Podróżowanie solo – jak cieszyć się własnym towarzystwem w podróży?

Podróżowanie solo – jak cieszyć się własnym towarzystwem w podróży?

Chcesz zrobić coś dla siebie? Nie masz kompana do wymarzonego wyjazdu? Nie czekaj, aż przyjdzie lepszy moment i zorganizuj sobie wycieczkę w pojedynkę. Podpowiadamy, jak się przygotować oraz na co zwrócić uwagę.

 

Czy jechać samemu w podróż?

Choć wiele osób woli podróżować w towarzystwie rodziny, przyjaciół lub nawet osób poznanych na tematycznych grupach w social mediach, wyjazdy w pojedynkę mają swoje zalety. Przede wszystkim dają maksimum swobody. Jadąc samemu, nie musisz się na nikogo oglądać, tracić czas na miejsca, które Cię nie interesują, robić przerwy, choć nie jesteś zmęczony itd. To również brak konieczności dopasowywania się do czyjegoś urlopu. Jedziesz, kiedy masz ochotę i możliwość, tam, dokąd chcesz i zwiedzasz we własnym tempie. To nie koniec atutów samodzielnego wyjazdu. To fantastyczna okazja do tego, by lepiej poznać samego siebie. Na co dzień często jesteśmy zabiegani, realizujemy to, czego oczekuje od nas szef lub klienci, a w domu rodzice, dzieci, partner/partnerka. W pędzie życia zapominamy o tym, by zanurzyć się we własnych pragnieniach, oczekiwaniach, planach na przyszłość. Wyjazd solo umożliwia nie tylko uporządkować myśli, ustalić priorytety, ale również zrobić coś tylko dla siebie.

Jak przygotować się do zagranicznego wyjazdu w pojedynkę?

Aby móc się cieszyć swoim towarzystwem, bez niepotrzebnego stresu, najważniejszą kwestią jest zapewnienie sobie bezpieczeństwa. Podróż samemu najlepiej jest dobrze zaplanować i poinformować kogoś bliskiego o szczegółach trasy, transportu oraz miejscu noclegu, a następnie pozostać z nim w kontakcie aż do powrotu do domu. Nawet jeśli zdecydujesz się złapać autostop, zapytaj kierowcę, czy możesz zrobić zdjęcie tablicy rejestracyjnej, by przesłać temu, kto czuwa nad Twoim bezpieczeństwem. Każdy o czystych intencjach na pewno to zrozumie.

Rezerwując bilety oraz noclegi, korzystaj z godnych zaufania portali, gdzie wszystkie oferty podlegają weryfikacji. Sprawdź na przykład Nowy Jork loty na eSky.pl. Jednocześnie możesz zabukować przez portal pokój w hotelu, który będzie spełniał Twoje wymagania. Ustal, gdzie będziesz się czuć bezpieczniej, w centrum miasta, przy jednej z głównych ulic, czy może w pensjonacie na uboczu, z dala od zgiełku?

Zastanawiasz się, czy można tanio polecieć do USA? Na eSky.pl znajdziesz najatrakcyjniejsze oferty cenowe. Kupuj bilety z dużym wyprzedzeniem lub na ostatnią chwilę – last minute. Zwracaj uwagę na odległość punktu noclegowego od lotniska. Lecąc w kilka osób, koszty transferu są z reguły niższe niż podczas podróży solo.

Kolejną ogromnie istotną kwestią jest ubezpieczenie. Zawsze warto je wykupić, lecz wyjeżdżając samemu, dobre ubezpieczenie jest szczególnie ważne. Tak samo pamiętaj o wyrobieniu sobie karty EKUZ, która na terenie Unii Europejskiej zapewni Ci bezpłatną opiekę medyczną w nagłych wypadkach.

Zaplanuj swoją podróż

Jeśli jesteś miłośnikiem dokładnego tworzenia harmonogramu i realizowania punktu po punkcie, przygotuj go, bez obaw, że komuś się nie spodoba. To również doskonały pomysł w przypadku szybkich wypadów za granicę, gdy szkoda każdej zmarnowanej minuty.

Jeżeli jednak masz ochotę na niespodzianki i chcesz przede wszystkim cieszyć się swobodą, uwielbiasz swoją spontaniczność, spisz sobie luźną listę tego, co masz ochotę zobaczyć. Przed wylotem, zrób research najlepszych atrakcji, sprawdź np. Nowy Jork atrakcje, by potem czerpać z listy punkty adekwatnie do sytuacji, lokalizacji i humoru.

Jak widzisz, samodzielna podróż nie wygląda jak złożony projekt, bardziej skomplikowany niż wyjazd w towarzystwie. Nie musisz więc czekać, aż znajdzie się ktoś, kto chętnie pojedzie z Tobą w miejsce, które masz ochotę odwiedzić lub komu uda się wziąć urlop w tym samym terminie, co Tobie. Z reguły nasze ograniczenia są tylko w głowie, dlatego zacznij szukać lotów, noclegu i cieszyć się na nadchodzącą przygodę.

 

 

 

O autorze
blank redakcja

Zobacz też