11 stycznia 2013

Zawodowi gawędziarze na turystycznych szlakach

Zawodowi gawędziarze na turystycznych szlakach
Autor: Justyna Sekuła, urbanlegend, Licencja: CC-BY-SA

Lokalna Grupa Działania „Krzemienny Krąg” wpadła na pomysł powołania do życia pierwszej w Polsce sieci zawodowych gawędziarzy, tzw. storytellers. Zadaniem opowiadaczy, czyli lokalnych narratorów, będzie zbieranie najciekawszych historii danego regionu i przybliżanie ich słuchaczom za pomocą słów oddziałujących na wyobraźnię. „Krzemienny Krąg” działa na styku województwa świętokrzyskiego i mazowieckiego i to właśnie na ich terenie będzie można spotkać prekursorów nowego zawodu. Opowiadań posłuchać będzie można w karczmach, restauracjach i hotelach, jak również bezpośrednio na szlakach turystycznych. Projekt „Centrum Dziedzictwa Przedsiębiorczości Społecznej” umożliwić ma poznanie regionu od zupełnie innej strony i w oryginalny, nowatorski sposób uzupełnić wiedzę turystów przybywających w nowe miejsca.

Zawód gawędziarza po wielu latach zapomnienia staje się znowu popularny. Moda na opowiadanie historii, która pojawiła się w różnych zakątkach świata, dotarła także i do Polski. Pierwszą powstającą w naszym kraju sieć profesjonalnych lokalnych narratorów współfinansuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2012”. Z uwagi na to, że głównym narzędziem pracy storytellerów będzie głos, gest i sposób opowiadanie historii, wezmą oni udział w szkoleniach i warsztatach, które pozwolą im jak najlepiej przenieść słuchaczy w magiczny świat baśni i legend.

W rejonach, gdzie zawód gawędziarza zyskał już popularność, wystąpienia przyjmują nierzadko postać swego rodzaju happeningu, widowiska. Przekonać mogą się o tym m.in. turyści odwiedzający amerykański Boston, gdzie historie opowiadane są przez kilkunastu narratorów, ubranych w kostiumy stylizowane na wzór tych z XVII wieku. Grupa gawędziarzy oprowadza tam turystów po najważniejszych punktach miasta wcielając się w związane z nimi postacie historyczne. Słuchacze mają możliwość wyboru towarzysza podróży. W zależności od tego, czy zdecydują się na wykształconą Hannę Adams, pierwszą amerykańską pisarkę, czy możne na nieprzebierającego w swoich słowach Kryspusa Attucksa, pracownik portu, zbiegłego z rąk handlarza niewolników – poznają historię miasta właśnie z ich perspektywy.

Planuje się, że w przyszłości z usług gawędziarzy będzie można skorzystać również w innych regionach Polski.

O autorze
Justyna Sekuła
Mimo tego, że od 4 lat mieszka w Krakowie, ciągle z radością powraca w rodzinne strony Beskidu Niskiego. Miłośniczka pieszych wędrówek, zwłaszcza po górach i podróżowania tanimi liniami lotniczymi. Nie lubi ograniczeń, uważa, że najlepsze wycieczki to te zorganizowane na własną rękę. W wolnych chwilach czyta książki, które powoli przestają mieścić się na półce. Wielbicielka zabaw ze słowami, absurdalnych dyskusji i czarnego humoru, pomagającego nabrać jej dystansu do otaczającej rzeczywistości.

Zobacz też