9 lipca 2019

Internet w podróży – jak z niego bezpiecznie korzystać?

Internet w podróży – jak z niego bezpiecznie korzystać?

Internet towarzyszy nam na co dzień. Jesteśmy stale „podpięci” do sieci. Z przeprowadzanych badań wynika, że coraz bardziej wydłuża się czas, jaki dziennie spędzamy w Internecie. Wiąże się to również z tym, że jesteśmy w stanie załatwić coraz więcej spraw przy pomocy sieci internetowej, a nasze przebywanie w wirtualnym świecie nie jest tylko rozrywką. Tę zasadę przenosimy także na podróże. Będąc poza domem, na wakacjach lub innego rodzaju wyjeździe, nie wyobrażamy sobie bycia offline. Podróżujący internauta powinien jednak zadbać o bezpieczne korzystanie z Internetu.

Ostrożnie z Wi-Fi

Najważniejsze dane, które powinniśmy bezwzględnie chronić, to oczywiście nasze informacje osobiste oraz finansowe. Niestety zagrożenie jest realne, a stosowanie odpowiednich zasad bezpieczeństwa wymagane. Dużym udogodnieniem jest z pewnością powszechna dostępność sieci Wi-Fi. Często jednak, ciesząc się perspektywą darmowego dostępu do Internetu w tejże formie, zapominamy, że publiczne sieci Wi-Fi oraz hotspoty w takich miejscach jak kawiarnie, restauracje, hotele, lotniska czy dworce nie są bezpieczne.

Korzystając z takiego ogólnodostępnego Wi-Fi jesteśmy narażeni na ataki ze cyberprzestępców, którzy są do niej podłączeni i czyhają na odpowiednią okazję. Okazja dla nas na zalogowanie się do Internetu w takim miejscu, może stać się jednocześnie okazją dla hakerów. Podstawową formą zabezpieczenia jest po prostu wyłączenie automatycznego łączenie się z siecią Wi-Fi w swoim smartfonie.

Bardziej zaawansowaną metodą jest korzystanie z oprogramowania VPN, czyli usługi szyfrującej połączenie między naszym urządzeniem, a serwerem dostawcy Internetu.

Złodzieje i kradzieże sprzętu

Nie da się ukryć, że w podróży jesteśmy także szczególnie narażeni na kradzież telefonu lub komputera. Wystarczy zaledwie chwila nieuwagi, niefrasobliwość i brak ostrożności, a może okazać się, że nasze urządzenie, a co za tym idzie, nasz dane tam zapisane trafiły w niepowołane ręce. W smartfonach mamy w zasadzie wszystko: od prywatnych zdjęć i dokumentów, po aplikacje z zapamiętanymi danymi logowania do poczty elektronicznej lub serwisów społecznościowych.

Podstawowa zasada to zachowanie ostrożności i niepozostawianie swoich urządzeń „na widoku” czy w miejscach, gdzie ułatwiamy sprawę złodziejowi. Warto jednak także zabezpieczyć się na wypadek, gdy padniemy już ofiarą kradzieży. Zacznijmy od szyfrowania naszego urządzenia i ustawienia blokady ekranu za pomocą kodu. Pamiętajmy także, że istnieje opcja zdalnego kasowania wszystkich dane z telefonu po tym, jak zostanie on nam skradziony.

Przykładowo, dla Androida przewidziana jest funkcja „Znajdź moje urządzenie”. Jak najszybciej po kradzieży powinniśmy zalogować się na nasze konto Google i włączyć opcję: „Włącz blokadę i kasowanie danych”. Warto także przed udaniem się w podróż zrobić kopie bezpieczeństwa wszystkich cennych danych, dokumentów i plików.

Zablokowane strony i serwisy internetowe

Podróżując do różnych państw możemy spotkać się z nieprzyjemną sytuacją, w której strony oraz usługi internetowe z których korzystamy na co dzień są zablokowane. Władze niektórych państw, często tych mniej demokratycznych, mają bowiem w zwyczaju cenzurować Internet i wprowadzać różnego rodzaje blokady.

Jest tak w wielu państwach. Rosja, Iran, Turcja oraz kraje dalekiego wschodu powszechnie cenzurują Internet. Najbardziej dotkliwe jest to w Chinach, kraju który w temacie kontroli obywateli i cenzury sieci bije wszystkie rekordy. Są tam zablokowane niemal wszystkie strony i serwisy, z których na co dzień korzystamy w domu. Google, Facebook, Instagram, Wikipedia to tylko pierwsze przykłady. Dlatego prawie każdy podróżujący korzysta z VPN w Chinach żeby odblokować Internet. Dzięki temu można w miarę skutecznie ominąć panujące w tym kraju ograniczenia Internetu i różne formy cenzury.

Przezorny zawsze ubezpieczony

Bezpieczne korzystanie z Internetu w podróży to także wdrożenie takich zasad jak: regularne i szybkie aktualizacje systemu i oprogramowania swojego smartfona, unikanie korzystania z cudzego komputera lub telefonu oraz rezygnacja z publicznie dostępne lub proponowanych przez osoby postronne ładowarek. Stosowanie się do każdej z tych zasad w znacznym stopniu zapobiega włamaniu się do naszego urządzenia i wykradzenia danych.

Warta szczególnego podkreślenia jest wskazówka, aby bezwzględnie unikać logowania się do bankowości internetowej, poczty elektronicznej, serwisów społecznościowych i innych oraz podawania naszych haseł za pośrednictwem obcego urządzenia. Dobrze jest także przyswoić sobie nawyk korzystania z oficjalnych aplikacji mobilnych w naszych telefonach. Jeżeli np. chcemy zalogować się do Facebooka to lepiej nie robić tego z poziomu przeglądarki, ale poprzez oficjalną aplikację tego serwisu społecznościowego.

Ważną kwestią jest także ustalanie haseł, co ma tak naprawdę znaczenie na co dzień, nie tylko podczas wyjazdów. Do każdego, posiadanego przez nas internetowego konta należy ustalać unikalne, silne hasła, a jeżeli istnieje taka możliwość wzmacniać je dwuetapową weryfikacją.

Poradnik przygotowany przez serwis DobryVPN.pl, zajmujący się tematyką bezpieczeństwa i prywatności w sieci.

O autorze
redakcja

Zobacz też