10 listopada 2017

Szukasz niepowtarzalnych wrażeń? Odwiedź Maroko

Szukasz niepowtarzalnych wrażeń? Odwiedź Maroko
Licencja: Copyright

Maroko – kraj, który warto odkrywać każdym zmysłem. Znajduje się w Afryce Północnej, ale nie jest tak odległy, jak mogłoby się wydawać – to orient w najlepszym stylu i na wyciągnięcie ręki. Jeśli szukasz wyjątkowych wrażeń, sięgnij do tego fascynującego świata. Przekonaj się, czy mity o wspaniałych plażach, niepowtarzalnych zabytkach i beztroskiej wolności są prawdziwe…

Maroko – podobnie jak Hiszpania i Francja – szczyci się dostępem do Oceanu Atlantyckiego oraz Morza Śródziemnego. Z tej wyjątkowej trójki jest jednak najbardziej fascynujące i zabiera w podróż wprost po niezwykłym arabskim świecie. Jakże malowniczym! Maroko zachwyca nieskończenie długim wybrzeżem, rozległą pustynią, górskimi krajobrazami i miastami kryjącymi wąskie uliczki, medyny, zabytki, tętniące życiem targowiska i wiele innych atrakcji.

Agadir – raj dla plażowiczów

Jeśli relaks i Maroko, to Agadir! Miasto wymarzone dla spragnionych relaksu i słońca, a także komfortowej bazy hotelowej. Tu znajdziesz wszystko, co można sobie wymarzyć – słoneczną pogodę przez ponad 300 dni w roku, prywatne plaże, baseny, wypożyczalnie sprzętu sportowego, świetne restauracje, całodobowe bary i kluby.

Jednak w Agadirze znajduje się też wiele zabytków i atrakcji, m.in. wzgórze Kasbah, ogromne targowisko czy nowoczesne dzielnice willowe. Ponadto jest on wygodnym punktem wypadowym na marokańskie wyprawy. Warto zwiedzić też inne miasta, wybrać się w góry czy na wyprawę landroverem.

Tafraoute – w samym sercu Antyatlasu

Maroko kryje w sobie wiele niepowtarzalnych skarbów – jednym z nich jest Tafraout, symbol naturalności i piękna przyrody Maghrebu. Trzeba odjechać około 180 km od Agadiru, aby wpaść w prawdziwy zachwyt! Nie ma chyba osoby, której nie ujęłyby wyjątkowe… formacje skalne. Głazy te przypominają abstrakcyjną sztukę, ale są dziełem natury!

Warto podziwiać także tutejsze krajobrazy Gór Antyatlasu, które wzruszą nawet tych, którzy urlop najchętniej spędzają na leżaku. To najbardziej malownicze i dziewicze tereny w Maroku. Szlak, kręty niczym wąż, prowadzi przez malownicze wzgórza, doliny, wąwozy, pola uprawne i wioski Berberów rozrzucone pośród skał. Ewenementem są też niebieskie granitowe głazy, które zostały pomalowane przez pochodzącego z Belgii artystę o bujnej fantazji.

Marrakesz – kolejne oblicze Maroka

Wyprawa do Marrakeszu to możliwość odkrycia prawdziwego oblicza kultury Maroka. Co prawda miasto stało się niezwykle popularne wśród turystów, przez co tłoczne, głośne i imprezowe, ale jest jednym z punktów obowiązkowych na turystycznej mapie Maroka. Plac Dżamaa al-Fina, serce miasta, tętni życiem także w nocy, a wspólne przesiadywanie na nim to wyjątkowe chwile, które po prostu trzeba przeżyć osobiście.

Marrakesz znajduje się u podnóży Atlasu Wysokiego, około 250 kilometrów od Agadiru, a znany jest także jako Czerwone Miasto. Niegdyś tutejszą XII-wieczną medynę otaczały mury z czerwonej gliny. Trzeba też zobaczyć minaret meczetu Kutubijja, dostępny jedynie z zewnątrz, oraz medresę, szkołę koraniczną i barwny dziedziniec z fontanną.

Z Agadiru do Essaouiry

Agadir słynie nie tylko jako raj dla pragnących odpoczynku, ale także dobry punkt wypadowy. Warto wyruszyć m.in. do oddalonego o około 170 km na północ miasteczka nad Oceanem Atlantyckim. Essaouira (As-Sawira) określana jest jako Biała Perła Atlantyckiego Wybrzeża.

Zachwyca bielonymi domami z okiennicami i drzwiami w portugalskim stylu, piaszczystą prawie 5-kilometrową plażą, dzielnicą żydowską, urokliwym portem oraz twierdzą Skala de la Ville. Malownicza Essaouira stanowi też kolebkę tradycyjnej sztuki marokańskiej – jeśli planujesz przywieźć z podróży pamiątki, koniecznie odwiedź tutejsze targowisko.

Niepowtarzalne atrakcje Maroka

Maroko oferuje jednak dużo więcej możliwości i wrażeń – warto zdecydować się na wyprawę pośród krajobrazów regionu Tazzarine. Szlak wiedzie m.in. przez Rajską Dolinę oraz wsie pełne egzotycznej roślinności, górskich wodospadów i tradycyjnych berberyjskich chat.

Dla spragnionych wrażeń i malowniczych terenów strzałem w dziesiątkę będzie też wycieczka landroverami w kierunku podnóża gór Atlasu. Plantacje bananowców, fragmenty pustynne i wydmowe, wreszcie wybrzeże Atlantyku i cudowne plaże to tylko kilka powodów, dla których warto wyruszyć!

__
Artykuł opracowany we współpracy z Biurem Podróży Exim Tours organizującym m.in. wczasy w Maroku.

O autorze
redakcja

Zobacz też