30 kwietnia 2013

Tatrzański Park Narodowy: Szkolne wycieczki tylko z przewodnikiem

Tatrzański Park Narodowy: Szkolne wycieczki tylko z przewodnikiem
Autor: Elżbieta Markiewicz, Licencja: Copyright

Lada moment w Tatrach ruszy sezon szkolnych wycieczek. Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego przypominają o obowiązku wynajmowania licencjonowanego przewodnika – w kwietniu tego roku Paweł Skawiński, dyrektor TPN, wydał rozporządzenie, które reguluje tę kwestię. 

Skawiński tłumaczy, że w nowej ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach znaleźć można zapis o tym, że to właśnie dyrektor parku narodowego odpowiada za bezpieczeństwo turystów i w związku z tym postanowił przywrócić obowiązek wynajmu przewodnika, który towarzyszył będzie grupom szkolnym. Przewodnik taki będzie miał za zadanie nie tylko dbanie o bezpieczeństwo dzieci, ale także przybliżenie im ciekawych historii i wiadomości o górach. 

Szymon Ziobrowski z TPN wyjaśnia: „Chcemy, aby młodzież szkolna zwiedzała Tatry pod opieką osób, które mają odpowiednią wiedzę o bezpieczeństwie w górach, a także o odpowiednim zachowaniu w stosunku do przyrody. Chcemy edukować młodych ludzi, którzy w przyszłości będą samodzielnymi turystami”.

Koszt wynajmu licencjonowanego przewodnika tatrzańskiego uzależniony jest od trasy – ceny zaczynają się od 250 zł. Przed wynajęciem przewodnika warto sprawdzić dokładnie jego kwalifikacje. Zdarza się, że oprowadzanie po górach proponują osoby co prawda znające góry, ale nie posiadające licencji.

Prowadzenie zorganizowanej grupy szkolnej bez przewodnika będzie traktowane jako wykroczenie, które może być ukarane kilkuset złotowym mandatem, bądź pouczeniem i przerwaniem wycieczki. Może też skończyć się skierowaniem sprawy do sądu grodzkiego.

O autorze
Justyna Sekuła
Mimo tego, że od 4 lat mieszka w Krakowie, ciągle z radością powraca w rodzinne strony Beskidu Niskiego. Miłośniczka pieszych wędrówek, zwłaszcza po górach i podróżowania tanimi liniami lotniczymi. Nie lubi ograniczeń, uważa, że najlepsze wycieczki to te zorganizowane na własną rękę. W wolnych chwilach czyta książki, które powoli przestają mieścić się na półce. Wielbicielka zabaw ze słowami, absurdalnych dyskusji i czarnego humoru, pomagającego nabrać jej dystansu do otaczającej rzeczywistości.

Zobacz też