Morze Flores

Morze Flores
Autor: M.Minderhoud, Licencja: Domena publiczna

Indonezja to kraj, który składa się w całości z wysp. Jest ich aż 17 tysięcy. Znanych z nazwy na całym świecie jednak zaledwie kilka. Między wyspami znajdują się akweny wodny, będącymi wewnętrznymi morzami całego archipelagu. Jednym z nich jest Morze Flores. To południowe rubieże Oceanu Spokojnego, rozciągające się między małymi Wyspami Sundajskimi a Celebesem.
Morze Flores to akwen ciepły, o bardzo nierównym, wulkanicznym dnie. Wytworzyło się tu wiele raf koralowych. To niezwykłe bogactwo kolorowych ryb, korali, rozgwiazd, jeżowców, ośmiornic, strzykw i wielu, wielu innych. Podwodne królestwo wygląda jak prawdziwy ogród. Mieni się wszystkimi kolorami tęczy. Dlatego też Morze Flores to prawdziwy raj dla nurków. Dużą popularnością cieszą się na przykład rejsy po morzu, z możliwością nurkowania na kilkunastu różnych rafach. Niemal każda z nich jest inna i zamieszkują ją inne tropikalne morskie zwierzęta.
Także otoczenie Morza Flores jest niezwykle ciekawe. Jednak ten, kto spodziewa się znaleźć tu tropikalne lasy może być rozczarowany. Między Bali a wyspą Lombok, leżącą na jego zachodnich krańcach przebiega bowiem granica między krainą, orientalną i australijską. Różnią się one klimatem, ten na wschodzie jest bardziej suchy, i co za tym idzie roślinnością oraz fauną. Wschodnia część Wysp Sundajskich jest niemal bezleśna, trawiasta i dość mocno spalona słońcem. Żyją tu znane z Australii kolczatki, torbacze i papugi. Jedna z tutejszych wysp – Komodo, słynie z kolei z ogromnych waranów.
Całe Morze Flores to obszar bardzo aktywny pod względem sejsmicznym. Niemal każda wyspa to dawny lub wciąż czynny wulkaniczny stożek. W pobliżu wysp woda w morzu dodatkowo podgrzewana jest przez wrzącą pod dnem morskim lawę. Szczególnie niezwykłym i odwiedzanym często przez turystów wulkanem jest Satonda, który wyrasta bezpośrednio z morskich wód. Jego kaldera wypełniona jest wodą, a na szczyt wchodzą przywożeni łodzią turyści.
Wulkany to jednak nie tylko wspaniałe cuda natury ale także wielkie zagrożenie. Przekonali się o tym miedzy innymi mieszkańcy wyspy Sumbawa. W 1815 wybuch wulkanu Tambora zniszczył całą wsypę. Skutki jego wybuchu odczuwalne były na całym świecie. olbrzymia ilość pyłów, która trafiła do atmosfery spowodowała zmianę klimatu oraz susze, które w efekcie spowodowały klęskę głodu. Ubocznym skutkiem unoszenia się pyłów w atmosferze były „krwawe zachody słońca”, które pojawiały się regularnie aż do 1819 roku.

Miasta nad Morzem Flores:
Bima
Maumere
Bau-Bau

Atrakcje nad Morzem Flores:
Park Narodowy Gunung
Wyspa Sumbawa
Wulkan Satonda
Park Narodowy Tambora
Park Narodowy Komodo

Zobacz też

Rzeka Jukon

Jukon jest największą rzeką północno- zachodniej Ameryki Północnej. Ponad połowa tej rzeki przepływa przez...
Rzeka Jukon

Ren

Jedna z największych europejskich rzek, która na swym górskim odcinku, wyglądając jeszcze dość niepozornie,...
Ren

Jezioro Bajkał

Otoczone wznoszącymi się na wysokości ponad 2000 metrów górami jezioro Bajkał na rosyjskiej Syberii...
Jezioro Bajkał

Morze Alandzkie

Morze Alandzkie to niewielki akwen będący częścią Morza Bałtyckiego, wciśnięty miedzy wybrzeże Szwecji na...
Morze Alandzkie

Rzeka Ural

Rzeka Ural przepływa przez Rosję i Kazachstan. Jest trzecią co do długości rzeką w...
Rzeka Ural

Jezioro Fresh Water

Jezioro Fresh Water to jeden z głównych zbiorników wodnych na Dominice. Jest on ważny...
Jezioro Fresh Water