8 listopada 2012

Kulturowy szlak poprzemysłowy w Bydgoszczy

Kulturowy szlak poprzemysłowy w Bydgoszczy
Autor: HektorY, Licencja: CC-BY-SA

W Bydgoszczy powstanie kulturowy park poprzemysłowy, który zrealizowany zostanie w ramach projektu unijnego pt. „Dziedzictwo kulturowe motorem zmian społeczno-gospodarczych w regionach poprzemysłowych”. Działania te mają na celu wzbogacenie oferty turystycznej miasta, a także pokazanie, jak połączyć można ciekawą przeszłość miasta z teraźniejszością. Bydgoszcz jest przykładem miasta, które w przeszłości było ważnym centrum przemysłowym, lecz na skutek postępującej globalizacji straciło na znaczeniu. Przygotowywany szlak ma na celu integrację mieszkańców oraz różnych środowisk.

Na szlaku zwiedzić będzie można cegielnię w Fordonie, a także siedzibę zakładów rowerowych „Romet” oraz zakłady „Kobra” słynące z produkcji obuwia.

Prezydent miasta, Rafał Bruski, mówi, że powstający szlak pozwoli na integrację mieszkańców i różnych środowisk, ma być również tym, co będzie do Bydgoszczy przyciągało turystów. Zastępca wydziału gospodarki komunalnej, Grzegorz Boroń, dodaje, ze w stworzenie szlaku zaangażowani będą wybrani zarządcy obiektów, które znajdą się w jego obrębie.

„Uczestnictwo miasta w projektach interdyscyplinarnych, ale pionierskich, to świetna inwestycja. Buduje to markę miasta, ale i pozwala sięgnąć do naszych zasobów historycznych, które zyskują zupełnie nową jakość” – powiedział prezydent Bruski.

O autorze
Justyna Sekuła
Mimo tego, że od 4 lat mieszka w Krakowie, ciągle z radością powraca w rodzinne strony Beskidu Niskiego. Miłośniczka pieszych wędrówek, zwłaszcza po górach i podróżowania tanimi liniami lotniczymi. Nie lubi ograniczeń, uważa, że najlepsze wycieczki to te zorganizowane na własną rękę. W wolnych chwilach czyta książki, które powoli przestają mieścić się na półce. Wielbicielka zabaw ze słowami, absurdalnych dyskusji i czarnego humoru, pomagającego nabrać jej dystansu do otaczającej rzeczywistości.

Zobacz też