15 lutego 2013

Tłumy turystów w Rzymie w związku z abdykacją papieża

Tłumy turystów w Rzymie w związku z abdykacją papieża
Autor: Sergey Gabdurakhmanov, Licencja: CC BY

W związku z ogłoszoną niedawno abdykacją papieża Benedykta XVI, Rzym przygotowuje się na przyjazd tłumów turystów chcących pożegnać obecną głową Kościoła. Pierwszą oznaką świadczącą o zainteresowaniu wiernych wydarzeniami w Watykanie było tłumne uczestnictwo w środowej mszy i audiencji generalnej – wzięło w niej udział ok. 150 tys. osób. Burmistrz Wiecznego Miasta, Gianni Alemanno, przewiduje, że podczas ostatniej audiencji papieża zapowiedzianej na 27 lutego może być ich o wiele więcej.

Władze Rzymu spodziewają się, że w marcu przez Watykan przewijać się będzie około 100 tysięcy ludzi dziennie. Z uwagi na wyjątkową sytuację przez całą dobę w okolicach placu świętego Piotra porządku stale pilnowało będzie 500 policjantów, a włoska policja i służby bezpieczeństwa opracowują plan ochrony przed ewentualnym zagrożeniem terrorystycznym. Do miasta ściągnięte mają zostać również posiłki policji, karabinierów, antyterrorystów i straży pożarnej z innych części Włoch. Z powodu dużych kosztów akcji Rzym poprosił rząd Włoch o wsparcie finansowe w wysokości 4,5 mln euro.

Ręce zacierają hotelarze – z danych związku hotelarzy Federalberghi wynika, że już teraz za tygodniowy wynajem jednopokojowego mieszkania w okolicach Watykanu trzeba zapłacić około 2 tysięcy euro. Drastycznym podwyżkom zapobiegać mają specjalne organy nadzoru. 

O autorze
Justyna Sekuła
Mimo tego, że od 4 lat mieszka w Krakowie, ciągle z radością powraca w rodzinne strony Beskidu Niskiego. Miłośniczka pieszych wędrówek, zwłaszcza po górach i podróżowania tanimi liniami lotniczymi. Nie lubi ograniczeń, uważa, że najlepsze wycieczki to te zorganizowane na własną rękę. W wolnych chwilach czyta książki, które powoli przestają mieścić się na półce. Wielbicielka zabaw ze słowami, absurdalnych dyskusji i czarnego humoru, pomagającego nabrać jej dystansu do otaczającej rzeczywistości.

Zobacz też

Majówka z PKP

Długi weekend majowy tuż, tuż! Część z nas wybiera się w podróże po Polsce...
Majówka z PKP