30 sierpnia 2022

Ubezpieczenie od kosztów leczenia za granicą – na czym polega?

Artykuł sponsorowany
Ubezpieczenie od kosztów leczenia za granicą – na czym polega?

W ramach przygotowań do wyjazdu zagranicznego należy wziąć pod uwagę ryzyka, które mogą towarzyszyć podróży. W razie konieczności korzystania z opieki zdrowotnej musimy się liczyć z tym, że przyjdzie nam płacić za wybrane lub wszystkie usługi medyczne własnymi środkami. Sposobem na zabezpieczenie się przed ponoszeniem takich wydatków jest posiadanie ubezpieczenia w podróży Globtroter oferowanego w Allianz. Na czym ono polega?

Leczenie za granicą – EKUZ to nie wszystko

Wyjeżdżając za granicę, możemy korzystać ze świadczeń medycznych na terenie poszczególnych krajów na takiej samej zasadzie, jak ich mieszkańcy, ale nie wszędzie. EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) obowiązuje w Unii Europejskiej oraz w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii. Zatem otrzymamy tam opiekę, ale nie wszystko będzie dostępne bez opłat. Przykładowo w Chorwacji leczenie specjalistyczne jest częściowo płatne – pacjent pokrywa do 20 proc., ale nie może to być więcej niż 2 tys. kun. Natomiast w Hiszpanii obowiązuje pełna odpłatność za zabiegi stomatologiczne – warto sprawdzić, jak to wygląda w kraju, do którego się wybieramy.

Jeśli wyjeżdżamy na urlop z biurem podróży, to koniecznie należy się przyjrzeć warunkom ochrony, którą mamy w cenie wyjazdu. Suma ubezpieczenia może być zbyt niska i nie wystarczy na pokrycie kosztów leczenia za granicą. Dlatego trzeba upewnić się, jaka jest maksymalna kwota wypłaty z ubezpieczenia, tym bardziej że w wielu krajach opieka medyczna jest bardzo droga.

Ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą – na co zwrócić uwagę?

Ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą jest bardzo ważnym elementem polisy turystycznej. W ubezpieczeniu w podróży Globtroter oferowanym przez Allianz, jest możliwość zawarcia umowy ubezpieczenia  z wysoką sumą  – aż do 1,5 mln zł.   Taka suma ubezpieczenia stanowi solidne zabezpieczenie przed poniesieniem wydatków związanych z opieką medyczną z własnej kieszeni, natomiast nie tylko to jest istotne.

Poza kosztami leczenia za granicą, warto, aby zakres ochrony obejmował również ubezpieczenia assistance, w tym:

  • Koszty transportu medycznego do kraju zamieszkania – bez limitu kilometrów.
  • Koszty poszukiwań i ratownictwa – im wyższa maksymalna suma, tym lepiej.
  • Opóźnienie podróży.
  • Świadczenie za pobyt w szpitalu – jaka kwota za dzień?
  • Odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu w razie wystąpienia nieszczęśliwego wypadku.
  • Ochrona bagażu podręcznego obejmująca jego zniszczenie lub zaginięcie.
  • OC w życiu prywatnym – przyda się, jeśli nieumyślnie wyrządzimy szkodę osobom trzecim.
  • Rezygnacja z wyjazdu lub skrócenie imprezy – najlepiej, aby ochrona obejmowała również takie ryzyko.
  • Dodatkowe usługi assistance – takie jak kontynuacja leczenia w Polsce czy pakiet usług medycznych po powrocie do kraju.

Ubezpieczenie kosztów leczenia szpitalnego jest jedną z części składowych polisy turystycznej. Należy dopasować ochronę do oczekiwań. Nie musi ona zapewniać  wszystkiego, co zostało wymienione. Trzeba przeanalizować, które ryzyko występuje w naszym przypadku. Jeśli lecimy bez bagażu, to ochrona nie musi go obejmować.

Składka za ochronę zależy od wielu czynników, m.in. od tego, jaką wybierzemy sumę ubezpieczenia kosztów leczenia w podróży Wskazujemy kraj, do którego się wybieramy oraz formy aktywności, które planujemy. Wybieramy, czy wśród ubezpieczonych są kobiety w ciąży, osoby przewlekle chore, cierpiące na jakąś chorobę lub zmagające się ze skutkami nieszczęśliwego wypadku.. Ubezpieczenie można zakupić online na stronie https://www.allianz.pl, gdzie wystarczy krok po kroku odpowiadać na kolejne pytania, aby ustalić, ile kosztuje taka ochrona.

O autorze
redakcja

Zobacz też