Jezioro Bajkał

Jezioro Bajkał
Autor: Sansculotte, Licencja: CC-BY-SA

Otoczone wznoszącymi się na wysokości ponad 2000 metrów górami jezioro Bajkał na rosyjskiej Syberii to siódmy co do wielkości zbiornik wodny na świecie, gromadzący aż 1/5 całych światowych zasobów słodkiej wody. Jego wciąż dzikie ale przez to fascynujące otoczenie przyciąga każdego roku coraz więcej poszukujących mocnych wrażeń turystów.

Już samo dotarcie tu stanowi nie lada wyzwanie. Skoków adrenaliny dostarczają loty niewielkimi samolotami, zaś podróż koleją transsyberyjską sama w sobie stanowi niezapomniane przeżycie. Odcinek kolei Krugobajkalskiej, biegnący na stromych, skalistych brzegach jeziora należy do najpiękniejszych tras kolejowych świata. Kiedy jednak wreszcie dotrzemy w surowe okolice Bajkału jego piękno wynagrodzi nam wszystkie niedogodności.

Jezioro Bajkał to zbiornik pochodzenia tektonicznego i najgłębsze jezioro na świecie. Jego głębokość ocenia się na ponad półtora kilometra, co czyni je także największą kryptodepresją na ziemi. Wypełniające rów tektoniczne wody jeziora ciągną się na długości aż 636 kilometrów, osiągając w najszerszym miejscu prawie 80 kilometrów szerokości. Stojąc na brzegu Bajkału można więc odnieść wrażenie, że jest się nad morzem. Takie też przydomki: „Syberyjskie Morze” czy „Błękitne oko Syberii” można spotkać w stosunku do tego zbiornika.

Wybrzeża Bajkału to wciąż miejsca dla turystów, którzy nie boją się wyzwań i niewygód. Nie znajdziemy tu zbyt wielu dobrych hoteli, choć Irkuck czy uzdrowisko w Arszanie oferują całkiem porządne zaplecze noclegowe.
Ze względu na swoją geologię wybrzeża Bajkału obfitują w źródła termalne oraz wody mineralne. Najważniejszym uzdrowiskiem w rejonie jest wspomniany Arszan. Turyści odwiedzają także kompleks Żemczug.

Dzikie okolice Bajkału zachęcają do wypraw trekkingowych. Organizują je wyspecjalizowane agencje, które posiadają własnych przewodników. W ostatnich czasach coraz bardziej popularne stają się wyjazdy quadami oraz samochodami terenowymi na bezdroża otaczające Syberyjskie Morze. Pozwalają one na szybkie przemieszczanie się, oszczędzają wysiłku, a pozostałe siły można przeznaczyć na podziwianie wspaniałych widoków.

Na jeziorze Bajkał znajduje się 27 wysp. Największą z nich jest Olchon, będący ważnym ośrodkiem turystycznym. Jego skaliste wybrzeża słyną ze wspaniałych widoków. Szczególnie malowniczo wyglądają z nich zachody słońca nad taflą jeziora.

Wody Bajkału to także raj dla wędkarzy. Żyją tu liczne gatunki ryb, a wiele agencji organizuje specjalne wyjazdy dla wędkarzy. Popularne są także rejsy po jeziorze, zarówno turystyczne jak i powiązane z łowieniem ryb.

Wyprawa nad Bajkał może być fascynującą przygodą życia. Można zorganizować ją samemu, mając doświadczenie w samodzielnych wyjazdach lub zdać się na jedno z biur podróży czy agencji trekkingowych organizujących wyjazdy na Daleki Wschód. W obydwu przypadkach będzie to na pewno niezapomniany wyjazd.

Miejscowości nad Bajkałem:
Irkuck
Arszan
Listwianka
Sludzianka
Turka
Bolszoje Gołoustnoje
Dzelinda

Atrakcje Bajkału:
Wyspa Olchon
Osada etnograficzna Talcy
Kompleks uzdrowiskowy Żemczug
Kamień Kormoranów
Jaskinia Myśliwska
Zatoka Piaszczysta
Półwysep Święty Nos
Baza turystyczna Cziwyrkuj
Kamień Czerskiego
Przełęcz Dawan
Wyspa Ogoj
Wyspa Jarki
Stacja narciarska Mamaj
Przylądek Kotelnikowski
Małe Morze
Przylądek Ryty
Zatoka Aja
Kolej Krugobajkalska
Chakusy
Ośrodek Snowboardowy Bycza Góra

Zobacz też

Jezioro Fresh Water

Jezioro Fresh Water to jeden z głównych zbiorników wodnych na Dominice. Jest on ważny...
Jezioro Fresh Water

Jezioro Huron

Położone na granicy Stanów Zjednoczonych i Kanady Jezioro Huron to czwarte pod względem wielkości...
Jezioro Huron

Rzeka Arkansas

Arkansas, zaliczana do największych rzek Ameryki Północnej jest najważniejszym prawobrzeżnym dopływem Missisipi. Licząca przeszło...
Rzeka Arkansas

Jezioro Ganga Talao

Ganga Talao to jezioro wulkaniczne znajdujące się w zacisznej okolicy górskiej, głęboko w sercu...
Jezioro Ganga Talao

Morze Halmahera

Morze Halmahera to niewielki akwen będący częścią Oceanu Spokojnego. Znajduje się między wyspami Halmahera...
Morze Halmahera

Morze Salomona

Na wschód od Papui-Nowej Gwinei, ograniczone od zachodu przez łańcuch Wysp Salomona leży Morze...
Morze Salomona