9 marca 2020

Tanie podróżowanie. Jak budżetowo zwiedzać świat?

Tanie podróżowanie. Jak budżetowo zwiedzać świat?
Licencja: Copyright

Kiedy słyszymy lub oglądamy relacje znajomych z zagranicznych wojaży, możemy czasem poczuć ukłucie zazdrości. Weekend we Włoszech, wypad na trekking do Norwegii, a nawet jednodniowa wizyta w Londynie! Skąd oni biorą na to wszystko pieniądze? Sęk w tym, że wcale nie trzeba dysponować dużymi środkami finansowymi, aby móc sobie pozwolić na zagraniczny wypad kilka razy do roku. Uchylimy więc rąbka tajemnicy i podpowiemy, jak zwiedzić świat, nie wydając przy tym fortuny.

Od czego zacząć? ABC budżetowych podróży

Aby tanio podróżować po świecie musimy uświadomić sobie, że w większości przypadków możemy pożegnać się z wyobrażeniem o locie biznes klasą, podróży limuzyną do pięciogwiazdkowego hotelu i wylegiwaniu się z drinkiem na tarasie najwyższego budynku w okolicy. Co prawda nawet w przypadku budżetowych podróży może nam się trafić okazja na któryś z tych luksusów – jednak szansa, na to że wystąpią w jednej podróży, jest raczej niewielka. Przygotujmy się więc na kompromisy.

Świetnym przykładem są podróże samolotem. Bilety możemy dostać w naprawdę niskiej cenie, nawet kilkudziesięciu złotych, ale wiąże się to z tym, że rezygnujemy z wielu udogodnień. Niska cena wynika z tego, że na ogół jest to lot z lub na mniejsze lotnisko, nierzadko znajdujące się w znacznej odległości od miasta. Ponadto w cenie mamy zapewniony fotel – zazwyczaj losowo przydzielony – oraz mały bagaż podręczny. Za wszystkie inne usługi jak np. posiłek i bagaż nadawany do luku bagażowego musimy dopłacić.

Niezbędna będzie także znajomość portali służących do poszukiwania ofert tanich przelotów, noclegów oraz innych usług powiązanych z podróżowaniem. Portale i fora z nimi są kopalnią ofert, porad podróżniczych, a także niezbędnych informacji o transferach lotniskowych, metodach płatności. Warto też poznać terminologię używaną przez użytkowników. Dla przykładu, gdy mówimy o bilecie lotniczym, mogą pojawić się określenia OW (one way) – dla podróży w jedną stronę lub RT (round trip) – dla podróży w obie strony.

Szybkość ma znaczenie – oferty znikają

Aby cieszyć się podróżami, które nie drenują portfela, musimy nie tylko znajdować świetne oferty, ale przede wszystkim szybko podejmować decyzje. Informacje o promocjach i super ofertach rozprzestrzeniają się wśród fanów wojaży bardzo szybko i równie szybko znikają. Obowiązuje zasada: kto pierwszy, ten lepszy, dlatego pod ręką może przydać się karta kredytowa. Pozwoli to na skorzystanie z oferty, nawet jeśli nie posiadamy w danej chwili wystarczających środków na koncie. Czasem można trafić na rabaty lub benefity dla posiadaczy kart konkretnego wystawcy, co może dodatkowo uatrakcyjnić ofertę. Warto podejmować współpracę z zaufanymi partnerami jak np. Santander Consumer Bank – bank od kredytów.

Warto także dołączyć do programów lojalnościowych, które pozwalają na zbieranie punktów lub uprawniają do innych korzyści – np. zniżek, większego bagażu lotniczego, pokoi hotelowych wyłącznie dla członków programu itp.

Budżetowe zwiedzanie świata wcale nie jest trudne i można to robić na wiele sposobów. Wystarczy odrobina zaangażowania w poszukiwanie okazji i połączenie ich w plan podróży. Kluczowa będzie szybkość decyzji i zdolność do rezygnacji z niektórych udogodnień. Korzyści z poznawania świata zdecydowanie przyćmią drobne wyrzeczenia.

O autorze
redakcja

Zobacz też

Navigator Festival

W dniach 22-24 III odbędzie się Nawigator Festiwal, którego organizatorem jest Nowohuckie Centrum Kultury....
Navigator Festival

Most nad Morzem Czerwonym?

Wizja prezydenta Egiptu, Mohammeda Mursiego, dotycząca mostu łączącego saudyjską prowincję Tabuk ze znanym kurortem...
Most nad Morzem Czerwonym?