22 czerwca 2013

Beskid Niski, czyli Łemkowszczyzna. Spotkanie z Witoldem Grzesikiem

Beskid Niski, czyli Łemkowszczyzna. Spotkanie z Witoldem Grzesikiem
Autor: Sklep Podróżnika, Licencja: Domena publiczna

W czwartek 4 lipca o godz. 18:00 w Centralnym Ośrodku Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie odbędzie się spotkanie z cyklu spotkań urodzinowych Sklepu Podróżnika. Najbliższa impreza nosi tytuł „Beskid Niski, czyli Łemkowszczyzna”. Gościem honorowym będzie Witold Grzesik, autor książki „Beskid Niski. Od Komańczy do Wysowej”.

„Beskid Niski – Od Komańczy do Wysowej” – przedziwna to opowieść, nieco sentymentalna… Autorzy (Witold Grzesik, Tomasz Traczyk, Bartłomiej Wadas) chcąc „ocalić od zapomnienia”, dokumentują to, co pozostało po łemkowskich wsiach po dramacie powojennych wysiedleń. Odtwarzają ich kształty utkane ze wspomnień oraz z dobranych pieczołowicie materiałów archiwalnych. W bezludnych, przepięknych dolinach, niczym detektywi tropią ślady kultury dawnych mieszkańców tej krainy, ukazując zdziwionym turystom obraz wiosek tętniących niegdyś bogatym życiem, o którym dziś opowiadają tylko nieliczne ocalałe cerkwie, łemkowskie chyże czy kapliczki i krzyże przydrożne.

Beskid Niski. Od Komańczy do Wysowej” to znacznie rozszerzone i gruntownie zaktualizowane nowe wydanie cieszącego się niegdyś dużą popularnością przewodnika „Od Komańczy do Bartnego” wydanego przez wydawnictwo PTTK „Kraj” w 1997 r.

Nowego wydanie wzbogacają ilustracje wykonane w znacznej części na podstawie nieistniejących już zabytków Beskidu Niskiego. Opisy wsi mają charakter krajoznawczy i historyczny, a ich uzupełnieniem jest ogólny opis Łemkowszczyzny.

O swojej wieloletniej fascynacji tą krainą oraz o społecznym remoncie jednego z łemkowskich zabytków opowie Witold Grzesik, współautor przewodnika krajoznawczego „Beskid Niski. Od Komańczy do Wysowej”.
Podczas spotkania przewodnik do nabycia w specjalnej cenie.

Witold Grzesik – ur. w 1961 r. w Warszawie. Z wykształcenia inżynier automatyk, z zawodu informatyk i menedżer. W latach 1980-81 aktywny działacz Niezależnego Zrzeszenia Studentów na Politechnice Warszawskiej, później organizator wielu imprez turystycznych na uczelni, członek Klubu Turystycznego Elektryków „Styki” i Towarzystwa Karpackiego. Związany z Beskidem Niskim od ponad 30 lat, współzałożyciel Chałupy Elektryków w Polanach Surowicznych. Wolny czas najchętniej spędza w Karpatach, dokumentując przygody słowem i fotografią.

Miejsce: Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK, ul. Jagielońska 6, Kraków

Strona wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/474824435932714/

Strona Sklepu Podróżnika na Facebooku: https://www.facebook.com/sklep.podroznika

 

O autorze
Alicja Szulborska
Pracuje jako dziennikarka i redaktorka oraz copywriterka. Nie wyobraża sobie życia bez kawy i cukru. Uzależniona od dobrych książek, filmów i seriali oraz muzyki. Ceni klasyków, ale i nie stroni od współczesnej literatury i kina. Uwielbia pisać i podróżować. Jest wiecznym poszukiwaczem więc co jakiś czas odkrywa nowe rzeczy, które stają się jej zainteresowaniami. Jedną z jej fascynacji jest pełna kontrastów azjatycka (w tym chińska) muzyka, której sporo miejsca poświęca na swoim blogu boswiatjestciekawy.wordpress.com.

Zobacz też