18 maja 2022

Karimata do spania – jak wybrać odpowiednią?

Karimata do spania – jak wybrać odpowiednią?

Karimaty zwijane, składane, turystyczne, wojskowe, maty samopompujące – rodzajów materacy i mat do spania jest naprawdę wiele. Którą wybrać, by była odpowiednia do spania w namiocie? Czym kierować się podczas wyboru, aby być zadowolonym z zakupu? Jaki rodzaj maty sprawdzi się w określonych warunkach? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule!

Karimata do spania – dlaczego powinieneś ją mieć?

Ekwipunek podróżnika bądź turysty, któremu przyjdzie spać pod gołym niebem, powinien zawierać karimatę. Karimata do spania jest niesamowicie ważnym przedmiotem do zapewniania komfortu podczas spania w namiocie.

Mógłbyś pomyśleć, że to stwierdzenie jest nieco przesadzone. Nic bardziej mylnego! Od tego, jaką karimatę, matę czy inną formę materacu zabierzesz ze sobą na biwak, w góry czy do lasu, zależeć będzie komfort Twojego snu. A niewyspany, zmęczony i obolały turysta, to turysta, który nie czerpie tyle radości z podróżowania, ile mógłby.

Wiele mat do spania wygląda bardzo podobnie, jednak szczegóły, które je różnią, są istotne z wielu powodów. Wpływają na jej funkcjonalność i przydatność w różnych warunkach, ale przede wszystkim komfort Twojego snu. Jakie to czynniki?

Karimata do spania i jej cechy – na które zwrócić uwagę?

Karimata 2

Bardzo istotną cechą karimaty, która wpływa na komfort Twojego snu, jest jej grubość. Im grubsza mata do spania, tym wyższy poziom izolacji od chłodnego podłoża potrafi zapewnić. Pamiętaj, że obecne na rynku karimaty, nawet te bardzo grube, są równocześnie stosunkowo lekkie. Gruba karimata może zajmować nieco więcej miejsca, ale jeśli nie masz małego plecaka lub niezbyt wielkiej pojemności, to nie musisz się tym przejmować.

Kolejnym istotnym czynnikiem jest materiał, z którego wyprodukowano piankę. Najczęściej karimata turystyczna będzie uformowana z pianki polietylenowej lub poliuretanowej. Niektóre modele produkowane są z tworzywa EVA (kopolimer etylenu i octanu winylu), który zasługuje na szczególną uwagę. Pianka z EVA ma zamknięte pory i nie przepuszcza wilgoci. Karimata wojskowa często jest tworzona właśnie z tworzywa EVA.

Ważnym czynnikiem wpływającym na komfort Twojego snu będzie również struktura karimaty. Coraz częściej na rynku spotykane są maty perforowane, a więc takie, których powierzchnia ma wgłębienia i wybrzuszenia. Perforacje mają prosty cel – zapewnić wysoki poziom izolacji cieplnej. W zagłębieniach maty dłużej utrzyma się powietrze o wyższej temperaturze, co będzie przekładać się na większy komfort podczas jej używania. Perforowane karimaty nie zajmują dużo miejsca (nie muszą być tak grube jak standardowe), a także nie przesuwają się w namiocie – perforacje stabilizują matę nawet na śliskim dnie materaca.

A może karimata składana lub mata samopompująca?

Karimata składana jest rozwiązaniem dla tych, którzy nie przepadają za karimatami zwijanymi. Składa się z prostokątnych modułów połączonych ze sobą, które składane są tak, jak składa się harmonijka. Pamiętaj, że składana karimata zajmie sporo miejsca, jednak wygodnie przytroczysz ją do plecaka turystycznego!

Z kolei mata samopompująca (karimata samopompująca to niepoprawne określenie) jest rozwiązaniem dla tych, którzy lubią bardzo wysoki poziom komfortu i nie chcą tracić zbyt dużo miejsca na pompowany materac. Mata tego typu zapewnia bardzo dobrą izolację cieplną, łatwo i szybko się ją rozkłada, ale musisz pogodzić się z tym, że będzie ważyć więcej niż standardowa karimata.

Karimata do spania to przedmiot, którego nie powinno zabraknąć w Twoim podróżniczym ekwipunku. Zwróć uwagę na grubość karimaty, jej materiał, formę, wybierz odpowiednią dla siebie, a z pewnością będziesz zadowolony z zakupu!

O autorze
redakcja

Zobacz też