Jezioro Titicaca

Jezioro Titicaca
Autor: Haylli, Licencja: CC-BY-SA

Należące do największych atrakcji turystycznych Ameryki Południowej Jezioro Titicaca to miejsce o niezwykłym pięknie. Położone w śródandyjskim obniżeniu Altiplano jest pozostałością po znajdującym się tu niegdyś morzu Lago Ballivian. Dziś to drugie co do wielkości jezioro na kontynencie, a także najwyżej położone żeglowne jezioro świata.

Zbiornik najprawdopodobniej istniał już w miocenie. Ma pochodzenie tektoniczne, a jego brzegi są dość mocno rozczłonkowane. Składa się z dwóch akwenów Lago Huinaymarca i Lago Chucuito połączonych cieśniną Tiquina. Powierzchnia jeziora to prawie 8400 kilometrów kwadratowych. Podzielone jest między Boliwię i Peru. Jego brzegi zamieszkują różne szczepy Indian, przy czym najsilniejszymi są Keczua i Ajmara.

Brzegi Titicaca są stosunkowo dzikie. Nie znajdziemy tu wysokich szczytów, ale już sama wysokość położenia jeziora, ponad 3800 metrów nad poziomem morza gwarantuje piękne widoki. Wzniesienia otaczające akwen są dość łagodne i w większości nagie. Pokrywają je jedynie wysokogórskie łąki, które zależnie od pory roku zmieniają swoje ubarwienie. Jednak, gdy tylko pogoda dopisuje w oddali rysują się pokryte śniegiem szczyty Andów. To wspaniały widok, dla którego przybywa tu wielu turystów.

Okolice Jeziora Titicaca to także rejon niezwykle interesujący pod względem historycznym i etnograficznym. Zamieszkiwane były w przeszłości przez Inków, którzy stworzyli tu wiele swoich siedzib.Wśród turystów największym powodzeniem cieszy się Wyspa Słońca. Znajduje się ona na terytorium Boliwii. Na powierzchni około 14 kilometrów kwadratowych wciąż żyje tu 2000 Indian. Oprócz nich Wyspa to wielki rezerwat archeologiczny. Według inkaskich legend jest to miejsce urodzin białego boga Wirakocza. Atrakcją jest kompleks Chincana, w skład którego wchodzi skała związana z legendą o stworzeniu świata. Z kolei w Tiahuanco, znajduje się kompleks zabytków prehistorycznej kultury andyjskiej odkrytych już w czasach konkwistadorów. Został on wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO

Ludy zamieszkujące okolice jeziora charakteryzują się ciekawą kulturą. Część z nich zamieszkuje około czterdziestu ruchomych sztucznych wysp pływających po jego powierzchni. Indianie Uro zajmują się głównie rybołówstwem oraz wyrobem przedmiotów rękodzieła ludowego, które sprzedają turystom, którzy odbywają rejsy do ich wiosek. Same pływające osiedla są także dużą atrakcją.

Miasta nad Titicaca:
Copacabana
Puno
Pusi
Guaqui
Capachica

Atrakcje nad Titicaca:
Tiahuanco
Wyspa Słońca
Osiedla Indian Uro
Wyspa Amantani
Wyspa Taquile

Zobacz też

Jezioro Habbaniyah

Jezioro znajduje się przy mieście Habbaniyah, oddalonym około 90 kilometrów od Bagdadu. Jego 140...
Jezioro Habbaniyah

Morze Filipińskie

Morze Filipińskie to sporych rozmiarów akwen znajdujący się na zachodnim skraju Oceanu Spokojnego. Rozciąga...
Morze Filipińskie

Rio Grande (Jamajka)

Jedna z największych rzek na Jamajce znajdująca się regionie Portland. Wypływa z Gór Błękitnych....
Rio Grande (Jamajka)

Jezioro Kossou

Leży w centrum Wybrzeża Kości Słoniowej i jest największym na terenie całego kraju. Jest...
Jezioro Kossou

Rzeka Arkansas

Arkansas, zaliczana do największych rzek Ameryki Północnej jest najważniejszym prawobrzeżnym dopływem Missisipi. Licząca przeszło...
Rzeka Arkansas

Jezioro Jabi

Naturalny zbiornik wodny, znajdujący się około 10 kilometrów od samej Abudży. Chociaż większa jego...
Jezioro Jabi