18 września 2019

Jak wybrać pierwszy rower górski?

Jak wybrać pierwszy rower górski?

Rower górski to wśród wielu dostępnych wariantów jednośladów zdecydowanie najbardziej uniwersalny sprzęt na polskie drogi. Doskonały zarówno w mieście, gdzie pozwoli przedostać się szybko przez kolejne skrzyżowania i przeszkody, jak i w terenie, gdzie zapewni dobrą przyczepność do podłoża i bezpieczne hamowanie w każdych warunkach, klasyczny rower górski nie ma sobie równych. Wiodących producentów jest jednak wielu, a proponowane przez nich kolekcje pełne są ciekawych i bardzo specyficznych rozwiązań. Jak wybrać pierwszy rower górski i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Najważniejsze cechy dobrego roweru górskiego

Współczesne rowery górskie można traktować jak wyspecjalizowane rowery sportowe, które choć w pewnej skali nadają się do użytkowania codziennego, znacznie częściej są przygotowywane pod bardzo konkretne trasy. Wybieramy tu już nie tylko pomiędzy rowerami hardtail lub full suspension (z amortyzatorami z przodu i z tyłu), ale także spośród rowerów dedykowanych na podjazdy, do szybkich i ekstremalnych zjazdów, BMX, czy klasycznych MTB na trasy wycieczkowe. Jedną z pierwszych zasad, jakimi będziemy kierować się przy zakupie będzie więc odnalezienie własnego stylu jazdy – dobry rower górski to inwestycja, którą warto dobrze przemyśleć.

Czynnikiem, który znacząco wpłynie na komfort i technikę jazdy na rowerze górskim jest jego geometria. Pomiędzy hardtailami i rowerami z pełnym zawieszeniem, te pierwsze będą zdecydowanie wygodniejsze, łatwiejsze w prowadzeniu, lżejsze, a przede wszystkim bardziej uniwersalne i przystosowane pod różnego rodzaju trasy. Kwestie takie jak rodzaj hamulców, ilość biegów czy wielkość kół to w zasadzie kwestie drugorzędne – większość rowerów jest dziś budowana tak, by sprawdziły się z powodzeniem w mieście i na trasie, a ci poszukujący roweru do konkretnego stylu jazdy znajdą odpowiednie zestawy w dedykowanych kategoriach dobrych sklepów rowerowych.

Rowery górskie dla początkujących – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Jak już wspomnieliśmy, główną rolę odegra tu rama. Rowery XC i te zebrane pod ogólną kategorią MTB to zazwyczaj projekty z uniwersalną geometrią i stosunkowo niskim skokiem amortyzatora, który ułatwia poruszanie się zarówno po mieście, jak i w łagodnym terenie. Te z obniżonym siodełkiem, wymuszającym przyjęcie agresywnej postawy lub wręcz pozycji stojącej będą domeną kolarzy zjazdowych – osiąganie wysokiej prędkości przy zachowaniu kontroli wymaga dość kompaktowego i zwrotnego roweru. Trudne trasy? Amortyzatory z przodu i z tyłu utrudniają pedałowanie, ale za to najlepiej niwelują wyboiste przeszkody spotykane na trasie, co w jeździe przełajowej może okazać się niezastąpione.

Rowery górskie bywają ciężkie, szczególnie gdy wyposażymy je w dużo biegów, wytrzymałe amortyzatory i hamulce tarczowe, które zatrzymają rower nawet przy dużych prędkościach. Uwagę warto zwrócić więc na materiał, z jakiego została wykonana rama – to tu można wbrew pozorom oszczędzić na wadze najwięcej. Lekkie rowery są jednak droższe, więc jeśli jesteśmy przyzwyczajeni do standardowej wagi roweru miejskiego, wybór carbonowego roweru górskiego do jazdy po lekkim terenie nie będzie miał większego sensu.

Gdy znamy już najbardziej odpowiadającą nam geometrię, do wyboru pozostają już tylko poszczególne elementy użytkowe, które usprawnią działanie całej konstrukcji. Uwagę zwracamy tu na jakość wykonania hamulców, ilość biegów, wytrzymałość korby czy pedały, które wpłyną na przełożenie siły na prędkość. Warto stawiać tu na sprawdzone marki, które nawet w najtańszych modelach sięgają po komponenty od Shimano czy Tektro, stawiając na wysoką jakość wykonania i wytrzymałość na uszkodzenia podczas eksploatacji. Na końcu warto przywiązać też uwagę do kół – przyczepność jest w rowerze górskim powodem, dla którego ten nadaje się do jeżdżenia po trudnym terenie. Dobry bieżnik w oponie i wytrzymałe obręcze będą tu niezastąpione.

Jak znaleźć rower górski w dobrej cenie i wysokiej jakości?

Tanie, a dobre – połączenia takiego szuka na rynku każdy amator, jednak w kwestii sprawdzonych rowerów górskich warto zawsze zapłacić trochę więcej i zainwestować w wysokiej jakości sprzęt. Sklepy takie jak www.bikester.pl/rowery/rowery-gorskie.html pokazują, że połączenie korzystnej ceny z przyzwoitą jakością jest możliwe i to nawet w rowerach znanych marek. To właśnie sklepy internetowe i profesjonalne sklepy rowerowe, a nie markety czy aukcje powinny przyciągnąć Twoją uwagę, jeśli szukasz roweru na lata, a nie sezon.

O autorze
blank redakcja

Zobacz też