Morze Japońskie

Morze Japońskie
Autor: Phoenix7777, Licencja: CC-BY-SA

Morze Japońskie to akwen przybrzeżny leżący między Wyspami Japońskimi, Sachalinem, Półwyspem Koreańskim i Rosją. Jest częścią Oceanu Spokojnego i ma powierzchnię prawie miliona kilometrów kwadratowych. Położenie geograficzne sprawiło, że jest to ważny rejon strategiczny dla otaczających go państw. Od lat morze jest świadkiem konfliktów oraz licznych politycznych dyskusji.

Najważniejsza dotyczy jego nazwy. Oficjalnie używana w języku polskim, czyli Morze Japońskie jest kwestionowana przez Koreę Południową oraz Północną. Postuluje się tu wprowadzenie nazwy Morze Koreańskie albo znacznie bardziej neutralnie, Morze Wschodnie. Sprawa ta rozpatrywana jest dość często na arenie instytucji międzynarodowych, w tym ONZ.

O ile konflikt o nazwę Morza Japońskiego toczy się głównie na papierze to znacznie bardziej realny jest ten o wody terytorialne oraz łowiska. Akwen ten słynie z doskonałych miejsc do połowu. Jednak zadawnione spory pomiędzy poszczególnymi państwami znacznie utrudnia ich eksploatację. Co jakiś czas na wodach tych odbywają się wielkie manewry wojskowe prowadzone zazwyczaj wspólnie przez Rosję i Chiny, a z drugiej strony razem lub osobno przez Koreę Południową i Japonię. Nie można też zapominać, że jest to rejon bezpośredniego oddziaływania Korei Północnej, której władze nie zawsze zachowują się w pełni przewidywalnie. Nie należą tu do rzadkości incydenty typu ostrzelanie kutra rybackiego innego państwa czy zatargi marynarki wojennej wpływającej na obce wody terytorialne.

Oprócz znaczenia wojskowego Morze Japońskie jest także ważnym szlakiem handlowym. To nad nim znajduje się najważniejszy dalekowschodni port Rosji, Władywostok. Także po stronie japońskiej na wybrzeżu znaleźć można duże porty jak Fukuoka czy Nigata.

Wybrzeża Morza Japońskiego są bardzo różnorodne. Po stronie japońskiej i w Korei Południowej silnie zurbanizowane, w Rosji dziewicze, porośnięte tajgą, a na samej północy także tundrą. Ciekawie w tym kontekście prezentuje się rosyjska wyspa Sachalin, o górskim charakterze i dzikiej przyrodzie, która kryje w sobie wiele bogactw mineralnych, w tym złoto.
Pięknym miejscem jest też Senmaida, czyli japoński rejon nadmorski pokryty tysiącami pól ryżowych ułożonych tarasowo. Wiosną zalane są one woda, potem promienieją żywą zielenią. Wieczorami podświetlone terasy robią niesamowite wrażenie.

Miasta nad Morzem Japońskim:
Władywostok
Busan
Pohang
Ulsan
Gangneung
Wonsang
Nakhodka
Sapporo
Noshiro
Akita
Niigata
Joetsu
Toyama
Fukuoka
Kitakyushu

Atrakcje nad Morzem Japońskim:
Park narodowy Juwangsang
Park narodowy Gyeongju
Wyspa Sachalin
Wyspa Rishiri
Shokanbetsu
Senmaida
Wyspa Jeju

Zobacz też

Rzeka Kama

Kama to jedna z głównych rzek Rosji. Jest dopływem Wołgi i liczy sobie 1805...
Rzeka Kama

Morze Kaspijskie (jezioro)

Leżące w przeważającej większości w zachodniej Azji bezodpływowe Morze Kaspijskie to największe na świecie...
Morze Kaspijskie (jezioro)

Morze Alandzkie

Morze Alandzkie to niewielki akwen będący częścią Morza Bałtyckiego, wciśnięty miedzy wybrzeże Szwecji na...
Morze Alandzkie

Morze Salomona

Na wschód od Papui-Nowej Gwinei, ograniczone od zachodu przez łańcuch Wysp Salomona leży Morze...
Morze Salomona

Morze Seram

Jednym z mniejszych mórz wchodzących w skład Oceanu Spokojnego jest Morze Seram. Znajduje się...
Morze Seram

Rzeka Poprad

Wyjeżdżając z Nowego Sącza na południe w kierunku Piwnicznej poruszamy się drogą prowadzącą doliną...
Rzeka Poprad