18 sierpnia 2013

Wystawa fotograficzna Ryszarda Czajkowskiego pt. „Indie – Święci Mężowie, Święte Miejsca”

Wystawa fotograficzna Ryszarda Czajkowskiego pt. „Indie – Święci Mężowie, Święte Miejsca”

Od wtorku 24 września do środy 13 listopada w Bielańskim Ośrodku Kultury w Warszawie będzie czynna wystawa fotograficzna Ryszarda Czajkowskiego pt. „Indie- Święci Mężowie, Święte Miejsca”. 

„Prezentowane fotografie pochodzą z uroczystości, jaka odbyła się w Hardwarze nad Gangesem, u stóp Himalajów, wiosną 1998 roku. Miasto liczyło 120 tyś. mieszkańców, a w uroczystościach brało udział 5 milionów pielgrzymów. Pojechałem specjalnie na to święto. Nazywa się  Kumbha Mela – Święto Dzbana. Obchodzone jest co dwanaście lat, kolejno w czterech miejscach, przez które przepływa Ganges, jego dopływ Jamuna i niewidzialna Sarsawati. Święto zatem odbywa się co trzy lata w każdej miejscowości. Poza Hardwarem w Allahabadzie, Nasiku i Ujjain. Wyznaczane jest astronomicznie i związane z cyklami Jowisza. Terminy te związane są z sześćdziesięcioletnim kalendarzem Jowiszowym. Jest to najliczniejsze święto religijne świata. Rozpropagowane i opisane było już w ósmym wieku. Ale prawdziwy początek opisany jest w wedach, najstarszych hinduskich dziełach. Półbogowie i demony chcieli wyprodukować nektar nieśmiertelności. Zebrali się razem na brzegu oceanu mleka i ubijali przez sto lat masło wielką górą wiszącą na królu węży. Ale gdy już wyprodukowali dzban nektaru to przestraszyli się, że nektar mogą wypić demony i staną się wtedy nieśmiertelne. Półbogowie porwali dzban i w czterech miejscach ziemi dzban uronił kroplę nektaru nieśmiertelności. Te cztery miejsca mają szczególne znaczenie. Oczyszczenie w tych miejscach i w określonym czasie jest stokrotne,  a niektórzy mówią o tysiącu. Sadhu, jogini, guru, bramini fascynują Europejczyków, a wiedza o nich jest niewielka. Wielką tajemnicą jest to skąd taki święty mąż wie o tym, że jest świętym i skąd wiedzą o tym wszyscy ludzie w Indiach, a przecież nie musiał on kończyć odpowiednich szkół i uzyskiwać dyplomów. Brak w religiach wschodu hierarchii, a nawet organizacji – mimo tego religie zachowują jedność pomimo pewnej różnorodności. Wydaje się, że nie ma tam wielkich świąt, bo jak je organizować, ale istnieje wiedza astronomiczna i astrologiczna, która ustala terminy świąt obchodzonych jednocześnie przez miliony wiernych (przykładem może tu być Kumbha Mela w Hardwarze i w innych miejscowościach). Przy czym wielkim grzechem w Hinduizmie jest udawanie świętego. Sadhu korzystają nawet z darmowych przejazdów koleją, powinni zawsze dostawać jedzenie, a więc mają przywileje, przynajmniej dla nas bez żadnej legitymacji. Indyjscy astrolodzy uważają, że w czasie Kumbha Meli przejście z Ziemi do planet jest otwarte i dusza może łatwiej osiągnąć niebiański świat. Licznie przybywają tu pielgrzymi, ale przede wszystkim święci mężowie Sadhu. Najważniejszym momentem uroczystości jest kąpiel w Gangesie. Wprawdzie z Hardwaru widać ośnieżone szczyty Himalajów, ale tu rzeka płynie już doliną i płynie wolniej. Ja też się wspólnie z Sadhu kąpałem” – opowiada podróżnik.

Ryszard Czajkowski – fizyk z wykształcenia, z zamiłowania podróżnik, autor programu telewizyjnego “Przez lądy i morza”. W czasie swoich podróży na wszystkie kontynenty wykonał kilkadziesiąt filmów o charakterze podróżniczo-geograficznym i ponad sto programów telewizyjnych. Wynikiem jego podróży są reportaże w periodykach i dwanaście indywidualnych wystaw fotograficznych prezentowanych w Polsce a nawet poza granicami. Pierwsze jego wyprawy – to wyprawy polarne na Antarktydę i Spitsbergen. Początkowo interesował się krajobrazem, ale po pierwszej wyprawie do Indii w 1971 roku, a później do innych krajów Azji i Afryki, coraz bardziej interesują go ludzie, ich życiowe motywacje i religie. W uznaniu jego działalności, na Antarktydzie nazwano górę jego imieniem (Czajkowski Needle). Został członkiem prestiżowego nowojorskiego klubu The Explorers Club.

Wstęp wolny
Miejsce: ul. Goldoniego 1, Bielański Ośrodek Kultury, Warszawa

Strona wydarzenia: http://www.bok-bielany.eu/goldoniego-1/imprezy/kalendarium/details/117-spotkanie-z-podronikiem-ryszard-czajkowski-qwite-miejsca-wschoduq#.UhCY5tL3Mw9

O autorze
Alicja Szulborska
Pracuje jako dziennikarka i redaktorka oraz copywriterka. Nie wyobraża sobie życia bez kawy i cukru. Uzależniona od dobrych książek, filmów i seriali oraz muzyki. Ceni klasyków, ale i nie stroni od współczesnej literatury i kina. Uwielbia pisać i podróżować. Jest wiecznym poszukiwaczem więc co jakiś czas odkrywa nowe rzeczy, które stają się jej zainteresowaniami. Jedną z jej fascynacji jest pełna kontrastów azjatycka (w tym chińska) muzyka, której sporo miejsca poświęca na swoim blogu boswiatjestciekawy.wordpress.com.

Zobacz też

Mapa świata na ścianę

Jeżeli chcemy, by nasze dziecko wiedziało, ile jest krajów na świecie, wystarczy rozłożyć przed...
Mapa świata na ścianę