12 kwietnia 2023

Wakacje 2023: kiedy wyjechać, by uniknąć tłumów?

Wakacje 2023: kiedy wyjechać, by uniknąć tłumów?

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Cieszysz się na myśl o lecie i o urlopie, ale… z drugiej strony już widzisz te „dzikie tłumy” na plażach i niekończące się kolejki do wszystkich atrakcji? Wcale nie musi tak być. Zobacz, jak zaplanować tegoroczny wyjazd, aby uniknąć tłoku. Oto porady, które zapewnią Ci bardziej kameralną atmosferę.

 

Wyjazd na wakacje przed rozpoczęciem wysokiego sezonu

Możesz sobie pozwolić na urlop w maju lub na początku czerwca? Nie wahaj się i wybierz właśnie ten termin na wakacyjny wyjazd! Dlaczego? Ponieważ unikniesz wtedy zderzenia z dużą liczbą rodzin z dziećmi w wieku szkolnym. One nie mają wyjścia, bo są uzależnione od harmonogramu szkolnego. Ale jeśli nie należysz do tego grona, śmiało zaplanuj wakacje przed sezonem.

Poza tym, że nie musisz się wówczas obawiać bardzo dużych tłumów, czeka Cię kilka dodatkowych korzyści.

 • Ceny wycieczek przed rozpoczęciem wysokiego sezonu są niższe nawet o kilkanaście-kilkadziesiąt procent! A skoro tak, urlop będzie po prostu nieco tańszy.
 • Nie będziesz się mierzyć z ponad 40-stopniowymi upałami. A takie czekają Cię np. w Hiszpanii, Grecji czy Egipcie w lipcu i w sierpniu. Natomiast w maju pogoda jest tam typowo letnia i słoneczna.
 • Będzie Ci łatwiej zwiedzić miejsca, do których chcesz dotrzeć – zarówno z uwagi na mniejszy tłum, jak i na bardziej sprzyjającą aurę.

Gdzie wybrać się na wakacje 2023 jeszcze w maju? Dobrze sprawdzą się np.:

 • Egipt – w tym miesiącu pogoda jest absolutnie idealna, a temperatura morza zachęca do kąpieli i snurkowania;
 • Malta – w środku lata bywa tu bardzo tłoczno, a z uwagi na niewielki rozmiar tego wyspiarskiego państwa tłumy da się mocno odczuć (choćby korzystając z transportu publicznego);
 • Hiszpania – jeśli marzysz, żeby było upalnie, wybierz się na południe, np. w okolice Malagi czy Alicante;
 • Tunezja – w tym arabskim kraju w maju jest już wyjątkowo ciepło, ale jednocześnie będzie Ci łatwiej niż w środku lata zaplanować np. wycieczkę na Saharę.

Wakacje po wysokim sezonie – równie dobry pomysł

Co powiesz na urlop w okresie, w którym wszyscy już wrócili z wakacji i… mogą pozazdrościć tego, że Ty dopiero na nie jedziesz? Brzmi dobrze, prawda? Dlatego warto rozważyć zaplanowanie wyjazdu w drugiej połowie września, a nawet w październiku. Spokojnie! Wcale nie musisz wyruszać na przysłowiowy drugi koniec świata, aby uciec przed jesienią!

A dlaczego warto zaplanować wyjazd o tej porze roku? Poza tym, że – podobnie jak przed sezonem – będzie mniej kameralnie, możesz liczyć na:

 • korzystniejsze ceny – i to zarówno samych wyjazdów, jak i atrakcji na miejscu; można liczyć np. na niższe stawki za wycieczki fakultatywne, wstępy do muzeów czy np. posiłki w restauracjach;
 • bardzo przyjemną pogodę – na południu Europy nadal panuje niemal letnia pogoda, a woda w morzu jest ciepła, bo utrzymuje temperaturę z lipca czy sierpnia. Dlatego to idealna pora dla miłośników sportów wodnych. Nie musisz się również obawiać upałów nie do zniesienia;
 • możliwość podziwiania wielu zabytków w bardziej „opustoszałej” odsłonie – dobrym przykładem jest maltańskie miasto Mdina, w którym można wędrować wąskimi, kamiennymi uliczkami. Sęk w tym, że w środku sezonu są one tak zatłoczone, że traci się wiele przyjemności z ich eksplorowania. Ale już w październiku jest znacznie spokojniej i bardziej sielsko.

Gdzie warto się wybrać jesienią? Poza kierunkami wymienionymi jako idealne przed sezonem warto wziąć pod uwagę również np.:

 • Cypr – położony na południe od Turcji, urzeka malowniczymi plażami, kulturowym klimatem, w którym mieszają się wpływy greckie i tureckie, i bardzo przyjemną pogodą. Na słońce i wysokie temperatury możesz tu liczyć nawet w drugiej połowie października!
 • Wyspy Kanaryjskie – terytorialnie przynależą do Hiszpanii, ale znajdują się na wysokości Maroko. Są często nazywane „wyspami wiecznej wiosny”, ponieważ panuje tu bardzo łagodny, przyjemny klimat, i to przez cały rok. Możesz się tu spokojnie wybrać nawet w listopadzie czy w grudniu. Pamiętaj, że temperaturę odczuwa się tutaj inaczej niż w naszej szerokości geograficznej. Niech więc nie przeraża Cię informacja o 19°C w ciągu dnia – i tak będziesz komfortowo się opalać!
 • Madera – znajduje się nieopodal Wysp Kanaryjskich, ale należy do Portugalii. Jest tu równie egzotycznie, a zarazem dość przystępnie cenowo. To ciekawy kierunek także dla rodzin z dziećmi.
 • Maroko – możesz wybrać się do jednego z nadmorskich kurortów, np. słynnego Agadiru. Jesień to również dobra pora na zaplanowanie wyprawy na Saharę czy w Góry Atlas, jeśli masz ochotę na bardziej aktywną i nietuzinkową przygodę.

Wakacje możesz zaplanować wtedy, kiedy masz na to ochotę – nie tylko w wysokim sezonie. Spróbuj w tym roku wyruszyć w podróż w maju albo w październiku i rozsmakuj się w zwiedzaniu oraz wypoczynku bez tłumów!

O autorze
redakcja

Zobacz też