Jezioro Ontario

Jezioro Ontario
Autor: Daniel FR, Licencja: Domena publiczna

Leżące na pograniczu Stanów Zjednoczonych i Kanady Wielkie Jeziora to rejon bardzo zróżnicowany zarówno pod względem krajobrazowym jak i gospodarczym. Znajdziemy tu zarówno wielkie miasta jak i dziewicze tereny, porośnięte naturalnymi lasami, gdzie swoją ostoję mają liczne gatunki zwierząt. Miniaturą całego terenu może być Jezioro Ontario, którego środkiem biegnie granica miedzy dwoma państwami. Na jego brzegach znaleźć można zarówno potężną aglomerację Toronto jak i niemal niezamieszkałe okolice północnej części stanu Nowy Jork.

Ontario to najmniejsze z Wielkich Jezior Ameryki Północnej. Leży najdalej na wschód spośród całej grupy i odznacza się dużymi wahaniami stanów wód. Z tego względu spora część jego brzegów jest podmokła. Żyją tu liczne gatunki ptaków, a bagienna roślinność oraz podmokłe łąki w wielu miejscach objęte są ochroną. Jednak jezioro zapewnia także możliwość wypoczynku i rekreacji. Znajdują się tu piaszczyste plaże, które latem zapełniają się turystami. Uprawiać tu można także sporty wodne takie jak żeglarstwo, windsurfing czy kajakarstwo. Dużą popularnością cieszy się także wędkarstwo, a sam akwen uważany jest za jedno z najlepszych łowisk na świecie.

Najbardziej zurbanizowaną częścią wybrzeża Jeziora Ontario są jego zachodnie skraje. To tu właśnie leży aglomeracja Toronto, którą zamieszkuje przeszło 8 milionów osób. Poza tym brzegi jeziora pozbawione są większych miast. Znajdują się tu jedynie liczące do kilkudziesięciu tysięcy mieszkańców ośrodki. Spora część brzegów pozostaje bezludna, co sprawia, że jest to teren objęty w posiadanie przez przyrodę.

Linia brzegowa jeziora jest mocno zróżnicowana. W jego wschodniej części znajduje się bardzo dużo wysp, z których najbardziej znanym jest archipelag malowniczych Tousand Islands. Dookoła jeziora poprowadzono szlak rowerowy będący częścią Great Lakes Circle Tour wiodącego dookoła Wielkich Jezior. Dla turystyki pieszej podobną rolę pełni Seeway Trail, który obejmuje jednak tylko amerykańskie brzegi jezior Ontario i Erie.

Jezioro Ontario to dla Amerykanów miejsce ważne. Niedaleko stąd, na wpadającej do jeziora rzece Niagara znajduje się jeden z najbardziej znanych wodospadów na świecie. Rzeka pokonuje tu około 100 metrową różnicę poziomów tworząc wspaniałe wodne widowisko. Stąd też odcinek między jeziorami Erie i Ontario jest odwiedzany każdego roku przez tysiące turystów. Samo jezioro jest także popularnym miejscem wypoczynku weekendowego oraz wakacyjnego wielu Amerykanów oraz Kanadyjczyków.

Miejscowości nad Jeziorem Ontario:
Toronto
Hamilton
Ashawa
Kingston
Rochester
Watertown
Oswego

Atrakcje nad jeziorem Ontario:
Wodospad Niagara
Sandy Island Beach State Park
Oak Orchard Marine Park
Lake on the Mountain Provincial Park
Thousand Islands
Latarnia Beach Canal
Latarnia Genesee
Presqu’ile Provincial Park

Zobacz też

Rzeka Ural

Rzeka Ural przepływa przez Rosję i Kazachstan. Jest trzecią co do długości rzeką w...
Rzeka Ural

Morze Czarne

Morze Czarne jest jedną z coraz chętniej wybieranych przez naszych rodaków destynacji na letni...
Morze Czarne

Morze Flores

Indonezja to kraj, który składa się w całości z wysp. Jest ich aż 17...
Morze Flores

Emerald Pool (Dominika)

Okolice Roseau słyną z pięknych egzotycznych miejsc. Jednym z nich jest jezioro Emerald Pool,...
Emerald Pool (Dominika)

Rzeka Wołga

Wołga to z pewnością rzeka wyjątkowa – zarówno pod względem swojej powierzchni oraz długości....
Rzeka Wołga