Rzeka Bieła

Rzeka Bieła

Rzeka Bieła to rzeka w azjatyckiej części Rosji, w Czukockim Okręgu Autonomicznym. Nosi ona miano lewego dopływu Anadyru. Jej długość wynosi 487 kilometrów, a powierzchnia dorzecza to 44 700 kilometrów kwadratowych. Rzeka Bieła powstała z połączenia rzek Jurumkuwiejem, której źródło znajduje się na Płaskowyżu Andryjskim i Enmywaam, która wypływa z jeziora Elgygytgyn. Rzeka ta płynie w kierunku południowym przy brzegach Niziny Andaryjskiej. Jej meandry dzielą się na ramiona. Rzeka Bieła uchodzi do Anadyru w okolicach miejscowości Ust-Bieła. Rzeka ta zasilana jest głównie śniegowo i zamarza od października do końca maja. Klimat występujący w obszarze tej rzeki wpływa na dużą ilość opadów, które tak samo jak roztopy powodują występowanie częstych i niebezpiecznych powodzi w miesiącach letnich.
Ze względu na przepływ Rzeki Biełej przez słabo zaludnione obszary Czukockiego Okręgu Autonomicznego, jej brzegi są zdominowane przez różnorodną roślinność. Jest to rejon, w którym przeważa tundra. Na krajobraz okolic rzeki wpływają spektakularnie wysokie i skaliste góry, których piękno jest uwidaczniane przez zaśnieżone prawie przez cały rok szczyty. Pod koniec 1860 roku Amerykanin George Kennan, pracujący na Wester Union Telegraph Expedition odkrył, że transport do którego używa się psich zaprzęgów w szybkim stopniu malał z powody braku drewna opałowego.
Czynnikiem wpływającym na wyjątkowość rejonu Rzeki Biełej jest występowanie reniferów. Niestety ich populacja z roku na rok jest coraz mniejsza. Spowodowane jest to osłabnięciem prac organów państwowych, zajmujących się ochroną natury i organizmów żyjących na tych terenach. Jednak przy spadku populacji reniferów wzrastała populacja karibu. W wodach Rzeki Biełej żyją przede wszystkim łososie, zajmują one przede wszystkim teren pogranicza Rzeki Biełej z Rzeką Anadyr. Ciekawostką jest festiwal zwany Korfest. Odbywa się on w ostatnią niedzielę kwietnia i polega on na połowie łososi pod zamarzniętymi wodami rzeki. Jest to czas, gdy połowy osiągają najwyższy poziom skuteczności i wydajności. Dodatkowo obszar rzeki jest miejscem zimowania dla wielu ptaków migrujących, przede wszystkim można do nich zaliczyć gęsi brent, kaczek zwanych Wigeon oraz różeńców zwyczajnych.

Miasta nad rzeką Bieła:
Bilibino
Anyuysk
Ilirney
Omolon
Ostrovnoye
Pevek
Ayon
Bilings
Rytkuchi
Egvekinot
Mys Shmidta
Amguema
Konegino
Ryrkaypiy
Uelkal
Vankarem
Enurmino
Inchoun
Lavrentiya
Lorino
Neshkan
Uelen
Markovo
Khatyrka
Snezhonye
Vayegi
Alkatvaam

Zobacz też

Morze Wewnętrzne

Japonia od wieków pociąga mieszkańców Starego Kontynentu swoja egzotyką i malowniczością. Nawet dziś, gdy...
Morze Wewnętrzne

Jezioro Titicaca

Należące do największych atrakcji turystycznych Ameryki Południowej Jezioro Titicaca to miejsce o niezwykłym pięknie....
Jezioro Titicaca

Morze Czarne

Morze Czarne jest jedną z coraz chętniej wybieranych przez naszych rodaków destynacji na letni...
Morze Czarne

Rzeka Dniepr

Któż nie zna sienkiewiczowskich opisów Dniepru? Rzeki, która stanowiła oś przecinającą tereny zamieszkiwane przez...
Rzeka Dniepr

Jezioro Winnipeg

Jezioro Winnipeg jest jednym z największych jezior w Ameryce Północnej. Swoją wielkością wyprzedza nawet...
Jezioro Winnipeg

Rzeka Dunaj

Dunaj jest rzeką ze wszech miar zasługującą na turystyczną uwagę. Po pierwsze, osiągając prawie...
Rzeka Dunaj