Jezioro Titicaca

Jezioro Titicaca
Autor: Haylli, Licencja: CC-BY-SA

Należące do największych atrakcji turystycznych Ameryki Południowej Jezioro Titicaca to miejsce o niezwykłym pięknie. Położone w śródandyjskim obniżeniu Altiplano jest pozostałością po znajdującym się tu niegdyś morzu Lago Ballivian. Dziś to drugie co do wielkości jezioro na kontynencie, a także najwyżej położone żeglowne jezioro świata.

Zbiornik najprawdopodobniej istniał już w miocenie. Ma pochodzenie tektoniczne, a jego brzegi są dość mocno rozczłonkowane. Składa się z dwóch akwenów Lago Huinaymarca i Lago Chucuito połączonych cieśniną Tiquina. Powierzchnia jeziora to prawie 8400 kilometrów kwadratowych. Podzielone jest między Boliwię i Peru. Jego brzegi zamieszkują różne szczepy Indian, przy czym najsilniejszymi są Keczua i Ajmara.

Brzegi Titicaca są stosunkowo dzikie. Nie znajdziemy tu wysokich szczytów, ale już sama wysokość położenia jeziora, ponad 3800 metrów nad poziomem morza gwarantuje piękne widoki. Wzniesienia otaczające akwen są dość łagodne i w większości nagie. Pokrywają je jedynie wysokogórskie łąki, które zależnie od pory roku zmieniają swoje ubarwienie. Jednak, gdy tylko pogoda dopisuje w oddali rysują się pokryte śniegiem szczyty Andów. To wspaniały widok, dla którego przybywa tu wielu turystów.

Okolice Jeziora Titicaca to także rejon niezwykle interesujący pod względem historycznym i etnograficznym. Zamieszkiwane były w przeszłości przez Inków, którzy stworzyli tu wiele swoich siedzib.Wśród turystów największym powodzeniem cieszy się Wyspa Słońca. Znajduje się ona na terytorium Boliwii. Na powierzchni około 14 kilometrów kwadratowych wciąż żyje tu 2000 Indian. Oprócz nich Wyspa to wielki rezerwat archeologiczny. Według inkaskich legend jest to miejsce urodzin białego boga Wirakocza. Atrakcją jest kompleks Chincana, w skład którego wchodzi skała związana z legendą o stworzeniu świata. Z kolei w Tiahuanco, znajduje się kompleks zabytków prehistorycznej kultury andyjskiej odkrytych już w czasach konkwistadorów. Został on wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO

Ludy zamieszkujące okolice jeziora charakteryzują się ciekawą kulturą. Część z nich zamieszkuje około czterdziestu ruchomych sztucznych wysp pływających po jego powierzchni. Indianie Uro zajmują się głównie rybołówstwem oraz wyrobem przedmiotów rękodzieła ludowego, które sprzedają turystom, którzy odbywają rejsy do ich wiosek. Same pływające osiedla są także dużą atrakcją.

Miasta nad Titicaca:
Copacabana
Puno
Pusi
Guaqui
Capachica

Atrakcje nad Titicaca:
Tiahuanco
Wyspa Słońca
Osiedla Indian Uro
Wyspa Amantani
Wyspa Taquile

Zobacz też

Morze Seram

Jednym z mniejszych mórz wchodzących w skład Oceanu Spokojnego jest Morze Seram. Znajduje się...
Morze Seram

Morze Koralowe

Morze Koralowe położone jest w Australii. Od zachodu graniczy z Oceanem Indyjskim, dzięki Cieśninie...
Morze Koralowe

Jezioro Ładoga

Największe jezioro Europy, położone w Rosji, na północny wschód od Petersburga. Jego wcześniejszą nazwą...
Jezioro Ładoga

Morze Bismarcka

Morze Bismarcka jest znane również jako Morze Nowogwinejskie. Typ tego zbiornika wodnego to morze...
Morze Bismarcka

Ocean Indyjski

Najmniejszy z oceanów, noszący od swojego położenia nazwę Indyjskiego rozciąga się od Azji Południowej,...
Ocean Indyjski