22 kwietnia 2013

MSZ: mobilne wersje portali polskich placówek zagranicznych

MSZ: mobilne wersje portali polskich placówek zagranicznych
Autor: Yutaka Tsutano, Licencja: CC BY

Ministerstwo Spraw Zagranicznych ułatwia korzystanie ze swoich stron użytkownikom smartfonów i tabletów. Właśnie zakończył się proces uruchamiania wersji mobilnych ponad trzystu portali internetowych polskich placówek zagranicznych: ambasad, konsulatów i stałych przedstawicielstw. Dzięki temu dotarcie do najważniejszych informacji ma stać się o wiele szybsze.

Serwisy przygotowane przez MSZ na urządzeniach mobilnych wyświetlają się w uproszczonej wersji, automatycznie. Z kolei na dużych tabletach, takich jak np. iPady, jako domyślna wyświetla się wersja pełna.Wszystkie internetowe serwisy polskich placówek zagranicznych od ubiegłego roku mają nowe adresy www, zbudowane według wzorów: nazwamiasta.msz.gov.pl lub angielskanazwamiasta.mfa.gov.pl (np. londyn.msz.gov.pl lub london.mfa.gov.pl).

Od listopada 2011 właściciele smartfonów i tabletów mogą korzystać również z aplikacji konsularnej iPolak. Warto pamiętać o niej podczas zagranicznych wyjazdów: zapewnia m.in. dostęp do ostrzeżeń, zawiera opisy i porady związane z krajami, po których podróżujemy oraz ułatwia kontakt z polskimi placówkami dyplomatycznymi.

Mimo tego, że daleko nam jeszcze do krajów Europy Zachodniej czy Stanów Zjednoczonych, coraz chętniej używamy urządzeń mobilnych. Szacuje się, że w Polsce z internetu w telefonie komórkowym regularnie korzysta już 5,5 mln osób – od 2011 roku liczba ta wzrosła niemal o 600%.

O autorze
Justyna Sekuła
Mimo tego, że od 4 lat mieszka w Krakowie, ciągle z radością powraca w rodzinne strony Beskidu Niskiego. Miłośniczka pieszych wędrówek, zwłaszcza po górach i podróżowania tanimi liniami lotniczymi. Nie lubi ograniczeń, uważa, że najlepsze wycieczki to te zorganizowane na własną rękę. W wolnych chwilach czyta książki, które powoli przestają mieścić się na półce. Wielbicielka zabaw ze słowami, absurdalnych dyskusji i czarnego humoru, pomagającego nabrać jej dystansu do otaczającej rzeczywistości.

Zobacz też