Rzeka Bieła

Rzeka Bieła

Rzeka Bieła to rzeka w azjatyckiej części Rosji, w Czukockim Okręgu Autonomicznym. Nosi ona miano lewego dopływu Anadyru. Jej długość wynosi 487 kilometrów, a powierzchnia dorzecza to 44 700 kilometrów kwadratowych. Rzeka Bieła powstała z połączenia rzek Jurumkuwiejem, której źródło znajduje się na Płaskowyżu Andryjskim i Enmywaam, która wypływa z jeziora Elgygytgyn. Rzeka ta płynie w kierunku południowym przy brzegach Niziny Andaryjskiej. Jej meandry dzielą się na ramiona. Rzeka Bieła uchodzi do Anadyru w okolicach miejscowości Ust-Bieła. Rzeka ta zasilana jest głównie śniegowo i zamarza od października do końca maja. Klimat występujący w obszarze tej rzeki wpływa na dużą ilość opadów, które tak samo jak roztopy powodują występowanie częstych i niebezpiecznych powodzi w miesiącach letnich.
Ze względu na przepływ Rzeki Biełej przez słabo zaludnione obszary Czukockiego Okręgu Autonomicznego, jej brzegi są zdominowane przez różnorodną roślinność. Jest to rejon, w którym przeważa tundra. Na krajobraz okolic rzeki wpływają spektakularnie wysokie i skaliste góry, których piękno jest uwidaczniane przez zaśnieżone prawie przez cały rok szczyty. Pod koniec 1860 roku Amerykanin George Kennan, pracujący na Wester Union Telegraph Expedition odkrył, że transport do którego używa się psich zaprzęgów w szybkim stopniu malał z powody braku drewna opałowego.
Czynnikiem wpływającym na wyjątkowość rejonu Rzeki Biełej jest występowanie reniferów. Niestety ich populacja z roku na rok jest coraz mniejsza. Spowodowane jest to osłabnięciem prac organów państwowych, zajmujących się ochroną natury i organizmów żyjących na tych terenach. Jednak przy spadku populacji reniferów wzrastała populacja karibu. W wodach Rzeki Biełej żyją przede wszystkim łososie, zajmują one przede wszystkim teren pogranicza Rzeki Biełej z Rzeką Anadyr. Ciekawostką jest festiwal zwany Korfest. Odbywa się on w ostatnią niedzielę kwietnia i polega on na połowie łososi pod zamarzniętymi wodami rzeki. Jest to czas, gdy połowy osiągają najwyższy poziom skuteczności i wydajności. Dodatkowo obszar rzeki jest miejscem zimowania dla wielu ptaków migrujących, przede wszystkim można do nich zaliczyć gęsi brent, kaczek zwanych Wigeon oraz różeńców zwyczajnych.

Miasta nad rzeką Bieła:
Bilibino
Anyuysk
Ilirney
Omolon
Ostrovnoye
Pevek
Ayon
Bilings
Rytkuchi
Egvekinot
Mys Shmidta
Amguema
Konegino
Ryrkaypiy
Uelkal
Vankarem
Enurmino
Inchoun
Lavrentiya
Lorino
Neshkan
Uelen
Markovo
Khatyrka
Snezhonye
Vayegi
Alkatvaam

Zobacz też

Rzeka Kama

Kama to jedna z głównych rzek Rosji. Jest dopływem Wołgi i liczy sobie 1805...
Rzeka Kama

Jezioro Guatavita

Jezioro Guatavita znajduje się około 50 kilometrów na północ od Bogoty, w związku z...
Jezioro Guatavita

Morze Balijskie

Morze Balijskie jest częścią Oceanu Spokojnego. Wielu geografów uznaje je za część Morza Jawajskiego....
Morze Balijskie

Ocean Indyjski

Najmniejszy z oceanów, noszący od swojego położenia nazwę Indyjskiego rozciąga się od Azji Południowej,...
Ocean Indyjski

Morze Południowochińskie

Morze Południowochińskie należy do najważniejszych akwenów oblewających Azję. Jest częścią Oceanu Spokojnego i rozciąga...
Morze Południowochińskie

Morze Celebes

Morze Celebes to półzamknięty akwen będący częścią Oceanu Spokojnego. Znajduje się on pomiędzy wyspami...
Morze Celebes