Jezioro Maracaibo

Jezioro Maracaibo
Autor: Mats Halldin, Licencja: CC-BY-SA

Na północno – zachodnim wybrzeżu Wenezueli leży Jezioro Maracaibo. Odpowiedź na pytanie czym jest ono dokładnie jest dość skomplikowana. Dla mieszkańców kraju to jeden z jego symboli, a także ważna droga morska, którą wywożona jest ropa naftowa, będąca jednym z podstawowych produktów eksportowych. Nie daje to jednak odpowiedzi na pytanie czym jest Jezioro Maracaibo.

Zajmujący powierzchnię ponad 14 tysięcy kilometrów kwadratowych zbiornik uważany jest przez część geografów za największe jezioro Ameryki Południowej. Jednak pod względem geomorfologii należy on do Zatoki Wenezuelskiej i Morza Karaibskiego, będąc największą laguną na świecie. Jednak tutaj także występują pewne odstępstwa od normy, ponieważ wody jeziora są słodkie. Maracaibo połączone jest z Zatoką Wenezuelską kanałem liczącym 55 kilometrów.

Pierwszym europejczykiem, który dotarł nad Jezioro Maracaibo był Amerigo Vespucci. W 1499 roku stanął na jego brzegu i zobaczył fantazyjną indiańska wioskę składającą się z domów na wysokich palach stojących nad lustrem wody. Ten obrazek tak bardzo przypominał mu Włochy, że nazwał to miejsce Małą Wenecją, od którego to potem wzięła się nazwa całego państwa – Wenezuela. Także dziś dla turystów odwiedzających ten region jedną z większych atrakcji jest wyprawa łodziami do indiańskiej wioski, której mieszkańcy żyją jak kilkaset lat temu w domach na palach.

Nad jeziorem leży miasto o tej samej nazwie. Maracaibo to największy port Wenezueli oraz jeden z najważniejszych ośrodków miejskich. Ładnie położone, uporządkowane i zielone Maracaibo często przeciwstawiane jest stołecznemu Caracas, a ciągnące się w jego pobliżu plaże przyciągają miłośników słońca.

Niestety, jezioro Maracaibo ma też swoje problemy. W związku z dużym natężeniem ruchu statków oraz istnieniem na zamkniętym akwenie portu jego wody są dość mocno zanieczyszczone. Niedawno ogromnym problemem stała się kwitnąca rzęsa, która pokryła około 15% powierzchni jeziora zagrażając tutejszym zwierzętom oraz innym roślinom.

Miasta nad Jeziorem Maracaibo:
Maracaibo
La Ceiba
Cabimas

Atrakcje nad Jeziorem Maracaibo:
Plaże Caime Chico i Las Palmeras
Most General Rafael Urdaneta
Relámpago del Catatumbo – poteżne błyskawice, które są fenomenem wenezuelskim. Mają związek ze zjawiskami w atmosferze. Pojawiają się cyklicznie nad ujściem rzeki Catatumbo do jeziora.
Park Narodowy Perija
Park Narodowy Catatumbo Swamp
Wyspa San Carloss z zamkiem o tej samej nazwie
Osiedle domów na palach (palafitos) w Laguna de Sinamaica
Wyspa Toas
Wyspa Zapara

Zobacz też

Morze Balijskie

Morze Balijskie jest częścią Oceanu Spokojnego. Wielu geografów uznaje je za część Morza Jawajskiego....
Morze Balijskie

Jezioro Wostok

Jest takie jezioro na ziemi, którego wód nikt nigdy nie widział, a mimo tego...
Jezioro Wostok

Morze Wschodniochińskie

Trzeba by było naciągnąć fakty, aby móc powiedzieć, że Morze Wschodniochińskie leży w spokojnym...
Morze Wschodniochińskie

Morze Filipińskie

Morze Filipińskie to sporych rozmiarów akwen znajdujący się na zachodnim skraju Oceanu Spokojnego. Rozciąga...
Morze Filipińskie

Jezioro Jabi

Naturalny zbiornik wodny, znajdujący się około 10 kilometrów od samej Abudży. Chociaż większa jego...
Jezioro Jabi

Rzeka Arkansas

Arkansas, zaliczana do największych rzek Ameryki Północnej jest najważniejszym prawobrzeżnym dopływem Missisipi. Licząca przeszło...
Rzeka Arkansas