Morze Japońskie

Morze Japońskie
Autor: Phoenix7777, Licencja: CC-BY-SA

Morze Japońskie to akwen przybrzeżny leżący między Wyspami Japońskimi, Sachalinem, Półwyspem Koreańskim i Rosją. Jest częścią Oceanu Spokojnego i ma powierzchnię prawie miliona kilometrów kwadratowych. Położenie geograficzne sprawiło, że jest to ważny rejon strategiczny dla otaczających go państw. Od lat morze jest świadkiem konfliktów oraz licznych politycznych dyskusji.

Najważniejsza dotyczy jego nazwy. Oficjalnie używana w języku polskim, czyli Morze Japońskie jest kwestionowana przez Koreę Południową oraz Północną. Postuluje się tu wprowadzenie nazwy Morze Koreańskie albo znacznie bardziej neutralnie, Morze Wschodnie. Sprawa ta rozpatrywana jest dość często na arenie instytucji międzynarodowych, w tym ONZ.

O ile konflikt o nazwę Morza Japońskiego toczy się głównie na papierze to znacznie bardziej realny jest ten o wody terytorialne oraz łowiska. Akwen ten słynie z doskonałych miejsc do połowu. Jednak zadawnione spory pomiędzy poszczególnymi państwami znacznie utrudnia ich eksploatację. Co jakiś czas na wodach tych odbywają się wielkie manewry wojskowe prowadzone zazwyczaj wspólnie przez Rosję i Chiny, a z drugiej strony razem lub osobno przez Koreę Południową i Japonię. Nie można też zapominać, że jest to rejon bezpośredniego oddziaływania Korei Północnej, której władze nie zawsze zachowują się w pełni przewidywalnie. Nie należą tu do rzadkości incydenty typu ostrzelanie kutra rybackiego innego państwa czy zatargi marynarki wojennej wpływającej na obce wody terytorialne.

Oprócz znaczenia wojskowego Morze Japońskie jest także ważnym szlakiem handlowym. To nad nim znajduje się najważniejszy dalekowschodni port Rosji, Władywostok. Także po stronie japońskiej na wybrzeżu znaleźć można duże porty jak Fukuoka czy Nigata.

Wybrzeża Morza Japońskiego są bardzo różnorodne. Po stronie japońskiej i w Korei Południowej silnie zurbanizowane, w Rosji dziewicze, porośnięte tajgą, a na samej północy także tundrą. Ciekawie w tym kontekście prezentuje się rosyjska wyspa Sachalin, o górskim charakterze i dzikiej przyrodzie, która kryje w sobie wiele bogactw mineralnych, w tym złoto.
Pięknym miejscem jest też Senmaida, czyli japoński rejon nadmorski pokryty tysiącami pól ryżowych ułożonych tarasowo. Wiosną zalane są one woda, potem promienieją żywą zielenią. Wieczorami podświetlone terasy robią niesamowite wrażenie.

Miasta nad Morzem Japońskim:
Władywostok
Busan
Pohang
Ulsan
Gangneung
Wonsang
Nakhodka
Sapporo
Noshiro
Akita
Niigata
Joetsu
Toyama
Fukuoka
Kitakyushu

Atrakcje nad Morzem Japońskim:
Park narodowy Juwangsang
Park narodowy Gyeongju
Wyspa Sachalin
Wyspa Rishiri
Shokanbetsu
Senmaida
Wyspa Jeju

Zobacz też

Morze Bałtyckie

Morze Bałtyckie nazywane jest często Morzem Śródziemnym Europy Północnej. Związane jest to z jego...
Morze Bałtyckie

Rzeka Wołga

Wołga to z pewnością rzeka wyjątkowa – zarówno pod względem swojej powierzchni oraz długości....
Rzeka Wołga

Rzeka Arkansas

Arkansas, zaliczana do największych rzek Ameryki Północnej jest najważniejszym prawobrzeżnym dopływem Missisipi. Licząca przeszło...
Rzeka Arkansas

Rzeka Odra

Istnieje turystyka piesza, rowerowa, górska i wiele innych. Ba – nawet jest turystyka koncertowa....
Rzeka Odra

Monserrate

Monserrate to olbrzymich rozmiarów góra wznosząca się w centrum stolicy Kolumbii, Bogocie. Posiada ona...
Monserrate

Emerald Pool (Dominika)

Okolice Roseau słyną z pięknych egzotycznych miejsc. Jednym z nich jest jezioro Emerald Pool,...
Emerald Pool (Dominika)