskego. Był on zamieszkały już w starożytności. Znajdowały się tu greckie kolonie handlowe, których ślady dziś skryte są niestety przed ludzkim wzrokiem. Specjalna wyprawa archeologiczna zlokalizowała jedną z nich na dnie Zatoki Taganroskiej.

Miasta nad Donem:
Rostow nad Donem
Wołgodońsk
Kałacz
Novomoskovsk
Azow

Atrakcje nad Donem:
Zbiornik Cymlański
Zatoka Taganroska

Zobacz też

Morze Japońskie

Morze Japońskie to akwen przybrzeżny leżący między Wyspami Japońskimi, Sachalinem, Półwyspem Koreańskim i Rosją....
Morze Japońskie

Morze Wattowe

Morze Wattowe to akwen wodny, który pomimo nazwy do morza nie jest zaliczany, obejmuje...
Morze Wattowe

Morze Czerwone

Wciśnięte między Afrykę a Azję Morze Czerwone to akwen znany turystom z całego świata....
Morze Czerwone

Jezioro Górne

Podróżując po północno-wschodnich obszarach Stanów Zjednoczonych, nie można odmówić sobie wybrania się w rejon...
Jezioro Górne

Jezioro Wiktorii

Jezioro Wiktorii, wśród mieszkańców Czarnego Lądu znane jako Ukerewe, zalewa ogromne połacie Wyżyny Wschodnioafrykańskiej,...
Jezioro Wiktorii

Morze Filipińskie

Morze Filipińskie to sporych rozmiarów akwen znajdujący się na zachodnim skraju Oceanu Spokojnego. Rozciąga...
Morze Filipińskie