Rzeka Dunaj

Rzeka Dunaj
Autor: Geologik, Licencja: Domena publiczna

Dunaj jest rzeką ze wszech miar zasługującą na turystyczną uwagę. Po pierwsze, osiągając prawie 2900 kilometrów długości, jest to druga najdłuższa rzeka w Europie. Niektórzy uważają ją za najdłuższą, ale to miano należy przyznać Wołdze, która z w całości położona jest w Rosji. Przede wszystkim jednak Dunaj do rzeka prawdziwie międzynarodowa i międzykulturowa, o czym wbrew pozorom nie można powiedzieć o innych dużych europejskich rzekach: nawet jeśli płyną przez więcej, niż jedno państwo, to w większości związane są z jedną kulturą. Takim przykładem jest Odra czy Ren. Do Dunaju natomiast nikt nie powinien sobie rościć praw: nie dość, że jego brzegi leżą aż nad dziesięcioma europejskimi krajami, to na wielu odcinkach jest on rzeką graniczną.

Dunaj bierze swój początek w Niemczech z połączenia trzech rzeczek, z których to akurat najmniejsza jest tym Dunajem właściwym. Praktycznie od samego początku rzeka ma ogromne znaczenie: nie tylko kulturowe, czy ekologiczne, ale przede wszystkim gospodarcze: Dunaj jest żeglowny na większości swojej długości. Połączony jest też kanałem z Renem, dzięki czemu można drogą wodną przewozić towary pomiędzy Morzem Północnym a Morzem Czarnym. Urządzenia hydrotechniczne, które zbudowano na Dunaju w celu umożliwienia jego żeglowności dla wielu będą jedną z największych jego atrakcji turystycznych.

Oczywiście z tej drogi wodnej korzystają nie tylko przemysłowe barki. Dużym wzięciem cieszy się żegluga pasażerska po Dunaju. Najbardziej popularny a tym samym najbardziej zatłoczony jest odcinek rzeki od Wiednia do Budapesztu, czyli pomiędzy dwiema największymi stolicami leżącymi nad Dunajem. Jednak regularne rejsy pasażerskie urządzane są od Passawy aż do ujścia rzeki do Morza Czarnego.

Jeśli nie chcesz płynąć całym Dunajem statkiem pasażerskim, nic straconego. Może wolisz wycieczkę rowerową? Szlak rowerowy ciągnący się wzdłuż całego Dunaju jest jedną z najbardziej popularnych tras rowerowych na całym świecie, każdego roku przyciągającą tysiące turystów. Trasa została wytyczona prawie nad samą rzeką, więc będzie malowniczo, wygodnie i bez podjazdów.

Bardzo popularne są nad Dunajem spływy kajakowe: nie tylko te profesjonalne dla sportowców, ale również szkoleniowe dla amatorów, którzy do tej pory z pływaniem nie mieli wiele wspólnego. Najbardziej turystycznie rozwinięte są atrakcje nad Dunajem w Niemczech, Austrii i na Węgrzech, ale i w pozostałych krajach jest pod tym względem coraz lepiej. Jeśli więc jesteście w stanie zarezerwować sobie trzy-cztery tygodnie urlopu na zwiedzenie całego Dunaju, powinniście to zrobić.

Obok samych atrakcji związanych bezpośrednio z rzeką, czeka was zwiedzanie wielu historycznych i zabytkowych miast nad Dunajem. Nad rzeką są aż cztery europejskie stolice: Wiedeń, Bratysława, Budapeszt i Belgrad. Każde z nich to miasto, na które warto poświęcić przynajmniej jeden dzień. Jednak obok dużych miast położonych jest wiele mniejszych, ciekawie zbudowanych: Ulm, Krems, czy Melk z imponującym benedyktyńskim opactwem, które możemy kojarzyć z powieści i filmu „Imię Róży”.

A gdy już się wam znudzi zwiedzanie zabytkowych miast, polecamy przyrodę: samych parków narodowych i krajobrazowych nad Dunajem jest kilkadziesiąt

Państwa nad Dunajem:

Niemcy
Austria
Słowacja
Węgry
Chorwacja
Serbia
Rumunia
Bułgaria
Mołdawia
Ukraina

Miasta nad Dunajem:

Ulm
Passau
Linz
Krems
Tulln
Wiedeń
Bratysława
Esztergom
Wyszegrad
Budapeszt
Baja
Mohacs
Wukowar
Nowy Sad
Belgrad
Golubac
Nikopol
Sulina

Atrakcje nad Dunajem:

  • Źródło Dunaju: obudowane na kształt fontanny
  • Park Natury Górnego Dunaju
  • Cztery europejskie stolice nad Dunajem
  • Wycieczki statkami przez Dunaj: od Passawy do ujścia
  • Spływy kajakowe
  • Trasa rowerowa wzdłuż Dunaju
  • Klasztor Benedyktynów w Melku
  • Twierdza Golubac
  • Żelazne Wrota
  • Delta Dunaju

Zobacz też

Rzeka Kolorado

Znacie Wielki Kanion Kolorado? Któż by go nie znał. Dla wielu ludzi w Polsce,...
Rzeka Kolorado

Bay of Islands

Bay of Islands to Zatoka Wysp, w której położone jest niewielkie miasto Russell. To...
Bay of Islands

Rzeka Poprad

Wyjeżdżając z Nowego Sącza na południe w kierunku Piwnicznej poruszamy się drogą prowadzącą doliną...
Rzeka Poprad

Jezioro Michigan

Amerykanie lubią szczycić się posiadaniem wszystkiego co największe, najlepsze i bezkonkurencyjne w skali światowej....
Jezioro Michigan

Rzeka Jukon

Jukon jest największą rzeką północno- zachodniej Ameryki Północnej. Ponad połowa tej rzeki przepływa przez...
Rzeka Jukon

Jezioro Maracaibo

Na północno – zachodnim wybrzeżu Wenezueli leży Jezioro Maracaibo. Odpowiedź na pytanie czym jest...
Jezioro Maracaibo