Jezioro Athabaska

Jezioro Athabaska
Autor: Geo Swan, Licencja: CC-BY-SA

Athabaska to ósme pod względem wielkości jezioro Kanady. Znajduje się na pograniczu dwóch prowincji, Alberta i Saskatchewan. Jezioro leży na wysokości 213 metrów nad poziomem morza, ale jego dno znajduje się o 30 metrów głębiej. Oznacza to, że stanowi kryptodepresję. Przez akwen przepływa rzeka o tej samej nazwie.

Brzegi Jeziora Athabaska są raczej płaskie, porośnięte w dużej części lasami iglastymi. Jednak na południowym brzegu znajduje się prawdziwa gratka, jeden z największych na świecie kompleksów wydm piaszczystych, które od 1992 roku znajdują się pod ochroną Prowincjonalnego Parku Natury. Przez wydmy poprowadzono ścieżki pozwalające na ich oglądanie. W połączeniu z otaczającymi je lasami oraz mokradłami i jeziorem stanowią doskonałe miejsce na wycieczki piesze.

Z kolei wzdłuż wschodnich brzegów jeziora rozciągają się lasy, które objęte są ochroną w ramach Parku Narodowego Wood Buffalo. Ich główną atrakcją, poza wspaniałym drzewostanem jest duża populacja leśnych bizonów, łosi, wilków, niedźwiedzi brunatnych i czarnych oraz rysiów. Ze względu na swoje walory przyrodnicze park od 1983 roku znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Jezioro Athabaska to znane miejsce połowów łososi oraz szczupaka. Na jego brzegach działają liczne gospodarstwa, które zajmują się udostępnianiem wędkarzom pokoi oraz sprzętu pływającego. Wypady na połów są popularną formą spędzania wolnego czasu w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Zajęcie to zyskuje także zwolenników w innych krajach. Stąd też nad Jeziorem Athabaska można teraz spotkać przybyszów z całego niemal świata.

W przeciwieństwie do południowych rejonów, północne wybrzeża jeziora są mocno przekształcone przez człowieka. Znajdowały się tu bowiem kopalnie złota i uranu, co upamiętnia nawet nazwa jednego z większych ośrodków miejskich w okolicy Uranium City. Choć wydobycie jest już zakończone, to przyroda wciąż nie powróciła tu do równowagi.
W ostatnich latach na jezioro zwrócili uwagę członkowie Narodowego Towarzystwa Astronomicznego. Ze względu na położenie jeziora z dala od dużych ośrodków miejskich uznano, że jest ono doskonałym miejscem do obserwacji nocnego nieba. Z tego względu planowane jest zorganizowanie tu punktów obserwacyjnych, a turystów przyciągać ma także Festiwal Ciemnego Nieba (Dark Sky Festival)

Miasta nad Jeziorem Athabaska:
Fort Chipewyan
Uranium City
Camsell Portage
Fond du Lac

Atrakcje nad Jeziorem Athabaska:
Wood Buffalo National Park
Sands Dunes of Athabaska
Delta Peace – Athabasca
Dark Sky Festival

Zobacz też

Jezioro Guatavita

Jezioro Guatavita znajduje się około 50 kilometrów na północ od Bogoty, w związku z...
Jezioro Guatavita

Jezioro Winnipeg

Jezioro Winnipeg jest jednym z największych jezior w Ameryce Północnej. Swoją wielkością wyprzedza nawet...
Jezioro Winnipeg

Jezioro Yojoa

Jest to największe jezioro Hondurasu położone w jego zachodniej części pomiędzy stolicą kraju Tegucigalpą...
Jezioro Yojoa

Morze Ochockie

Morze Ochockie znajduje się w Azji, w północno- zachodniej części Oceanu Spokojnego. Leży pomiędzy...
Morze Ochockie

Morze Andamańskie

Znajdujące się w północno-wschodniej części Oceanu Indyjskiego morze Andamańskie to połowicznie zamknięty zbiornik wodny,...
Morze Andamańskie

Morze Irlandzkie

Morze Irlandzkie jest częścią Oceanu Atlantyckiego. Leży pomiędzy Irlandią i Wielką Brytanią. Od północy...
Morze Irlandzkie