11 stycznia 2013

Zawodowi gawędziarze na turystycznych szlakach

Zawodowi gawędziarze na turystycznych szlakach
Autor: Justyna Sekuła, urbanlegend, Licencja: CC-BY-SA

Lokalna Grupa Działania „Krzemienny Krąg” wpadła na pomysł powołania do życia pierwszej w Polsce sieci zawodowych gawędziarzy, tzw. storytellers. Zadaniem opowiadaczy, czyli lokalnych narratorów, będzie zbieranie najciekawszych historii danego regionu i przybliżanie ich słuchaczom za pomocą słów oddziałujących na wyobraźnię. „Krzemienny Krąg” działa na styku województwa świętokrzyskiego i mazowieckiego i to właśnie na ich terenie będzie można spotkać prekursorów nowego zawodu. Opowiadań posłuchać będzie można w karczmach, restauracjach i hotelach, jak również bezpośrednio na szlakach turystycznych. Projekt „Centrum Dziedzictwa Przedsiębiorczości Społecznej” umożliwić ma poznanie regionu od zupełnie innej strony i w oryginalny, nowatorski sposób uzupełnić wiedzę turystów przybywających w nowe miejsca.

Zawód gawędziarza po wielu latach zapomnienia staje się znowu popularny. Moda na opowiadanie historii, która pojawiła się w różnych zakątkach świata, dotarła także i do Polski. Pierwszą powstającą w naszym kraju sieć profesjonalnych lokalnych narratorów współfinansuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2012”. Z uwagi na to, że głównym narzędziem pracy storytellerów będzie głos, gest i sposób opowiadanie historii, wezmą oni udział w szkoleniach i warsztatach, które pozwolą im jak najlepiej przenieść słuchaczy w magiczny świat baśni i legend.

W rejonach, gdzie zawód gawędziarza zyskał już popularność, wystąpienia przyjmują nierzadko postać swego rodzaju happeningu, widowiska. Przekonać mogą się o tym m.in. turyści odwiedzający amerykański Boston, gdzie historie opowiadane są przez kilkunastu narratorów, ubranych w kostiumy stylizowane na wzór tych z XVII wieku. Grupa gawędziarzy oprowadza tam turystów po najważniejszych punktach miasta wcielając się w związane z nimi postacie historyczne. Słuchacze mają możliwość wyboru towarzysza podróży. W zależności od tego, czy zdecydują się na wykształconą Hannę Adams, pierwszą amerykańską pisarkę, czy możne na nieprzebierającego w swoich słowach Kryspusa Attucksa, pracownik portu, zbiegłego z rąk handlarza niewolników – poznają historię miasta właśnie z ich perspektywy.

Planuje się, że w przyszłości z usług gawędziarzy będzie można skorzystać również w innych regionach Polski.

O autorze
Justyna Sekuła
Mimo tego, że od 4 lat mieszka w Krakowie, ciągle z radością powraca w rodzinne strony Beskidu Niskiego. Miłośniczka pieszych wędrówek, zwłaszcza po górach i podróżowania tanimi liniami lotniczymi. Nie lubi ograniczeń, uważa, że najlepsze wycieczki to te zorganizowane na własną rękę. W wolnych chwilach czyta książki, które powoli przestają mieścić się na półce. Wielbicielka zabaw ze słowami, absurdalnych dyskusji i czarnego humoru, pomagającego nabrać jej dystansu do otaczającej rzeczywistości.

Zobacz też

Mapa świata na ścianę

Jeżeli chcemy, by nasze dziecko wiedziało, ile jest krajów na świecie, wystarczy rozłożyć przed...
Mapa świata na ścianę