18 grudnia 2013

Tomasz Koclęga reprezentantem Polski na Międzynarodowym Festiwalu Śniegu i Lodu w chińskim Harbin

Tomasz Koclęga reprezentantem Polski na Międzynarodowym Festiwalu Śniegu i Lodu w chińskim Harbin
Autor: Tomasz Koclęga, Licencja: Domena publiczna

 5 stycznia 2014 roku w Harbin leżącym w prowincji Heilongjiang w Chinach wystartuje kolejna odsłona Międzynarodowego Festiwalu Śniegu i Lodu. Impreza potrwa miesiąc. Wydarzenie to oficjalnie wpisane w kalendarz miasta jest od 1963 roku. W zbliżającej się edycji imprezy Polskę reprezentować będzie artysta rzeźbiarz i wykładowca katowickiej Akademii Sztuk Pięknych – Tomasz Koclęga wraz ze swoimi asystentami Bartłomiejem Balą i Piotrem Probą oraz Jarosławem Bagińskim.

Każdego roku Harbin przyciąga tłumy turystów, którzy mają okazję podziwiać niezwykłe rzeźby ze śniegu i lodu. Choć temperatura w sezonie zimowym spada tu do -30 stopni Celsjusza, nie brakuje chętnych do zwiedzania miasta podczas zimowego festiwalu. To największa tego typu impreza na świecie. Rzeźby swoim rozmachem robią wrażenie na każdym, a zbudowane lodowe miasta nie pozostawiają obojętnym. Udział polskiej reprezentacji w festiwalu jest możliwy dzięki wieloletniej współpracy artysty z Wojciechem Majewskim, dyrektorem  Festiwalu  Kręgi Sztuki. Organizatorem wyprawy jest Jarosław Bagiński, wiceprezes Polsko – Chińskiej Rady Biznesu, który nie tylko zajął się logistyką podróży, ale co najważniejsze, pozyskał sponsora, firmę Bakoma.

Koncepcja Koclęgi zakłada realizacje rzeźby przedstawiającej wbitą z wielką siłą, obróconą do góry nogami, ludzką głowę. Przypomina ona  meteoryt, który uderzył w Ziemię. Kojarzy się również z menhirem. Z tyłu głowy, wspinać się na nią będzie człowiek, który niczym alpinista próbował będzie zdobyć szczyt. Jest to symboliczne nawiązanie do ludzkich zdolności przezwyciężania wszelkich ograniczeń, odzwierciedlające postęp naszej cywilizacji. Czy słusznie? Pytanie to Twórca pozostawia otwarte. Praca będzie utrzymana w rozpoznawalnej dla Artysty stylistyce – informuje Bartłomiej Bala, asystent Tomasza Koclęgi.

Monumentalne, plenerowe rzeźby Koclęgi dotykają zagadnień relacji człowieka z naturą.  Olbrzymie formy rzeźbiarskie, jakimi najczęściej posługuje się artysta, nie pozwalają widzowi być obojętnym. Zawsze wzbudzają silne emocje . Tomasz Koclęga wielokrotnie prezentował swoje rzeźby w przestrzeniach publicznych. Ostatnie wystawy artysty miały miejsce w Bratysławie, w  Zlinie, we Wrocławiu, Cieszynie, Katowicach. Jedna z ostatnich prac artysty pt. ,,Ulotność”, zrealizowana na rondzie w Rybniku, wzbudziła bardzo duże zainteresowanie  i była  szeroko komentowana w mediach. 

Więcej informacji o artyście i jego dorobku znajdziecie Państwo na jego oficjalnej stronie internetowej: www.koclega.art.pl 

Filmik prezentujący Międzynarodowy Festiwal Śniegu i Lodu w chińskim Harbin: http://www.youtube.com/watch?v=hqwseWjL4Ps

 

O autorze
Alicja Szulborska
Pracuje jako dziennikarka i redaktorka oraz copywriterka. Nie wyobraża sobie życia bez kawy i cukru. Uzależniona od dobrych książek, filmów i seriali oraz muzyki. Ceni klasyków, ale i nie stroni od współczesnej literatury i kina. Uwielbia pisać i podróżować. Jest wiecznym poszukiwaczem więc co jakiś czas odkrywa nowe rzeczy, które stają się jej zainteresowaniami. Jedną z jej fascynacji jest pełna kontrastów azjatycka (w tym chińska) muzyka, której sporo miejsca poświęca na swoim blogu boswiatjestciekawy.wordpress.com.

Zobacz też