11 grudnia 2017

Praga szlakiem Franza Kafki

Praga szlakiem Franza Kafki

Franz Kafka, jeden z najwybitniejszych europejskich pisarzy, urodził się w czeskiej Pradze i przez całe życie był związany z tym miastem. Do dziś jego wizerunek pojawia się na kubkach, pocztówkach i innych pamiątkach ze stolicy Czech. Kafka jest jednak obecny we współczesnej Pradze także w mniej komercyjny sposób – jego postać została bowiem upamiętniona także w przestrzeni miejskiej. Sprawdź, gdzie szukać śladów tego wybitnego pisarza!

Wyprawę po Pradze szlakiem Franza Kafki warto zacząć od miejsca urodzin pisarza, czyli domu mieszczącego się przy ulicy U Radnice 5 na Starym Mieście. Niestety oryginalny budynek spłonął i do dziś zachowały się z niego jedynie drzwi. Na fasadzie znajduje się jednak pamiątkowa tabliczka, informująca, że właśnie tu 3 lipca 1883  roku przyszedł na świat Franz Kafka.

Dokąd ruszyć następnie?

Muzeum Franza Kafki i oryginalna rzeźba

Obowiązkowym punktem dla miłośników dzieł Franza Kafki jest muzeum poświęconego jego życiu i twórczości. Mieści się przy ulicy Cihelná 2b w dzielnicy Malá Strana. Zgromadzono tu liczne fotografie, rysunki, rękopisy i dzienniki pisarza. Ciekawym punktem ekspozycji są również materiały audiowizualne.

Turystów przyciąga jednak nie tylko samo muzeum, lecz także oryginalna fontanna ustawiona przed budynkiem. „Sikający” to dzieło kontrowersyjnego czeskiego rzeźbiarza Davida Černý’ego. Przedstawia sylwetki dwóch mężczyzn, oddających mocz do zbiornika w kształcie Czech.

Pomniki Franza Kafki

David Černý jest także autorem innej rzeźby – ruchomej głowy Franza Kafki, znajdującej się w sąsiedztwie centrum handlowego przy ulicy Národní třída. Rzeźba składa się z 42 paneli wykonanych ze stali nierdzewnej – każdy z nich posiada osobny silnik, wprawiający element w ruch. Rzeźba wykonuje aż 15 sekwencji ruchów, a cały pokaz trwa około 40 minut.

To jednak nie jedyny praski pomnik pisarza. Kolejna interesująca rzeźba (autorstwa Jaroslava Rona) przedstawia Franza Kafkę siedzącego na barkach olbrzymiego, pustego, stojącego garnituru. Dzieło można podziwiać na rogu ulic Dušni i Vězeňskiej.

blank

Century Old Town Prague

Franz Kafka przez kilkanaście lat pracował w biurze ubezpieczeniowym przy ulicy Na Porici 7. Dziś w neobarokowym budynku nie mieści się już jednak biuro, lecz jeden z najbardziej eleganckich hoteli w PradzeCentury Old Town Prague należący do sieci AccorHotels. W hotelu można znaleźć kilka elementów odwołujących się do postaci pisarza, m.in. popiersie i tabliczkę pamiątkową obok pokoju 214, w którym dawniej miało mieścić się biuro Franza Kafki.

Co ciekawe – hotel powstał także na miejscu domu przy ulicy Paryskiej 30, w którym około 100 lat temu mieszkał pisarz. To w tym budynku powstało słynne dzieło „Przemiana” – wiele osób twierdzi nawet, że za wzór miejsca akcji posłużyło autentyczne wnętrze mieszkania. Obecnie znajduje się tu hotel Intercontinental.

Kawa z Kafką – Cafe Louvre

Na koniec wyprawy warto odwiedzić Cafe Louvre – klimatyczną restaurację, w której wielokrotnie gościł nie tylko Franz Kafka , lecz także m.in. Albert Einstein. Można tu zarówno skosztować wyrafinowanych dań, jak i napić się gorącej, aromatycznej kawy

O autorze
blank redakcja

Zobacz też