Rzeka Amazonka

Rzeka Amazonka
Autor: Kmusser,

Przepływająca z zachodu na wschód kontynentu południowoamerykańskiego Amazonka to rzeka w stosunku do której nader często używa się przedrostka „naj”. Rzeka o największym przepływie wody, największej delcie, największym dorzeczu, największych zasobach wodnych. Tylko o kwestię bycia najdłuższą rzeką świata wciąż trwają spory.

Amazonka wypływa w peruwiańskich Andach. W zależności od tego, który potok określi się jako źródłowy jej długość waha się od 6400 do 7025 kilometrów. Tę drugą wielkość podała wyprawa kierowana w 1996 roku przez Polaka Jacka Pałkiewicza. Jej ustalenia uznane przez brazylijskie i peruwiańskie towarzystwa badawcze sprawiają, że to Amazonka a nie Nil staje się najdłuższą rzeką świata. Sprawa ta jednak wciąż dzieli świat nauki.

Źródła Amazonki znajdują się w trudno dostępnym rejonie górskim. W przeszłości zamieszkiwany był on przez Inków, po których pozostały tu liczne ruiny ukrytych w skałach miast. Teren ten jest jednak wyjątkowo trudno dostępny. Drogi praktycznie nie istnieją. Przygotowując się do wyjazdu w ten rejon należy zdawać sobie sprawę, że jest się zdanym wyłącznie na swoją własną zaradność.

Największym bogactwem wybrzeży Amazonki są tutejsze lasy tropikalne. Nazywane często „Zielonymi płucami świata” produkują znaczną część tlenu zużywanego na ziemi. Lasy Amazonii kryją w sobie tysiące, czasem niezwykle rzadkich gatunków roślin i drzew. Bogata fauna i flora nie została jeszcze w stu procentach zbadana i wciąż nie można powiedzieć, że tutejszy zestaw gatunków to lista zamknięta.

Amazonka jest rzeką żeglowną i najważniejszym traktem komunikacyjnym Brazylii. Pływać nią mogą nawet duże jednostki. Teren Delty oraz dolny bieg rzeki bywają często celem wycieczek turystycznych odbywanych na pokładach statków. Zawijają one zawsze do ważnych ośrodków tego terenu Belem oraz Manaus.

Wyprawa do Amazonii to propozycja dla doświadczonych turystów, którzy nie boją się wyzwań ani niewygody. W dżungli porastającej brzegi rzeki nie znajdziemy najnowszych udogodnień, a zadowolić się trzeba często noclegiem w namiocie lub szałasie. Niewygody wynagradza kontakt z przyrodą oraz przeżywanie wspaniałej przygody swojego życia.

Miejscowości nad Amazonką:

Belem
Manaus
Iquitos
Macapa
Obidos
Santarem
Parintins
Iranduba

Atrakcje Amazonki:

Delta Amazonki
Wyspa Marajo
Puszcza Amazońska
Plaża Ponta Negra
Raffting na wysokogórskich odcinkach Amazonki i jej dopływów
Twierdza Kuelap
Wodospad de Gocta

Zobacz też

Morze Wschodniochińskie

Trzeba by było naciągnąć fakty, aby móc powiedzieć, że Morze Wschodniochińskie leży w spokojnym...
Morze Wschodniochińskie

Morze Czarne

Morze Czarne jest jedną z coraz chętniej wybieranych przez naszych rodaków destynacji na letni...
Morze Czarne

Ren

Jedna z największych europejskich rzek, która na swym górskim odcinku, wyglądając jeszcze dość niepozornie,...
Ren

Ocean Indyjski

Najmniejszy z oceanów, noszący od swojego położenia nazwę Indyjskiego rozciąga się od Azji Południowej,...
Ocean Indyjski

Diyawanna Oya

Diyawanna Oya – Jezioro Parlamentarne to najważniejsze miejsce w Kotte. Jezioro utworzone zostało po...
Diyawanna Oya

Morze Bałtyckie

Morze Bałtyckie nazywane jest często Morzem Śródziemnym Europy Północnej. Związane jest to z jego...
Morze Bałtyckie