Rzeka Kolorado

Rzeka Kolorado
Autor: Shannon, Licencja: CC-BY-SA

Znacie Wielki Kanion Kolorado? Któż by go nie znał. Dla wielu ludzi w Polsce, a nawet w całej Europie to wręcz wizytówka geograficzna Stanów Zjednoczonych i jej najbardziej znana atrakcja. Co ciekawe, sami Amerykanie wcale nie uważają kanionu za aż tak ciekawe miejsce i wiedzą, że jeśli ktoś chce poznać amerykańską przyrodę, powinien zacząć od innych miejsc.

Wielki Kanion Kolorado, jak łatwo się domyślić, znajduje się na rzece kolorado: największej w zachodniej części Stanów Zjednoczonych. Rzece, bez której rozwinięcie się cywilizacji w tej części USA byłoby praktycznie niemożliwe. I rzece, dzięki której żyją (i mają z czego żyć) miliony mieszkańców. To dzięki Kolorado istnieje miasto, które wszyscy doskonale znamy: Las Vegas, które zostało zbudowane jako atrakcja sama w sobie i do którego każdego roku przyjeżdżają miliony ludzi po to tylko, aby się tu wybawić i przegrać w kasynach swoje majątki. Las Vegas leży bowiem na środku pustyni, ale w bezpośrednim pobliżu rzeki Kolorado, która została spiętrzona, aby miasto miało wodę pitną i energię elektryczną. Sama tama, dzięki której istnieje Las Vegas też jest bardzo znana i stała się wręcz symbolem zapór wodnych. Mowa oczywiście o tamie Hoovera, która chociaż dużo mniejsza od naszej Soliny jest tak malowniczo położona, że robi wrażenie na każdym, kto nad nią przyjedzie. I co ciekawe: po obu stronach zapory Hoovera macie nie tylko różne stany (Nevadę i Arizonę), ale również różne strefy czasowe. Przechodząc lub przejeżdżając przez nią musicie więc przy okazji zmienić godzinę w zegarku.

Rzeka Kolorado to nie tylko słynące z rozrywki Las Vegas oraz budowle hydrotechniczne (zapora Hoovera nie jest bynajmniej jedyną). To również cudowna przyroda. O Wielkim Kanionie, który powinien zobaczyć każdy, kto wybiera się do Ameryki, już wspominaliśmy, ale błędem jest myślenie, ze to jedyna atrakcja przyrodnicza nad rzeką Kolorado. Bezpośrednio nad nią lub w jej pobliżu znajduje się aż 11 amerykańskich Parków Narodowych. A jeśli lubicie spływy wartkimi rzekami, zdecydowanie polecamy Kolorado. Organizowane są one praktycznie na całej długości rzeki, a te najbardziej znane (ale bynajmniej nie najbardziej niebezpieczne, ponieważ Kolorado to bardzo rwąca rzeka) są właśnie w Wielkim Kanionie.

A jeśli chcecie odpocząć na piaszczystych plażach przy spokojnej wodzie, to Kolorado również wam oferuje: dzięki zbiornikom wodnym powstałym w wyniku przegradzania rzeki zaporami. Jeziora te bowiem są źródłem słodkiej wody dla miast położonych na pustyniach, ale stały się też ośrodkami rekreacyjnymi. Infrastruktura nad polskim Bałtykiem może jedynie pozazdrościć tego, co znajduje się nad sztucznymi jeziorami na Kolorado.

Zachęcamy do zwiedzenia rzeki Kolorado: przynajmniej Wielkiego Kanionu i okolic Las Vegas. Tym bardziej, że z tych okolic macie blisko praktycznie wszędzie: jeden dzień jazdy samochodem i jesteście w południowej Kalifornii.

Miasta nad Kolorado lub w jej pobliżu:
Denver
Glenwood Springs
Las Vegas
Boulder City
Fort Mojave
Mexicali

Atrakcje nad Kolorado:
Spływy rzeką
Jezioro Powell
Jezioro Mead
Zapora Hoovera
Kasyna Las Vegas

Stany położone nad Kolorado:
Kolorado
Utah
Arizona
Nevada
Kalifornia

Parki Narodowe nad Kolorado:
Arches
Black Canyon of the Gunnison
Bryce Canyon
Canyonlands
Capitol Reef
Grand Canyon
Mesa Verde
Petrified Forest
Rocky Mountain
Saguaro
Zion

Zobacz też

Rzeka Dniepr

Któż nie zna sienkiewiczowskich opisów Dniepru? Rzeki, która stanowiła oś przecinającą tereny zamieszkiwane przez...
Rzeka Dniepr

Rzeka Nil

Nil – obok Amazonki najdłuższa rzeka na świecie, która rozciąga się praktycznie na całej...
Rzeka Nil

Rzeka Dunaj

Dunaj jest rzeką ze wszech miar zasługującą na turystyczną uwagę. Po pierwsze, osiągając prawie...
Rzeka Dunaj

Morze Filipińskie

Morze Filipińskie to sporych rozmiarów akwen znajdujący się na zachodnim skraju Oceanu Spokojnego. Rozciąga...
Morze Filipińskie

Jezioro Ganga Talao

Ganga Talao to jezioro wulkaniczne znajdujące się w zacisznej okolicy górskiej, głęboko w sercu...
Jezioro Ganga Talao

Jezioro Habbaniyah

Jezioro znajduje się przy mieście Habbaniyah, oddalonym około 90 kilometrów od Bagdadu. Jego 140...
Jezioro Habbaniyah