Jezioro Górne

Jezioro Górne
Autor: Daniel FR [http://de.wikipedia.org/wiki/Bild:Great_Lakes_Lake_Superior.png Verwendung in der , Licencja: Domena publiczna

Podróżując po północno-wschodnich obszarach Stanów Zjednoczonych, nie można odmówić sobie wybrania się w rejon Wielkich Jezior. Ten kompleks to pięć ogromnych zbiorników wodnych, z której największe i najwyżej położone jest Jezioro Górne. Znajduje się ono pomiędzy USA i Kanadą. Nad jego brzegami znajduje się kilka amerykańskich stanów i kanadyjska prowincja Ontario.

Jezioro zachwyca przede wszystkim swoimi parametrami geograficznymi: jest to największe na świecie jezioro słodkowodne i największe, po Morzu Kaspijskim, jezioro w ogóle. Jest również trzecim na naszym globie zbiornikiem, w którym znajdują się największe zasoby wody pitnej. Jest też ostatnim odcinkiem śródlądowej Drogi Wodnej św. Wawrzyńca (to już nie tyko ciekawostka geograficzna, ale i turystyczna), która dzięki niemu osiąga łączną długość 3700 kilometrów, będąc dzięki temu najdłuższą trasą wewnątrz stałego lądu dostępną dla statków pełnomorskich: na Jezioro Górne, które położone jest na wysokości ponad 180 metrów nad poziomem morza, mogą wpłynąć statki o długości 225 metrów i zanurzeniu 8 metrów. Podniesienie ich na taką wysokość możliwe jest dzięki zespołowi kilkudziesięciu śluz!

Mimo zagospodarowania wód Jeziora Górnego, są one bardzo czyste. Woda miejscami jest tak przezroczysto-błękitna, że doskonale widać dno. Usytuowanie geograficzne tego zbiornika (dość odległa północ) powoduje, że turyści w celu uprawiania sportów wodnych nie zjawiają się zbyt często. Jednak brak obecności dużych miast nad wybrzeżem zarówno kanadyjskim, jak i amerykańskim sprzyja ochronie pierwotnej przyrody, a parki narodowe których jest tu kilkanaście, będą doskonałym miejscem na długie piesze wędrówki i biwakowanie. Tę rozrywkę polecamy bardziej doświadczonym: okoliczne lasy są bowiem bogate w dziką zwierzynę, która nie zawsze może być do nas przyjaźnie nastawiona.

Miasta, które leżą nad Jeziorem Górnym, kiedyś były miejscowymi centrami wydobywczymi oraz portami przeładunkowymi. Jeśli więc ktoś lubi klimaty industrialne dawnych fabryk, kopalni i portów, które nie są już czynne, może sobie urządzić wycieczkę po takich miejscach. Wystarczy postarać się o wizę turystyczną do USA i można ruszać w drogę.

Miasta nad Jeziorem Górnym:
Thunder Bay
Sault Ste. Marie
Marquette
Houghton
Barksdale
Duluth

Atrakcje turystyczne nad Jeziorem Górnym:
Rejs po Jeziorze Górnym
Piesze wędrówki po okolicznych parkach narodowych i krajobrazowych
Kajakarstwo

Zobacz też

Morze Halmahera

Morze Halmahera to niewielki akwen będący częścią Oceanu Spokojnego. Znajduje się między wyspami Halmahera...
Morze Halmahera

Rzeka Oka

„Płynie, płynie Oka jak Wisła szeroka, jak Wisła głęboka”. Te słowa żołnierskiej piosenki śpiewanej...
Rzeka Oka

Jezioro Athabaska

Athabaska to ósme pod względem wielkości jezioro Kanady. Znajduje się na pograniczu dwóch prowincji,...
Jezioro Athabaska

Morze Balijskie

Morze Balijskie jest częścią Oceanu Spokojnego. Wielu geografów uznaje je za część Morza Jawajskiego....
Morze Balijskie

Jezioro Ładoga

Największe jezioro Europy, położone w Rosji, na północny wschód od Petersburga. Jego wcześniejszą nazwą...
Jezioro Ładoga

Hạ Long (zatoka)

Zatoka Ha Long stanowi obszar przekraczający 1,5 tysiąca km kwadratowych. Znajduje się w Zatoce...
Hạ Long (zatoka)