17 września 2022

Riwiera Novigrad na Półwyspie Istria – zaplanuj swoje wakacje w Chorwacji

Riwiera Novigrad na Półwyspie Istria – zaplanuj swoje wakacje w Chorwacji

Wybranie miejsca, na idealne wakacje i zaplanowanie wszystkiego nie jest takie łatwe, zwłaszcza jeśli chcemy wybrać się do Chorwacji, która obfituje w przepiękne miasta, zatoki i plaże. Warto pod uwagę wziąć kilka czynników, takich jak dojazd, atrakcje, plaże i zakwaterowanie. Jeśli chodzi o to ostatnie to dostępność i ceny noclegów w Chorwacji możesz sprawdzić na stronie internetowej tutaj.

W dzisiejszym artykule pokażemy Wam, jedno z ciekawych, mniej znanych miejsc w Chorwacji, które idealnie sprawdzi się na rodzinny wyjazd – Riwierę Novigrad na półwyspie Istria.

Riwiera Novigrad – co to za miejsce?

Riwiera ta znajduje się w zachodniej półwyspu Istria, zaledwie 25 km od granicy ze Słowacją, tuż przy ujściu rzeki Mirny. Jej najbardziej znaną miejscowością jest miasto Novigrad, ale w skład całej Riwiery wchodzą też inne miasta:

  1. Antenal,
  2. Mareda,
  3. Bužinija,
  4. Dajla

Wszystkie miejscowości zamieszkuje łącznie zaledwie 4 tysiąc osób i mimo tego, że jest to głównie region rybacki, to nie brakuje tutaj turystycznych plaż, zakwaterowania czy restauracji i atrakcji. My dziś skupimy się głównie na największym mieście tzn. Novigradzie.

Miasto Novigrad

Niegdyś wyspa, dziś miasto połączone lądem z półwyspem, zaskakuje swoim malowniczym wyglądem. Posiada również bogatą historię, ponieważ na przekroju lat, znajdowało się pod panowaniem różnych osób, od Rzymian, przez Republikę Wenecką, Jugosławię, aż po Chorwację. Ślady tych zmian można zobaczyć w wielu zabytkach. Co więcej, jak wcześniej wspominaliśmy, cała Riwiera trudzi się rybołówstwem, więc na terenie miasta znajdziemy wiele restauracji i konob, które serwują pyszne, świeże ryby i owoce morza.

Zabytki i zwiedzanie

Zwiedzanie miasta warto rozpocząć od średniowiecznych Murów Miejskich, na których można rozpoznać typowo renesansowe zaszłość, co ciekawe budynki wewnątrz murów przebudowano w stylu gotyckim. W sercu starego miasta znajduje się plac o nazwie Vieliki trg, jest to miejsce tętniące życiem, zwłaszcza w trakcie sezonu letniego, gdy cały tętni życiem i jest miejscem odbywania się wielu festiwali. Tuż przy placu znajdziemy kościół parafialny św. Pelagii i św. Maksyma, który robi wrażenie swoim rozmiarem. Jest to kościół z XII w., w którym do dziś możemy podziwiać starochrześcijańskie elementy. Oprócz starówki warto zajrzeć też do Mariny Novigrad, to imponująca przystań statków, która jest jedną z nowocześniejszych w Chorwacji. Spacerując po pomostach, można podziwiać wspaniałe jachty i statki.

Restauracje i przysmaki

Jeśli jesteś w Novigradzie, obowiązkowo musisz odwiedzić jedną z lokalnych restauracji i spróbować tutejszych dań. Muszle na buzaru, grillowana Orada czy smażone kalmary to flagowe chorwackie dania. Oprócz dań warto spróbować też lokalnych przysmaków na przykład:

  • wędlina prust,
  • trufle,
  • oliwki,
  • twarde sery,
  • słynne chorwackie wino,
  • burek

Plaże

W samym Novigradzi, jak i w jego okolicach znajdziemy wiele pięknych, czasem nawet dzikich plaż, lub przynajmniej takich mało uczęszczanych przez turystów. Najlepsze z nich znajdują się zwłaszcza w miejscowości Dajli. Dużym plusem jest to, że znajdziemy tutaj każdy rodzaj plaż. Od typowych dla Chorwacji kamienistych, po żwirowe, a nawet ulubione piaszczyste.

Podsumowanie

Jak widzisz, Chorwacja ma wiele pięknych miejsc, które czekają, aż je odkryjesz. Mamy nadzieje, że dowiedziałeś się czegoś więcej o Riwierze Novigrad i odwiedzisz to miejsce w wakacje!

O autorze
redakcja

Zobacz też