Jezioro Athabaska

Jezioro Athabaska
Autor: Geo Swan, Licencja: CC-BY-SA

Athabaska to ósme pod względem wielkości jezioro Kanady. Znajduje się na pograniczu dwóch prowincji, Alberta i Saskatchewan. Jezioro leży na wysokości 213 metrów nad poziomem morza, ale jego dno znajduje się o 30 metrów głębiej. Oznacza to, że stanowi kryptodepresję. Przez akwen przepływa rzeka o tej samej nazwie.

Brzegi Jeziora Athabaska są raczej płaskie, porośnięte w dużej części lasami iglastymi. Jednak na południowym brzegu znajduje się prawdziwa gratka, jeden z największych na świecie kompleksów wydm piaszczystych, które od 1992 roku znajdują się pod ochroną Prowincjonalnego Parku Natury. Przez wydmy poprowadzono ścieżki pozwalające na ich oglądanie. W połączeniu z otaczającymi je lasami oraz mokradłami i jeziorem stanowią doskonałe miejsce na wycieczki piesze.

Z kolei wzdłuż wschodnich brzegów jeziora rozciągają się lasy, które objęte są ochroną w ramach Parku Narodowego Wood Buffalo. Ich główną atrakcją, poza wspaniałym drzewostanem jest duża populacja leśnych bizonów, łosi, wilków, niedźwiedzi brunatnych i czarnych oraz rysiów. Ze względu na swoje walory przyrodnicze park od 1983 roku znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Jezioro Athabaska to znane miejsce połowów łososi oraz szczupaka. Na jego brzegach działają liczne gospodarstwa, które zajmują się udostępnianiem wędkarzom pokoi oraz sprzętu pływającego. Wypady na połów są popularną formą spędzania wolnego czasu w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Zajęcie to zyskuje także zwolenników w innych krajach. Stąd też nad Jeziorem Athabaska można teraz spotkać przybyszów z całego niemal świata.

W przeciwieństwie do południowych rejonów, północne wybrzeża jeziora są mocno przekształcone przez człowieka. Znajdowały się tu bowiem kopalnie złota i uranu, co upamiętnia nawet nazwa jednego z większych ośrodków miejskich w okolicy Uranium City. Choć wydobycie jest już zakończone, to przyroda wciąż nie powróciła tu do równowagi.
W ostatnich latach na jezioro zwrócili uwagę członkowie Narodowego Towarzystwa Astronomicznego. Ze względu na położenie jeziora z dala od dużych ośrodków miejskich uznano, że jest ono doskonałym miejscem do obserwacji nocnego nieba. Z tego względu planowane jest zorganizowanie tu punktów obserwacyjnych, a turystów przyciągać ma także Festiwal Ciemnego Nieba (Dark Sky Festival)

Miasta nad Jeziorem Athabaska:
Fort Chipewyan
Uranium City
Camsell Portage
Fond du Lac

Atrakcje nad Jeziorem Athabaska:
Wood Buffalo National Park
Sands Dunes of Athabaska
Delta Peace – Athabasca
Dark Sky Festival

Zobacz też

Morze Tasmana

Morze położone na Oceanie Spokojnym, od zachodu ograniczone Tasmanią i Australią, ze wschodu Nową...
Morze Tasmana

Rzeka Wołga

Wołga to z pewnością rzeka wyjątkowa – zarówno pod względem swojej powierzchni oraz długości....
Rzeka Wołga

Zalew Szczeciński

Zalew Szczeciński, do którego uchodzi Odra (nie jest on estuarium, czyli rozszerzonym jej ujściem,...
Zalew Szczeciński

Rzeka Kama

Kama to jedna z głównych rzek Rosji. Jest dopływem Wołgi i liczy sobie 1805...
Rzeka Kama

Rzeka Amazonka

Przepływająca z zachodu na wschód kontynentu południowoamerykańskiego Amazonka to rzeka w stosunku do której...
Rzeka Amazonka

Ocean Atlantycki

Drugi co do wielkości spośród pokrywających Ziemię oceanów jest najbliższy mieszkańcom Europy. Rozciąga się...
Ocean Atlantycki