3 lutego 2013

Greckie wakacje

Artykuł sponsorowany
Greckie wakacje
Autor: Tilemahos Efthimiadis, Licencja: CC-BY-SA

Mimo pogłosek o kryzysie w tym państwie, przemysł turystyczny pozostał niezachwiany. Grecja, mimo swoich przejściowych trudności to wciąż kapitalne miejsce oferujące spragnionym wrażeń turystom masę atrakcji. To wciąż ulubiony kierunek wakacyjny wielu Polaków. I nie ma się czemu dziwić.

Warto przed samą wyprawą poczytać opinie o hotelach i wybrać ten, który swoim komfortem zagwarantuje nam udane i wolne od zbędnych trosk wakacje.
Grecja to kraj ciepłych i życzliwych ludzi, bardzo gościnnych. Właśnie w tym miejscu można przekonać się naocznie, jak wyglądała wczesna historia osiadłych tam Europejczyków. Zostawiła ona wiele śladów we wspaniałych miejscach. Dlatego warto dowiedzieć się jak wyglądały średniowieczne i nowożytne dzieje Grecji oraz podziwiać uroki dzikiej przyrody. Ewentualnie można również zdecydować się na wrażenia związane z górami, piaskiem i morzem.

Klimat śródziemnomorski powoduje, że na obszarach nizinnych lata są przeważnie bardzo gorące i suche. Całe szczęście, że jest on równoważony przez morską bryzę. Grecja to kraj, gdzie pogoda bywa bardzo łaskawa, jednakże temperatura potrafi czasem przekroczyć 40 stopni. Jest jednak na to remedium – podróż w regiony górskie, a tam już czeka zdecydowanie chłodniejszy klimat połączony z częstymi opadami.

Oczywiście sercem Grecji są Ateny i od Aten wszystko tak naprawdę się zaczyna. Grecka stolica leży na równinie, która łagodnie opada do morza. Ten sielankowy krajobraz urozmaicają trzy wzgórza, w tym Akropol. To wzgórze było kiedyś centrum życia religijnego. Oczywiście warto również przy okazji zobaczyć świątynie Ateny i Artemidy oraz mistrzowskie dzieło Fidiasza, czyli Partenon. W pobliżu znajduje się inne znane wzgórze – Aeropag. W starożytności Aeropag był siedzibą sądu. Nie można zapomnieć również o najlepiej zachowanej starogreckiej świątyni na świecie – doryckiej Agorze.

Nie wolno zapomnieć, że Grecja to nie same wykopaliska archeologiczne, ale również wspaniały morski klimat, przepiękne góry i tuziny innych miejsc, które po prostu trzeba odwiedzić. Zawsze można wybrać plażowanie, choć również należy pamiętać o tym, że plaże w sezonie są bardzo zatłoczone. Na szczęście zawsze można jednak liczyć na dzikie plaże.

O autorze
redakcja

Zobacz też