Rzeka Mackenzie

Rzeka Mackenzie
Autor: Shannon, Licencja: CC-BY-SA

Mackenzie (przez rdzennych mieszkańców tej części świata nazywana Deh-Cho), to najdłuższa rzeka na terenie całej Kanady i jednocześnie jeden z najdłuższych systemów rzecznych na całym kontynencie. Rozciągnięta na obszarze ponad 4200 kilometrów z dorzeczami o powierzchni 1760 tysięcy kilometrów kwadratowych, rozpoczyna swój bieg od Wielkiego Jeziora Niedźwiedziego. Przepływając przez ogromne połacie terytorium Kanady uchodzi ostatecznie rozległą deltą do Morza Beuforta.

Z powodu trudnych warunków atmosferycznych i bliskości koła podbiegunowego, rzeka jest żeglowna jedynie na 50% swojej długości i to maksymalnie przez 5 miesięcy w roku – w czasie trwania wiosny oraz lata. Zimą jedyna możliwość podróży to po powierzchni zamarzniętego lodu.

Znana nam współcześnie nazwa rzeki nie wzięła się z przypadku – pochodzi ona od nazwiska jednego z dawnych podróżników – Alexandra Mackenziego, który podróżując wraz z jej prądem próbował wytyczyć nowe trasy dotarcia do Pacyfiku.

Wzdłuż rozlewisk rzeki Mackenzie żyje ponad 500 tysięcy ludzi – największe osady i ośrodki miejskie znajdują się oczywiście w południowej części rzeki. Im dalej na północ tym bardziej niekorzystny staje się klimat i często jedyne zabudowania jakie możemy spotkać, to pozostałości po rdzennych mieszkańcach tychże terenów.

Różnica poziomów pomiędzy źródłem oraz ujściem to zaledwie 150 metrów – w przypadku rzeki o długości 4 tysięcy kilometrów jest to naprawdę minimalny spad. Dodając do tego brak silniejszych pływów otrzymujemy w efekcie bardzo spokojny i powolny nurt rzeki Mackenzie praktycznie na całej jej długości. W najszerszych miejscach rzeka posiada nawet 5 kilometrów szerokości, jej głębokość to natomiast maksymalnie 9 metrów. Oczywiście trafiamy na miejsca totalnych mielizn, gdzie przemieszczanie się jakąkolwiek jednostką pływającą jest niemożliwe.

Mroźny klimat z pewnością nie sprzyja turystyce, w najcieplejszych miesiącach natkniemy się tutaj jednak na sporo łódek oraz żaglówek. Zimą rekordy popularności bije natomiast wędkarstwo w przeręblach oraz przejazdy saniami po zamarzniętej tafli jeziora.

Najważniejsze atrakcje w okolicach rzeki Mackenzie:
Fort Providence
Fort Simpson
Wirgley
Tulita
Norman Wells
Beavertail Jamboree
Open Sky Festival
Canada Day
Trasy rowerowe i wspinaczkowe
Polowanie na latające ryby
Wycieczki konne po lasach
Pola golfowe
Wodospady
Spływy kajakowe
Aufderheide Memorial Drive
McKenzie River National Recreation Trail
U.S. Basketball Academy w Blue River
Trasa Delta Old-Growth Nature
Trasa Robinson Lake
West Cascades National Scenic Byway
Goodpasture Covered Bridge
McKenzie Salmon Hatchery

Zobacz też

Jezioro Huron

Położone na granicy Stanów Zjednoczonych i Kanady Jezioro Huron to czwarte pod względem wielkości...
Jezioro Huron

Morze Andamańskie

Znajdujące się w północno-wschodniej części Oceanu Indyjskiego morze Andamańskie to połowicznie zamknięty zbiornik wodny,...
Morze Andamańskie

Morze Flores

Indonezja to kraj, który składa się w całości z wysp. Jest ich aż 17...
Morze Flores

Jezioro Sewan

Jezioro Sewan jest jedną z największych atrakcji całej Armenii. Jest to największe jezioro wysokogórskie...
Jezioro Sewan

Morze Halmahera

Morze Halmahera to niewielki akwen będący częścią Oceanu Spokojnego. Znajduje się między wyspami Halmahera...
Morze Halmahera

Jezioro Tanganika

Jezioro Tanganika to jedno z Wielkich Jezior Afrykańskich, które znajduje się nie tylko na...
Jezioro Tanganika