29 sierpnia 2013

„W świątyniach Orisy – Bhubaneśwar, Puri i Konarak”. Spotkanie z Jarosławem Poniewierą

„W świątyniach Orisy – Bhubaneśwar, Puri i Konarak”. Spotkanie z Jarosławem Poniewierą
Autor: http://muzeumazji.pl/, Licencja: Domena publiczna

W sobotę 31 sierpnia o godz. 18:00  w  Galerii Azjatyckiej Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie odbędzie się slajdowisko pt. „W świątyniach Orisy – Bhubaneśwar, Puri i Konarak”. Gościem wieczoru będzie podróżnik – Jarosław Poniewiera. Impreza odbywa się w ramach cyklu „Indie – oblicza krainy nad Gangesem”. 

Podczas sobotniego spotkania w Galerii Azjatyckiej Jarosław Poniewiera z Klubu Laurazja opowie o jednym z najciekawszych stanów Indii, a także o swoich wizytach w misji śp. Ojca Mariana Żelazka w Puri.

Muzeum Azji i Pacyfiku – Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie powstało w 1973 r. z inicjatywy Andrzeja Wawrzyniaka, który przekazał wówczas na rzecz Państwa Polskiego prywatną kolekcję sztuki indonezyjskiej. Nietypowe muzeum bez stałej ekspozycji posiada w swoich zbiorach 18 tysięcy obiektów. Jest miejscem spotkań i różnorodnych działań, promujących w Polsce kultury krajów Azji, Australii i Oceanii. Tworzy wyjątkowy klimat dla wielu polskich artystów, tworzących prace inspirowane Wschodem. Obecnie stoi przed szansą dalszego rozwoju.

Jarosław Poniewiera – (ur. 1973) podróżnik, absolwent Instytutu Geografii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 1991 roku odbył ponad 40 wypraw w różne części Azji i Ameryki Płd. Organizował i prowadził wyjazdy drogą lądową do Indii (przez Turcję, Iran i Pakistan), Egiptu (przez Turcję, Syrię i Jordanię), Ziemi Świętej oraz na Zakaukazie (Gruzja i Armenia). Był inicjatorem wyjazdów naukowych Koła Geografów UJ do Syrii (1996) oraz w Himalaje Nepalu (1997). Od lat podróżuje regularnie po Bliskim Wschodzie, Indiach i Półwyspie Indochińskim. W latach 2003-06 pracował jako nauczyciel geografii w I LO im. J. Słowackiego w Chorzowie. W tym czasie organizował szkolne wyjazdy górskie i trampingowe po Polsce, Rumunii i Ukrainie. Od 2005 roku nowym obszarem jego zainteresowań jest Ameryka, w której odwiedził Wenezuelę, Urugwaj i Patagonię w Chile i Argentynie. Kilkakrotnie gościł w programach Polskiego Radia Kraków oraz w audycjach Trójki. Współpracuje z redakcją „Gościa Niedzielnego”. Od wielu lat prowadzi ilustrowane przeźroczami prelekcje o tematyce geograficzno-historycznej na terenie szkół południowej Polski. Jego unikalne zbiory fotograficzne były wielokrotnie prezentowane na forum kół naukowych czołowych uniwersytetów w kraju. Jest autorem programów wyjazdowych dla biur podróży. Założyciel Klubu Laurazja, w ramach którego organizuje i prowadzi wyjazdy trampingowe do Azji i obu Ameryk.

Wstęp: 9 zł

Miejsce: Galeria Azjatycka, ul. Freta 5

Strona Muzeum Azji i Pacyfiku: www.muzeumazji.pl/htm/akt.html

O autorze
Alicja Szulborska
Pracuje jako dziennikarka i redaktorka oraz copywriterka. Nie wyobraża sobie życia bez kawy i cukru. Uzależniona od dobrych książek, filmów i seriali oraz muzyki. Ceni klasyków, ale i nie stroni od współczesnej literatury i kina. Uwielbia pisać i podróżować. Jest wiecznym poszukiwaczem więc co jakiś czas odkrywa nowe rzeczy, które stają się jej zainteresowaniami. Jedną z jej fascynacji jest pełna kontrastów azjatycka (w tym chińska) muzyka, której sporo miejsca poświęca na swoim blogu boswiatjestciekawy.wordpress.com.

Zobacz też