Rzeka Peczora

Rzeka Peczora
Autor: СафроновАВ, Licencja: CC-BY-SA

Rzeka Peczora to rzeka w europejskiej, czyli północno-zachodniej części Rosji. Przepływa przez Republikę Komi i Nieniecki Okręg Autonomiczny. Jej źródła znajdują się w Peczowsko- Iłyckim Rezerwacie, w północnej części Uralu. Peczora uchodzi do Morza Barentsa. Głównymi dopływami tej rzeki są Usa i Iżma. Peczora przepływa między innymi przez wspomniane wcześniej regiony, jak i przez Troicko- Pieczorsk, Peczorę i Narajn- Mar. Długość rzeki Peczory wynosi 1 810 km, natomiast powierzchnia jej zlewni to aż 322 tysiące kilometrów kwadratowych. Wzdłuż Peczory znajdują się złoża węgla, ropy naftowej, jak i gazu ziemnego. Statki transportujące te surowce dopływają jedynie do miasta Narjan- Mar, jest to jedyne miejsce na rzece, gdzie statki te cumują.
Średni roczny odpływ wód Peczory cechuje się na 3 miejscu w rankingu europejskich rzek. Wyprzedzają ją jedynie Dunaj i Wołga. Peczora jest najdłuższą rzeką, nieposiadającą tamy.
Rzeka przepływa przez Ural, w południowo-wschodniej części Republiki Komi. Jest to obszar należący do rezerwatu przyrody Peczora- Ilych. Rzeka u swego źródła płynie na południe, następnie na zachód i północ, w pobliżu Yaksha, które jest miejscem lubianym przez żeglarzy. Nurt rzeki Peczory jest bardzo zróżnicowany. W bliskich okolicach miasta Peczora, rzeka łączy się z rzeką Ilych, aby następnie wpłynąć do morza. Peczora zamarza na 8 miesięcy w ciągu roku (od listopada do maja), dlatego też trudno tutaj mówić o rozwiniętej faunie czy florze.
Ważnym aspektem historycznym rzeki jest fakt powstawania kanału Peczora- Kama. Dyskusje na jego temat trwały od 1960 do 1980 roku. Tworzenie kanału, było o tyle ważne, aby ułatwiło ono transport surowców wydobywanych wzdłuż brzegów rzeki i aby trasa, pokonywana przez pojazdy zmniejszyła się. Przed planami kanału, podróżowano bardzo okrężnymi drogami. W późniejszym czasie prace nad kanałem przestały być tak ważne ze względu na transport, lecz ze względu na kierowanie części wody z Peczory do Kamy. Niestety prace zostały zablokowane przez potrójne eksplozje nuklearne z 1971 roku, które utworzyły krater długości 600 metrów.
Rzeka Peczora cechuje się bardzo „zakręconą” budową. Bardzo często zmienia kierunek swojego biegu, na bardzo małych odległościach następuje zmiana kursu. Dodatkową ciekawą cechą jej budowy, jest występowanie wielu małych wysepek, czy też obiektów zbudowanych z nachodzących na siebie pyłów, kamieni i piasków, których osadzanie wpłynęło na takie, a nie inne ułożenie Peczory. Brzegi rzeki cechują się przede wszystkim występowaniem lasów, które z kolei należą do bardzo rozłożystych terenów, pełnych wysokich drzew różnych gatunków.

Atrakcje nad rzeką Peczora:
Rezerwat przyrody Peczowo- Iłyski
Park w Workucie
Dziewicze lasy Komi
Muzeum Zhuravski
Teatr Baletowyw Komi
Narodowe Muzeum w Komi
Muzeum Oleju i Gazu w Ukhta
Muzeum Geologiczne
Muzeum Historii i Etnografii
Teatr w Vorkuta
Narodowa Galeria Republiki Komi
Narodowy Bar Makaronowy
Muzeum w Inta
Żeglowanie po rzece Peczora

Zobacz też

Morze Flores

Indonezja to kraj, który składa się w całości z wysp. Jest ich aż 17...
Morze Flores

Morze Jońskie

Morze Jońskie to część Morza Śródziemnego położone między południowo- zachodnią częścią Półwyspu Bałkańskiego (są...
Morze Jońskie

Morze Tasmana

Morze położone na Oceanie Spokojnym, od zachodu ograniczone Tasmanią i Australią, ze wschodu Nową...
Morze Tasmana

Jezioro Tanganika

Jezioro Tanganika to jedno z Wielkich Jezior Afrykańskich, które znajduje się nie tylko na...
Jezioro Tanganika

Zatoka Tuniska

Zatoka Morza Śródziemnego u północno-wschodnich wybrzeży Tunezji. Znajdują się tutaj jedne z najważniejszych miejskich...
Zatoka Tuniska

Morze Jawajskie

Morze Jawajskie to wewnętrzne morze Indonezji położone miedzy wyspami Jawa na południu, Borneo na...
Morze Jawajskie