Utah

Stany Zjednoczone w pigułce

Flaga USA
Oficjalna nazwa Stany Zjednoczone Ameryki (ang.: United States, United States of America, U. S., USA)
Stolica
Waszyngton
Waluta
1 dolar amerykański = 100 centów (USD, $)
Język
amerykański angielski, hiszpański, Język dakota, hawajski
Liczba ludności
314 138 053
Powierzchnia
9 373 967m2
Religia
protestantyzm
Ustrój
republika prezydencka
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Utah Hotele w Utah

Co warto zobaczyć w Utah?

Utah to 45 przyjęty stan Stanów Zjednoczonych Ameryki. Został on uznany za jeden z nich w 1896 roku. Utah jest 13 co do wielkości największym stanem, i 34 jeżeli chodzi o liczbę ludności. Prawie 80 % ludzi zamieszkujących Utah, osadziło się w Salt Lake City, przez co reszta stanu jest praktycznie bezludna. Cała liczba ludności wynosi 2 817 222 osób. Stan ten graniczy na wchodzie z Kolorado, z Wyoming na północnym wschodzie, z Idaho od północy, Arizony na południu i Nevadą na zachodzie. Utah uznawany jest za jeden z najszybciej rozwijających się stanów. Przede wszystkim bierze się pod uwagę fakt , w jak szybkim czasie rozwija się metropolia w Utah. Badania z 2012 roku, wykazały, że Utah jest najlepszym stanem do zamieszkania. Podczas badania brano pod uwagę 13 czynników, takich jak rozwój gospodarczy, styl życia, czy takie, które związane są ze zdrowiem i samopoczuciem mieszkańców.

Uważa się , że Utah jest najbardziej religijnym stanem w całej unii. Około 63 % mieszkańców Utah, podaje się za członków Kościoła Jezusa Chrystusa. Fakt, tak dużej liczby ludzi wierzących wpływa na kulturę całego stanu i życie codzienne. Siedziba Kościoła znajduje się w stolicy Utah, czyli w Salt Lake City i tam właśnie rozwija się w największym stopniu religijna kultura mieszkańców tego stanu Ameryki.

Utah cechuje się geograficzną i krajobrazową różnorodnością. Można tu znaleźć wydmy, pustynie, wzgórza, lasy, ale i jałowe niezarośnięte ziemie. Różnorodność ta spowodowana jest położeniem Utah, gdyż z każdej strony stanu, otaczają go inne obiekty geograficzne. Z jednej strony Utah otoczone jest Górami Skalistymi, z drugiej graniczy z Wielką Kotliną. Przez występowanie wysokich gór, jest to rejon bardzo ceniony przez narciarzy. Z drugiej jednak strony, zachodnie części kraju to przede wszystkim doliny i baseny wodne, przez co tereny te są tak chętnie zamieszkiwane przez Amerykanów. Bardzo malownicze są rejony południowe i południowo- wschodnie. Cechują ją występujące tam piaskowce, które tworzą ten teren pięknie dzikim.

Klimat Utah cechuje się suchością. Występuje tam klimat półpustynny, lub pustynny. Suchość powietrza i całego klimatu związana jest z otoczeniem górskim, jedyne opady występujące w stanie Utah, spowodowane są bliskością z oceanem Spokojnym. W większości obszarów nizinnych średnie opady deszczu wynoszą rocznie 305 milimetrów. Opady śniegu są powszechne, ale szczególnie w południowych dolinach. Zimy w Utah zaliczane są do ciepłych, to również jest spowodowane otoczeniem górskim, które blokuje napływy zimnych warstw powietrza. Dlatego też temperatury zimą wynoszą jedynie około -10 do -15 stopni Celsujasza w miesiącach zimowych. Latem natomiast temperatury mogą wahać się od 20 do nawet 38 stopniu Celsjusza. W Utah burze występują rzadko, mimo to są bardzo szybkie i gwałtowne, najczęściej mogą występować w okresie monsunowym, czyli od połowy lipca do połowy września.

Zgłoś błąd

Mapa Utah

Utah - galeria zdjęć

Stany Zjednoczone w pigułce

Flaga USA
Oficjalna nazwa Stany Zjednoczone Ameryki (ang.: United States, United States of America, U. S., USA)
Stolica
Waszyngton
Waluta
1 dolar amerykański = 100 centów (USD, $)
Język
amerykański angielski, hiszpański, Język dakota, hawajski
Liczba ludności
314 138 053
Powierzchnia
9 373 967m2
Religia
protestantyzm
Ustrój
republika prezydencka